Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Audi Q8 zná českou cenu

Audi Q8 kombinuje eleganci čtyřdveřového luxusního kupé a praktickou mnohostrannost velkého SUV, které ve stylu kupé může pokračovat i tam, kde zpevněné silnice končí, protože disponuje trvalým pohonem všech kol quattro a světlou výškou až 254 milimetrů.

Jako první přichází na trh 50 TDI, pod kapotou skrývající šestiválcový třílitrový vznětový motor o výkonu 210 kW (286 k), s cenou 1 945 900 Kč. Standardní výbavu lze rozšířit atraktivními balíčky Gravity a Technology, které přinášejí další výbavové prvky se zvýhodněním až 134 000 Kč. Paket Gravity mimo jiné zahrnuje navigaci MMI Plus s Audi Virtual Cockpitem a čtyřzónovou komfortní klimatizaci, které doplňují další položky. Paket Technology obsahuje HD Matrix LED světlomety, LED zadní světla s dynamickými ukazateli změny směru, dynamické natáčení kol zadní nápravy, adaptivní pneumatický podvozek, servomechanické dovírání dveří a asistenční paket Tour.

Nové Audi Q8 s vnější délkou 4986 mm, šířkou 1995 mm a výškou 1705 mm vyzařuje sportovní charakter a respekt jako žádné jiné SUV značky se čtyřmi kruhy. Díky střešní linii ve stylu kupé působí výrazně nižším dojmem než sesterský model Q7. V porovnání s ním je o 66 mm kratší, ale o 27 mm širší. Osobitá příď, krátký zadní převis, velká světlá výška až 254 mm a mohutná kola s pneumatikami o celkovém průměru 795 mm přispívají k působivé vizuální dynamice.

Audi Q8 s téměř třímetrovým rozvorem nabízí více než dostatečný prostor pěti cestujícím. Přední sedadla jsou k dispozici ve čtyřech variantách. Na vrcholu stojí sportovní sedadla S a sedadla s individuálně nastavitelnými bočními polštáři.

Zavazadlový prostor pojme v základním uspořádání 605 litrů, se sklopenými opěradly vzroste jeho objem až na 1755 litrů.


Digitální charakter

Zákazníci mají na výběr dvě varianty světlometů, obě s technikou LED. Dvoudílné světlomety působí z dálky velmi nízkým dojmem, protože je u nich rozpoznatelná pouze horní část, do níž jsou integrovány mj. funkce světel pro denní svícení a tlumených světel. Pod nimi jsou uložena tmavě tónovaná a dozadu posunutá dálková světla, která jsou u světlometů HD Matrix LED, dodávaných na přání, složena z 24 samostatných diod LED na každé straně.


Sportovní terénní automobil

Čistě mechanicky pracující mezinápravový diferenciál přenáší hnací sílu za obvyklých okolností na přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. V případě potřeby je většina hnací síly přidělována nápravě s lepší trakcí.

Pětiprvková zavěšení kol vpředu a vzadu jsou z velké části z hliníku. Q8 jezdí sériově na 19“ kolech, na vrcholu nabídky stojí kola s pneumatikami rozměru 285/40 R 22. Na přední nápravě pracují brzdy s šestipístkovými pevnými třmeny z hliníku.

Zákazníci mají na výběr tři varianty odpružení. Podvozek s vinutými pružinami a adaptivními tlumiči se dodává sériově. Na přání je k dispozici vzduchové odpružení adaptive air suspension s adaptivními tlumiči, a to buď s komfortním, nebo sportovním nastavením. Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select lze nastavit čtyři režimy činnosti a měnit světlou výšku karoserie až o 90 milimetrů. Adaptive air suspension kombinuje vysoký komfort odpružení s agilní ovladatelností.

Další dynamickým prvkem výbavy na přání je řízení všech kol, u něhož jsou zadní kola natáčena až o 5 stupňů. V nízkých rychlostech se natáčejí v opačném směru než přední kola, čímž se průměr otáčení tohoto SUV zmenší o cca jeden metr a zvyší se jeho agilita. Ve vysokých rychlostech se zadní kola natáčejí ve stejném směru jako přední kola, aby se zvýšila stabilita při změnách směru jízdy, například při změně jízdního pruhu.

Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select lze aktivovat sedm jízdních režimů, včetně módu offroad. Audi Q8 profituje v terénu z pohonu quattro, krátkých převisů a velké světlé výšky, jejíž maximální hodnota je 254 mm s adaptivním vzduchovým odpružením a 220 mm se sériovým podvozkem. Elektronická podvozková platforma zaznamenává úhel náklonu vozidla a prostřednictvím MMI informuje o tomto ukazateli řidiče. Ve strmých svazích se sklonem více než 6 procent podporuje řidiče asistent pro sjíždění strmých svahů automatickými brzdnými zásahy. Systém udržuje konstantní rychlost až 30 km/h, nastavenou řidičem. Díky tomu se může zcela soustředit na řízení v terénu.


3.0 TDI s technikou MHEV

Audi Q8 disponuje výkonným a zároveň hospodárným pohonem díky nové technice částečně hybridního pohonu MHEV. Lithium-iontový akumulátor a řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče BAS jsou integrovány do hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. Akumulátor je uložen pod podlahou zavazadlového prostoru a má elektrickou kapacitu 10 Ah. V rozsahu od 55 do 160 km/h se může dynamické SUV pohybovat setrvačností s deaktivovaným motorem. V případě potřeby je agregát rychle a mimořádně komfortně znovu spuštěn. Při zpomalování dokáže BAS uskutečňovat rekuperaci kinetické energie s výkonem až 12 kW. Systém start-stop může motor vypnout již při 22 km/h. V praktickém provozu snižuje tato technika spotřebu paliva až o 0,7 litru na 100 kilometrů.

Audi Q8 vstupuje na evropské trhy s motorem 3.0 TDI jako Q8 50 TDI (kombinovaná spotřeba paliva v l/100: 6,8 – 6,6. Vznětový vidlicový šestiválec poskytuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k) a točivý moment 600 N.m. Velké SUV dokáže díky tomu zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,3 s a pokračovat až do 245 km/h.

Přenos hnací síly zajišťuje osmistupňová převodovka tiptronic s rychlým a komfortním řazením.


asistenční systémy

Audi sdružuje jednotlivé asistenční systémy do celkem čtyř paketů. Nejdůležitější součástí paketu Tour je adaptivní asistent řízení, který komfortně řídí vozidlo v příčném i podélném směru při jakékoli rychlosti jízdy. Řidiče podporuje při zrychlování a brzdění, při udržování rychlosti jízdy a bezpečné vzdálenosti od vozidla vpředu i při jízdě v dopravní koloně. Systém rozpoznává značení jízdních pruhů, stavební prvky na krajnici, vozidla ve vedlejších jízdních pruzích a vpředu jedoucí vozidla. Výhodou při průjezdu zúženými úseky je automatické přizpůsobení rychlosti jízdy dopravě se zohledněním nejvyšší povolené rychlosti. Další je asistent pro hospodárnou jízdu, který automaticky přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálnímu omezení, snižuje rychlost jízdy před zatáčkami, při odbočování a na kruhových objezdech. K nízké spotřebě paliva přispívá také používání rekuperace systémem MHEV a inteligentní využívání setrvačné jízdy a brzdění motorem v závislosti na průběhu trasy a dopravní situaci. Bezpečnostním systémem v tomto paketu je asistent pro stav nouze, který v rámci systémových limitů rozpoznává, kdy je řidič nečinný, a v takových situacích jej upozorní vizuálně, akusticky a hapticky. Pokud řidič nereaguje, převezme systém řízení vozu Audi Q8 a ve vlastním jízdním pruhu automaticky zpomaluje až do úplného zastavení. Přitom se aktivují ochranná opatření systému Audi pre sense a v závislosti na zemi dojde k automatickému tísňovému volání.


Bezpečnost v městském provozu zajišťuje pět systémů. Asistent pro průjezd křižovatkou rozpoznává nebezpečí od vozidel přijíždějících ze stran, Audi pre sense 360° upozorňuje na vozidla, která se přibližují po stranách, asistent pro sledování vozidel přijíždějících ze stran při couvání registruje během pomalé jízdy při zařazeném zpětném chodu, například při couvání z příčného parkovacího místa, přibližující se vozidla. Paket doplňují funkce, které upozorňují na nebezpečí při vystupování a změně jízdního pruhu.


Za všemi uvedenými funkcemi stojí technicky vyspělý modul Audi v podobě centrální řídicí jednotky asistenčních systémů, dodávané pro Audi Q8 sériově, která nepřetržitě vypočítává diferencovaný obraz okolí. V závislosti na výbavě využívá k tomuto účelu data z až pěti radarových senzorů, pěti kamer, dvanácti ultrazvukových senzorů a jednoho laserového skeneru. Z nich vypočítává signály pro nejlepší možnou podporu řidiče.Audi 1.8.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar