Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Audi e-tron GT - elektrické a sportovní také quattro

Audi e-tron GT ukazuje, jak fascinující bude elektromobilita. Čtyřdveřové kupé snoubí emocionální design s výkonným pohonem a dynamickými jízdními vlastnostmi. Gran turismo budoucnosti značí příchod nové éry.

Takové Audi se ještě nikdy nevyrábělo. Audi e-tron GT ukazuje, jak emocionální a fascinující budoucnost mobility čeká zákazníky značky se čtyřmi kruhy. Výhradně elektricky poháněné gran turismo bude uvedeno na trh v únoru 2021 hned ve dvou verzích: e-tron GT quattro a RS e-tron GT. Obě jsou výkonné, rychlé a dynamické, obě jezdí s nulovými lokálními emisemi. Souhrn těchto kvalit vytváří silný charakter, který je novou interpretací konceptu gran turismo, tedy automobilu pro cestování ve velkém stylu.

Exteriér modelu Audi e-tron GT je uměleckým dílem, které se vyzařuje nebývalou dynamikou. Každá plocha a linie přispívá k dokonale sladěnému celku – od světlometů, vybavených na přání laserovými světly, až po velký difuzor na zádi. Tvarové řešení se vyznačuje mimořádnými aerodynamickými kvalitami, což dokládá součinitel aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,24.

Nízká hodnota přispívá k vysoké hospodárnosti a dlouhému dojezdu; aktivní aerodynamika s uzavíratelnými otvory pro přívod chladicího vzduchu k brzdám a chladičům a s vícestupňově výsuvným zadním spoilerem. Spodní část karosérie je a nechybí ani široký difuzor.

Vysokou tuhost a vynikající úroveň pasivní bezpečnosti má na svědomí ultravysokopevnostní ocel ve skeletu prostoru pro cestující a výztužné funkci schránky se sadou akumulátorů; vnější panely karoserie jsou z hliníku

Vnější délka 4,99 metru, šířka 1,96 metru, výška pouhých 1,41 metru, vzadu zavazadlový prostor o objemu 405 litrů (366 l u RS e-tron GT).

Také interiér odpovídá klasickým vozům kategorie gran turismo. Sedadla řidiče a spolujezdce ve sportovně nízké poloze odděluje široká středová konzola. Zadní sedadla nabízejí dostatek prostoru i dospělým osobám. Progresivní elegance vnitřního designu umocňuje pokrokový charakter vozu.

Gran turismo je sportovní cestovní automobil s vysokou úrovní jízdní dynamiky pro suverénní překonávání velkých vzdáleností. Tento charakter má i Audi e-tron GT. V závislosti na verzi poskytují jeho elektromotory nejvyšší výkon 350 kW (476 k), resp. 440 kW (598 k). To je předpokladem pro dynamické sprinty – stejně důležitý je však dojezd až 487 kilometrů (dle WLTP), který umožňuje sada akumulátorů s využitelnou kapacitou 85 kWh. Elektrická soustava pracující s napětím 800 V je připravena na rychlé nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 270 kW.

funkce Launch Control zvýší nejvyšší výkon na 390 kW (530 k), resp. 475 kW (646 k) po dobu až 2,5 sekundy. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 4,1 sekundy, resp. 3,3 sekundy (verze RS), zatímco nejvyšší rychlost je 245/ 250 km/h. Inteligentně řízené funkce setrvačné jízdy a rekuperace kinetické energie, výkon rekuperace při zpomalování až 265 kW
Podvozek je podřízen požadavku na vyváženost mezi dynamikou a komfortem. K tomu přispívají vyspělé technologie, mezi něž patří Audi drive select, řízení všech kol, adaptivní tlumiče, vzduchové pružiny se třemi komorami, elektrický pohon všech kol a uzávěrka zadního diferenciálu. Kola mohou mít průměr ráfku až 21 palců. Brzdové kotouče se dodávají s průměrem až 420 milimetrů – a na přání jsou vyrobeny z keramického materiálu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

Elektrický pohon všech kol zajišťuje vždy jeden synchronní elektromotor s trvalým magnetem uložený na přední i zadní nápravě. Dvoustupňová převodovka je na zadní nápravě.


Sada lithium-iontových akumulátorů s využitelnou kapacitou 85 kWh (celková kapacita 93 kWh) pracuje s provozním napětím 800 V; 396 článků v tenkém fóliovém pouzdru rozdělených do 33 modulů

Nabíjení střídavým proudem probíhá sériově o výkonu 11 kW, krátce po uvedení na trh i s výkonem 22 kW; nabíjení stejnosměrným proudem sériově s výkonem až 270 kW

Dojezd na jedno nabití podle metodiky WLTP je přes 487 km (Audi e-tron GT quattro. Elektrickou energii pro ujetí vzdálenosti cca 100 kilometrů lze dobít za pouhých pět minut

Náročné řízení chladicí soustavy má čtyři chladicí okruhy. Součástí sériové výbavy je účinné tepelné čerpadlo .

Stejně jako všechny modely Audi nabízí i e-tron GT rozsáhlé síťové propojení. Informační a zábavní systémy, online služby Audi connect a asistenční systémy odpovídající nejnovějšímu stavu techniky. Značka Audi navíc zkomponovala pro model e-tron GT specifický zvuk, protože dynamické umělecké dílo má i dobře znít – dravě a pokrokově, zkrátka jako pravé Audi.Audi 10.2.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar