Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Audi Q8 - rodina se rozrůstá

Audi Q8 kombinuje eleganci čtyřdveřového luxusního kupé a praktickou mnohostrannost velkého SUV. Díky své luxusní výbavě, rozsáhlému síťovému propojení a robustní konstrukci i pro jízdu mimo zpevněné cesty je suverénním partnerem pro podnikání i volný čas. Audi Q8 bude uvedeno na evropský trh ve třetím čtvrtletí 2018.

S vnější délkou 4,99 metru, šířkou 2,00 metru a výškou 1,71 metru je SUV ve stylu kupé širší, kratší a nižší než sesterský model Q7. Díky rozvoru téměř 3,00 metru nabízí vnitřní prostor, který překonává přímé konkurenty ve většině důležitých rozměrů, jako je například délka interiéru nebo výška stropu nad sedákem. Třímístná zadní řada sedadel může být na přání podélně posuvná. Sklopením opěradel zadních sedadel vzroste objem zavazadlového prostoru na 1755 litrů.

Audi Q8 prezentuje novou tvář rodiny Q impozantní maskou chladiče Singleframe v osmiúhelníkovém designu. Elegantně klesající linie střechy přechází do šikmo skloněných střešních sloupků D, které se opírají o široké, svalnaté kontury blatníků ve stylu quattro nad podběhy pro velká kola s průměrem ráfku až 22 palců. Mnoho detailů designu připomíná první Audi quattro. Výrazné kontury a plochy, napnuté jako svaly atleta, vyzařují sílu, vysokou kvalitu a nevšední dynamiku trvalého pohonu všech kol. Barevné odlišení spoileru, ochranných lišt podběhů kol a dveří a difuzoru umocňuje navíc vzhled terénního vozu.

Světlomety LED mohou na přání disponovat technikou HD Matrix LED. V tomto případě má trojrozměrně zvýrazněné, nezaměnitelné uspořádání světel pro denní svícení digitální charakter, stejně jako koncová světla. Zadní světlomety jsou vzájemně propojeny světelným pásem, jehož podkladem je černá plocha, stejně jako u prvního modelu Audi quattro.

Čistě mechanicky pracující mezinápravový diferenciál přenáší hnací sílu za obvyklých okolností na přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. V případě potřeby je většina síly přidělována nápravě s lepší trakcí. V kombinaci se světlou výškou až 254 mm, krátkými převisy a asistentem pro sjíždění strmých svahů může Audi Q8 pokračovat v jízdě i tam, kde zpevněné silnice končí. Sériová výbava zahrnuje podvozek s elektronicky řízenými tlumiči. Na přání dodává Audi adaptivní vzduchové odpružení s elektronicky řízenými tlumiči, a to buď v komfortně orientovaném, nebo sportovním nastavení. Světlá výška karoserie se v závislosti na jízdní situaci a přání řidiče mění až o 90 milimetrů.

Kromě sériově dodávaného progresivního řízení, jehož strmost se zvětšuje s rostoucím úhlem otočení volantu, nabízí Audi na přání řízení všech kol. Tento systém natáčí zadní kola až o 5 stupňů – v nízkých rychlostech v opačném směru než přední kola, aby se zvýšila agilita, ve vysokých rychlostech ve stejném směru, čímž je podpořena stabilita.

Všechny nabízené varianty pohonu jsou hospodárné díky nové technice částečně hybridního pohonu MHEV. Dva důležité technické moduly, lithium-iontový akumulátor a řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče BAS, jsou integrovány do hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. Při zpomalování dokáže BAS uskutečňovat rekuperaci kinetické energie s výkonem až 12 kW, a nabíjet tak akumulátory. Technika MHEV umožňuje využívat dlouhé fáze jízdy setrvačností s deaktivovaným motorem a funkci start-stop, jejíž činnost začíná již při 22 km/h.

Snadno pochopitelná grafická řešení ztělesňují digitální preciznost značky Audi a vysoký stupeň integrace celkového uspořádání a ovládání. Ústředním prvkem je horní displej MMI touch response. Díky svému vzhledu ve stylu černého panelu je ve vypnutém stavu téměř neviditelně integrován do velké černé plochy.

V konceptu ovládání MMI touch response modelu Audi Q8 lze téměř veškeré funkce ovládat prostřednictvím dvou velkých displejů. Horní displej s úhlopříčkou 10,1 palce slouží k ovládání informačního, zábavního a navigačního systému. Na 8,6“ displeji, který je pod ním, ovládá řidič klimatizaci, komfortní funkce a zadávání textu, přičemž si může své zápěstí komfortně opřít o ergonomicky umístěnou páku voliče.

Informace jsou zobrazovány na zcela digitálním panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho displej s vysokým rozlišením má úhlopříčku 12,3 palce a řidič může na multifunkčním volantu přepínat mezi dvěma zobrazeními. Jako výbava na přání bude následovat verze Plus s třetím režimem zobrazování v mimořádně sportovním stylu. Doplňkový průhledový displej promítá důležité informace na čelní okno, mimo jiné i detailní mapu křižovatky pro navigaci.

Na českém trhu bude Audi Q8 je sériově vybaveno vrcholným informačním a zábavním systémem MMI Navigation plus. Navigační systém rozpoznává preference řidiče na základě dříve projížděných tras, a může mu tak předkládat inteligentní návrhy cílů. Do individuálních uživatelských profilů lze uložit až 400 upřednostňovaných parametrů pro několik řidičů.

Mezi nabízené asistenční systémy patří mimo jiné adaptivní asistent řízení, asistent pro hospodárnou jízdu, asistent pro průjezd křižovatkou, asistent pro změnu jízdního pruhu, asistent pro upozornění na obrubník a prostorový kamerový systém. Na vrcholu nabídky stojí remote garage pilot, který bude následovat na začátku roku 2019. Tento asistent dokáže zajet s SUV do garáže a zase z ní vyjet za současného dohledu řidiče, který nejprve vystoupí a aktivuje proces pomocí aplikace myAudi App na chytrém telefonu.
Podobný komfort nabízí funkce (remote) parking pilot. Za všemi uvedenými funkcemi stojí centrální řídicí jednotka asistenčních systémů, která nepřetržitě vypočítává diferencovaný obraz okolí, a na tomto základě řídí asistenční systémy. V závislosti na výbavě používá k tomuto účelu data z až pěti radarových senzorů, šesti kamer, dvanácti ultrazvukových senzorů a laserového skeneru.


Audi 20.6.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar