Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alpine A290 - elektricky do světa Alpine

Uvedením modelu A290 vstupuje Alpine do nové éry. Do éry sportovních elektromobilů Alpine, které vždy respektují tři pilíře značky: výkon, agilitu a nízkou hmotnost a francouzské know-how. A290 je novým vstupním modelem do světa Alpine.

Jeho rozměry zůstávají kompaktní: délka 3 990 mm, šířka 1 820 mm, výška 1 520 mm, rozvor 2 530 mmA290 musel ctít tradici vozú Jeana Rédélého. Tento osobitý charakter umožnil především jedinečný světelný podpis, který se skládá ze čtyř světlometů. V tomto případě jsou opatřeny motivy ve tvaru kříže, které připomínají rallye vozy.

Výčet prvků, které přispívají k výrazu karoserie je dlouhý: rozšířené blatníky, boční prahy zahrnující jemné lemování v barvě karoserie, , hliníková lišta, která je u některých verzí standardně modře eloxovaná, atd.

Standardní 19palcová kola z lehké slitiny jsou dodávána ve dvou exkluzivních designech. Design kol Iconic byl vytvořen jako odkaz na kola modelu Alpine A310, zatímco kola Snowflake připomínají původ jména Alpine a jsou k dispozici v leskle černém, polobroušeném černém nebo černém provedení s diamantovým efektem.


Le show-car A290_β

V roce 2023 Alpine představila svůj showcar A290_β (A290 „beta“), který byl předobrazem toho, jak bude vypadat sériový model Se dvěma motory vpředu a vektorováním točivého momentu, homologací FFSA pro použití na okruzích, centrálním místem řidiče a dvěma bočními sedadly spolujezdce je A290_β koncipován jako elektrický závodní vůz nové generaceDesign interiéru

V interiéru je kladen důraz na sportovní styl v exkluzivní atmosféře typické pro svět Alpine, volba padla na tmavě modrý odstín. A290 je prostorný městský vůz s velkorysým zavazadlovým prostorem o objemu 326 liExkluzivní tříramenný sportovní volant se zploštělou spodní částí je potažen kůží NappaObsahuje řadu specifických hliníkových tlačítek inspirovaných světem Formule 1. Vlevo se nachází otočný ovladač RCH (pro Recharge) pro nastavení úrovně rekuperace, vpravo různé jízdní režimy a nad ním tlačítko OV (pro Overtake), které je okamžitě rozpoznatelné podle své červené barvy.

Ergonomickou a sportovní polohu za volantem doplňují sportovní pedály a opěrka nohou. Centrální displej s úhlopříčkou 10,1 palce je orientován směrem k řidiči a fyzické ovládání klimatizace umožňuje upravovat nastavení, aniž byste museli spustit oči z vozovky. Vysoká středová konzola mezi předními sedadly je inspirovaná ikonickým designem modelu A110 a zahrnuje ovládací prvky převodovky RND.


Sedadla mají výrazné boční vedení a zároveň si zachovávají měkkost potřebnou pro vynikající úroveň každodenního pohodlí. Přístrojová deska, boky středové konzoly a výplně dveří jsou čalouněny látkou.
Platforma a dynamické vlastnosti

Použití speciální elektrické platformy nabízí při konstrukci sportovního modelu velké výhody. Tato platforma optimalizuje rozložení hmotnosti (menší hmotnost na přední nápravě) a snižuje těžiště. Baterie přispívá k tuhosti vozu a její umístění maximalizuje vnitřní prostor. krátký rozvor nabízí větší mrštnost, zatímco široký rozchod kol zvyšuje stabilitu a umožňuje použití širších pneumatik.

Motor A290 pochází z vyššího segmentu, stejně jako svého času Jean Rédélé se svým posíleným 4CV přeměněným na A106na stávajícím základu změnit motor, přidat jedinečné technologie s exkluzivním odpružením, speciální brzdy, pneumatiky a řízení točivého momentu a samozřejmě talent inženýrů Alpine v oblasti ladění. Výsledkem je jeden z nejvýkonnějších vozů v segmentu s časem 0-100 km/h 6,4 s, výkonem až 220 k a točivým momentem 300 Nm a hmotností pouhých 1479 kg.

Speciální uložení motoru bylo navrženo tak, aby zlepšilo jeho polohu, zlepšilo ovladatelnost vozidla a zajistilo optimální funkčnost. Celohliníková konstrukce a volba velikosti baterie pomáhají udržet hmotnost modelu A290 na mimořádně konkurenceschopné hodnotě 1 479 kg. Nízké těžiště omezuje přirozené naklánění A290, takže nastavení odpružení nemusí jít do extrémů, aby pohyby karoserie zůstaly pod kontrolou. Použití speciálního odpružení zahrnujícího hydraulické dorazy tlumičů zajišťuje vynikající úroveň pohodlí, což oceníte při každodenní jízdě.


Použití víceprvkové zadní nápravy, která je v této kategorii ojedinělá, umožňuje mimořádně jemné nastavení geometrie kol, díky čemuž má A290 špičkové jízdní vlastnosti a přední náprava je směrově velmi dobře ovladatelná. Přispívá také ke stabilitě ve vysokorychlostních zatáčkách, což umožnilo zaměřit se na aerodynamické práce, které se soustředí na odpor vzduchu, což je faktor efektivity.

Nastavení podvozku modelu A290 má za cíl oživit sportovní pocit, který je kompromis mezi agilitou a stabilitou.K této rovnováze přispívají specifické přední a zadní stabilizátory. Cílem je, aby se řidič cítil s vozem spjatý a aby jeho řízení bylo pro každého zábavné. Recept: sportovní chování na silnici s ostrou přední nápravou, která dobře sedí v zatáčkách, s pečlivě kalibrovanou silou řízení. Zadní náprava je dostatečně pohyblivá, aby se na klikatých úsecích dokázala zvednout a zároveň zůstala velmi dobře ovladatelná, a nabízí skvělou stabilitu v rychlých průjezdech zatáčkami, což posiluje pocit bezpečí a kontroly.


Čtyři různé jízdní režimy Alpine se aktivují tlačítkem na volantu: Save, Normal, Sport, Personal. Poslední z nich umožňuje nezávisle nastavit úroveň tuhosti řízení, reakce na plyn, světelnou atmosféru a zvuk Alpine Drive Sound.

Mezi 26 asistenčních systémů A290 (ADAS) patří sledování pozornosti řidiče, automatické nouzové brzdění při couvání, detekce jízdy vpřed a vzad s nouzovou korekcí jízdního pruhu a bezpečné vystupování cestujících. Nové tlačítko My Safety Switch, umístěné na levé straně pod volantem, umožňuje řidiči zvolit vlastní preference nastavení systému ADAS jediným gestem a vybrat si například zapnutí nebo vypnutí systému ADAS, úroveň zásahu a přítomnost zvukových výstrah.

V závislosti na stupni výbavy je motor Alpine A290 nabízen ve dvou výkonových úrovních: 180 k ve verzích GT a GT Premium a 220 k ve verzích GT Performance a GTS. V obou případech je odezva na plyn kalibrována tak, aby se A290 stal skutečným sportovním vozem, který je snadno ovladatelný i přes vysoký výkon a točivý moment elektromotoru.
Velmi vysoký okamžitý točivý moment elektromotoru (v tomto případě 300 Nm) musí být řízen tak, aby byla optimalizována trakce. Proto konstruktéři modelu A290 vyvinuli sofistikovaný systém řízení točivého momentu na začátku procesu, Alpine Torque Precontrol, který umožňuje jemné vyladění dodávky optimálního točivého momentu a navíc působí na brzdy, aby se maximalizovala trakce.

Prvotřídní výkon A290 je navržen tak, aby se snadno přenášel i při poklesu kapacity baterie, a to bez omezení výkonu. V nejvyšších verzích zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,4 s. Funkce Overtake ovládaná z volantu červeným tlačítkem (tzv. OV) okamžitě poskytuje maximální výkon 220 k (dostupný také z plynového pedálu prostřednictvím funkce kick-down). Tato funkce, odvozená z motoristického sportu byla patentována.

Výkon rekuperace lze nastavit ve čtyřech stupních z volantu pomocí fyzického tlačítka označeného RCH (pro Recharge). První poloha ponechává vůz v režimu úplného plachtění, stupeň 1 odpovídá brzdění motorem podobně jako u modelu A110 a stupně 2 a 3 postupně zvyšují úroveň rekuperačního brzdění, což umožňuje řidiči zvolit režim rekuperace, který nejlépe vyhovuje jeho vkusu, stylu jízdy nebo jízdním podmínkám.

Model A290 je vybaven funkcí launch control. Ta zajišťuje nejlepší možné zrychlení z místa a spouští se velmi jednoduchým postupem.
Vzhledem k absenci přirozeného hluku motoru v elektromobilu je vytvořen systém zvukové zpětné vazby, A konečně, akustický systém varování před vozidlem neboli AVAS, který je povinný do rychlosti 30 km/h a varuje chodce před příjezdem elektromobilu, byl rovněž navržen s jedinečným zvukem Alpine.


Technologie

10,25palcový přistrojový štít a 10,1palcová centrální obrazovka infotainmentu proti řidiči přispívají svou specifickou grafikou, rozhraním a funkcemi k jedinečné atmosféře modelu A290. Tento pohlcující digitální zážitek se odráží v jedinečných vizuálních tématech v souladu se sportovním stylem kokpitu A290.

Přístrojový štít vyniká svými grafickými styly, které se odklánějí od tradičních kulatých ukazatelů a přebírají trojúhelníkový motiv s drátěnou strukturou.
V závislosti na zvoleném jízdním režimu, který je zobrazen ve spodní části rychloměru, se mění celkové vizuální téma pozadí displeje: Normal, Sport (linie horského hřebene se změní na červenou), Save (hora se změní na zelenou) a Personal.


Coaching nabízí rady, jak se s vozidlem sžít, jak používat funkce Alpine Telemetrics a jak zlepšit své řidičské dovednosti. Tato část, která je ideální pro učení vlastním tempem, začíná úvodem do základních návyků, které si musíte osvojit při řízení sportovního vozu, jako je oční kontakt, kontrola trajektorie a technika brzdění. S postupujícím vývojem se probírané koncepty stávají pokročilejšími, například zvládání prokluzu při rozjezdu. Část věnovaná pilotování je někdy podepsána křestními jmény konstruktérů a pilotů vývojového týmu A290, kteří poskytují své neocenitelné rady.


Baterie a nabíjení

Alpine A290 je standardně vybaven baterií o kapacitě 52 kWh, což mu umožňuje dojezd podle WLTP přibližně 380 km (konečné údaje budou potvrzeny v době homologace). Pro optimalizaci teploty v kabině a zachování dojezdu je součástí výbavy tepelné čerpadlo. Systém rychlého nabíjení stejnosměrným proudem (DC) o výkonu 100 kW umožňuje nabití z 15 na 80 % za 30 minut nebo dojezd až 150 km WLTP za 15 minut. Při nabíjení střídavým proudem (AC) umožňuje palubní nabíječka s výkonem 11 kW nabít vozidlo z 50 % na 80 % za 1 hodinu a 20 minut nebo až 70 km WLTP za 1 hodinu, případně nabít z 10 % na 80 % za 3 hodiny a 20 minut.
Nabídka a výbava

Modelová řada Alpine A290 zahrnuje 2 úrovně výbavy, GT a GTS, a celkem 4 pakety. Verze GT je poháněna motorem o výkonu 180 k a stejně jako vyšší modely řady obsahuje baterii o kapacitě 52 kWh, palubní nabíječku o výkonu 11 kW, DC nabíječku o výkonu 100 kW a tepelné čerpadlo.

Nabídku dále rozšiřují dva doplňkové modely GT Premium a GT Performance. Model A290 GT Premium se zaměřuje na komfort a kultivovanost a vyznačuje se kontrastní černou střechou a brzdovými třmeny v barvě modrá Alpine
A290 GT Performance je ještě sportovnější. Dostane výkonnou verzi motoru (220 k), speciální pneumatiky Michelin Pilot Sport 5, červené brzdové třmeny, černé monogramy, elektricky sklopná zpětná zrcátka a telemetrii Alpine.

Vrcholná verze GTS kombinuje to nejlepší z obou verzí GT a přidává několik exkluzivních prvků, jako jsou černá kola SnowflakeA290 GTS Première Edition : 1 955 výjimečných exemplářůAlpine 4.7.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar