Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Audi R8 - Pán prstenů

Symbolicky v zemi, kde Audi dosáhlo se závodním speciálem R8 pěti vítězství v nejslavnějším závodě světa – 24 hodin Le Mans - se ve světové premiéře představil sportovní model Audi R8, tři roky po konceptu Le Mans quattro.

 

Produkční verze fascinujícího modelu, vrchol sportovní nabídky značky Audi, kombinuje jako první kombinuje zkušenosti ingolstadtské automobilky z motoristického sportu s úchvatným designem a technologickým know-how. Uprostřed podélně umístěný vysokootáčkový osmiválec V8 FSI 4.2 o výkonu 309 kW (420 k při 7800/min pohání všechna čtyři kola prostřednictvím systému quattro a ve spojení s ultralehkou hliníkovou karoserií, postavenou na prostorovém hliníkovém rámu Audi Space Frame, je zárukou výjimečné dynamiky: zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,6 s, rychlost 301 km/h. Nejvyšší točivý moment 430 Nm je k dispozici v rozmezí 4300 - 6000/min, v širokém pásmu 3500 - 7600/min neklesá pod 90 procent.

Může být kombinován se šestistupňovou manuální převodovkou (sériově) nebo sekvenční Audi R tronic (na přání), ovládanou joystickem na středové konzole a „pádly" pod volantem. Součástí výbavy na přání bude magnetický tlumicí systém Audi magnetic ride. Jeho základním prvkem jsou drobné magnetické částice rozptýlené v oleji tlumičů. Jsou-li částice vystaveny elektrickému poli, mění se během milisekund tlumicí charakteristika. Nový adaptivní systém zaručuje vysoký komfort jízdy a sportovní dynamiku podle jízdních podmínek.

Charakteristické proporce karoserie s výrazně dopředu posunutou kabinou vycházejí z umístění motoru před zadní nápravou, typické pro závodní vozy. Audi R8 se tímto layoutem odvolává na legendární závodní šestnáctiválcový Auto Union Typ C, který patřil k nejúspěšnějším předválečným speciálům. Umístění motoru uprostřed je jedním z klíčových aspektů výborných jízdních vlastností a dynamiky, protože umožňuje ideální rozložení hmotnosti na nápravy v poměru 44:56.

Pouhých 1,25 m vysoká a 4,43 m dlouhá karoserie R8 je široká 1,90 metru, rozvor činí 2,65 m. Na 18" kolech jsou obuty pneumatiky o rozměru 235/40, resp. 285/35.

Poprvé u Audi designéři umístili znak čtyř kruhů mimo lichoběžníkovou masku chladiče - na nízkou přední kapotu. Typickou masku „single frame" po stranách rámují dva velké otvory pro přívod chladicího vzduchu, nad  nimiž se rozpínají inovativní světlomety s LED technologii. Audi R8 je prvním sériovým automobilem, který může být na přání kompletně vybaven hlavními světlomety na bázi LED, tedy tlumenými, dálkovými, denními i směrovými světly.

Boční siluetu extrémně nízkého kupé charakterizuje výrazná, barevně odlišená část karoserie za předními dveřmi, nazvaná „sideblade", do níž jsou začleněny mohutné vstupy vzduchu pro  chlazení osmiválce, ukrytým pod rozměrným zadním oknem. Na přání lze motorový prostor vybavit LED osvětlením.

Na zadní okno navazuje samočinně výsuvný spoiler na odtrhové hraně karoserie. Mohutné difuzory v zadním nárazníku vypovídají o úsilí konstruktérů maximálně podřídit styling aerodynamice.

Interiér je zcela orientován na řidiče a doslova jej integruje jako nedílnou součást vozu. Přístrojové deska je lehce natočena k řidiči, dole zploštělý sportovní volant podtrhuje ultimativní charakter vozu a zároveň dovoluje pohodlné nastupování a vystupování. Sportovní sedadla v kombinaci kůže/Alcantara mohou být zaměněna za skořepinová. 

Bohatá výbava nabízí mj. high-end audio souprava Bang&Olufsen s výkonem 465 W, akustický parkovací systém a parkovací kameru či multimediální rozhraní MMI s barevným displejem.

Audi R8 se bude vyrábět v malých sériích - nejvýše 15 vozů za den - v nových prostorech závodu v Neckarsulmu, jenž se specializuje na výrobu hliníkových karoserií. Na český trh uvedeno v průběhu prvního pololetí příštího roku. Cena zatím nebyla stanovena, v Německu stojí 104 400 eur.

 

Jindřich Lasík, 5.10.2006

 

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar