Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alfa Romeo Tonale Plug-In Hybrid Q4 - sportovně do budoucnosti

Novinka představuje poslední přírůstek do řady Tonale, se kterou značka vstoupila do světa elektrifikace, a přitom zůstala věrná své italské sportovní DNA s tradicí už od roku 1910. Jedná se o vrcholnou verzi řady Tonale, která otevírá zcela novou kapitolu proměny Alfa Romeo§

{*2]

Jízdní vlastnosti, , palubní technologie a konektivita z něj pak dělají nejmodernější vůz Alfa Romeo všech dob. Historické logo Alfa Romeo prošlo proměnou, aby zdůraznilo proces elektrifikace značky: elegantní elektrický znak Biscione je umístěn na zatmaveném levém zadním okně.
Plug-in hybridní pohon Q4 s výkonem 280 k představuje to nejlepší z hlediska výkonu a výdrže baterie. Pokročilý hybridní systém kombinuje přeplňovaný čtyřválec 1.3 MultiAir o výkonu 180 k s šestistupňovou automatickou převodovkou pro pohon předních kol a elektromotor s výkonem 90 kW a točivým momentem 250 Nm pro pohon zadních kol.

Lithium-iontová baterie (306 V, 15,5 kWh) poskytuje elektrický dojezd přes 80 km v městském cyklu a více než 600 km v kombinovaném provozu, což z Tonale Plug-In Hybrid Q4 dělá jedno z nejúčinnějších plug-in hybridních SUV. Snížila se také spotřeba paliva, která v cyklu WLTP klesla na 1,14 litru na 100 km. Maximální účinnost sleduje také nabíjení. Se 7,4 kW nabíječkou trvá plné nabití baterie méně než 2,5 hodiny.

Tonale Plug-In Hybrid Q4 je vybaveno pohonem všech kol Q4. Pohon předních kol zajištuje spalovací motor a pohon zadních kol obstarává elektromotor. Celkovým výkonem 280 k se řadí na vrchol segmentu. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabere pouhých 6,2 sekundy, maximální rychlost v ryze elektrickém režimu dosahuje 135 km/h, v hybridním 206 km/h


NOVÉ FUNKCE

Volič režimu jízdy Alfa D.N.A. se stal symbolem účinné sportovnosti, neboť zahrnuje všechny tradiční sportovní prvky značky v extrémně udržitelném balení. Funkce D.N.A. byly přepracované s ohledem na specifikaci vozidla, čímž se zvýšila jeho účinnost i výkon. Jediný volič umožňuje řídit pohon Q4 a elektronické ovládání, koordinovat činnost motoru a převodovky a upravovat odezvu. Vytříbený systém kalibrace umožňuje řidiči soustředit se na vozovku, aniž by se rozptyloval ovládáním nejrůznějších prvků.

Režim „Dynamic“ byl navržen tak, aby co nejlépe využil výkon vozidla pomocí specifické kalibrace škrticí klapky, řízení převodovky a ovládání stability, a současně nabídl přímější odezvu volantu.
Režim „Natural“ nastavuje pohon do hybridního režimu s pohonem všech kol pro optimalizaci výkonu. Využití spalovacího motoru a elektromotoru je řízené automaticky a umožňuje úsporu energie a paliva bez obětování výkonu.

Poslední režim „Advance Efficiency“ byl navržen pro dosažení maximální energetické účinnosti v plně elektrickém jízdním režimu. Je to ideální režim pro cesty do center měst, protože umožňuje plně respektovat dopravní a emisní omezení. Když povolíte plynový pedál, vozidlo pokračuje v jízdě „plachtěním“. Při jízdě z kopce se aktivuje nová funkce eCoasting Descent Control, která udržuje konstantní rychlost 50 km/h (nastavitelná lehkým dotykem plynu nebo brzdy).

Četné „funkce EV“ zaručují účinnější a více uvolněný zážitek z jízdy. Například, funkce E-Save umožňuje dobíjet nebo udržovat úroveň baterie ve chvílích kdy je spalovací motor zapnutý. Rekuperace pak dovoluje obnovu energie v baterii během všech fází zpomalování a brzdění. Aktivací funkce E-Coasting pak dochází k rekuperaci energie i při zpomalení s nohou mimo brzdový pedál.
Funkce elektrického vozidla může řidič ovládat prostřednictvím specifických obrazovek na přístrojovém panelu.


ŠPIČKOVÁ KVALITA

Jeho pojme čtyři dospělé osoby, a to s výškou až 1,9 m. Konstrukční kvalita se projevuje také nízkými vibracemi a hlučností. K tomu pochopitelně přispívá i tichý pohon během ryze elektrické jízdy, kdy je zážitek mimořádně uspokojivý.

Palubní komfort zajišťuje mimo jiné dvouzónová klimatizace, příjemné ambientní osvětlení, sofistikovaný infotainment, ventilovaná a vyhřívaná přední sedadla a audio systém Harman Kardon se 14 reproduktory.

Pokud jde o bezpečnost, tak zahrnuje asistenční systémy ADAS pro autonomní řízení 2 úrovně, kameru s vysokým rozlišením pro 360° pohled kolem vozidla, sledování mrtvých úhlů a detekci křížení dráhy za vozidlem. To v kombinaci s vynikající konstrukční a výrobní kvalitou přináší 5hvězdičkové hodnocení NCAP. Možnost jízdy s nulovými emisemi v oblastech s omezeným provozem a celkový dojezd 600 km činí z Tonale Plug-In Hybrid Q4 ideální SUV do města, na dlouhé cesty.


SOFTWARE A KONEKTIVITA

Mezi inovativními technologickými řešeními vozidla vyniká integrace s hlasovým asistentem Amazon Alexa. Řešení nabízí pohodlnou možnost interakce se systémem bez použití rukou, jen pomocí hlasu. Řidič tak může mít ruce na volantu a sledovat provoz. Amazon Alexa navíc zajišťuje neustálý přísun informací o stavu vozidla z pohodlí domova, a to včetně úrovně nabití baterie.

Díky obrazovce s vysokým rozlišením s celkovými rozměry 22,5“ – 12,3“ plně digitální přístrojový panel a 10,25“ hlavní dotyková jednotka – a nejlepšímu rozhraní člověk-stroj v dané třídě umožňuje Tonale Plug-In Hybrid Q4 snadné použití a intuitivní a pohlcující připojení. K uživatelskému zážitku podobnému jako u chytrého telefonu přispívá multitaskingové rozhraní, díky kterému má řidič k dispozici všechny potřebné informace, aniž by musel spustit oči ze silnice. Přístrojový panel modelu obsahuje řadu vylepšení včetně elektrického loga Biscione ve spodní části pravého ciferníku, které mění barvu podle stavu elektromotoru (vypnuto, zapnuto, zapnuto a nabíjení) a poskytuje všechny informace související s napájením a nabíjením.


U modelu vozu mají premiéru čtyři nové funkce, které rozšiřují služby Alfa Connect:

E-control: služba umožňuje zákazníkovi ovládat různé funkce související s elektrickým pohonem, jako jsou nabíjení a spuštění klimatizace/topení na dálku přímo z aplikace My Alfa Connect.

Dynamické mapování dojezdu: tato služba umožňuje řidičům cestovat v klidu, protože velmi názorně ukazuje cíle, kterých mohou dosáhnout s momentálním nabitím baterie, a to jak na mapě navigačního systému, tak v aplikaci My Alpha Connect.

Vyhledávání nabíjecí stanice: služba umožňuje zobrazit nejbližší veřejné nabíjecí stanice, a to jak na mapě navigačního systému, tak i v aplikaci My Alpha Connect.

My eCharge: umožňuje použití aplikace My Alfa Connect pro přímý přístup ke službám Free2Move eSolutions pro správu veřejného a soukromého nabíjení. Umožňuje lokalizovat veřejné nabíjecí stanice, kontrolovat způsoby nabíjení, provádět platby, vizualizovat historii nabíjení, spravovat vlastní Wallbox a rozhodovat, kolik elektrické energie je možné využít, případně zvýšit, snížit, pozastavit a znovu aktivovat nabíjení.


STRATEGIE ŘADY A SPECIÁLNÍ EDICE

Model je k dispozici ve výbavě Ti pro elegantnější a výraznější charakter a ve výbavě Veloce pro dosažení maximálního výkonu a sportovnosti. Tonale Plug-In Hybrid Q4 bude navíc k dispozici v exkluzivní zaváděcí edici „EDIZIONE SPECIALE“, která se může pochlubit prvky v titanovém odstínu, speciálním logem na blatnících, černým logem Tonale, 20“ koly z lehkých slitin, kovovými pedály a červenými brzdovými třmeny Brembo.


Free2move eSolutions

Oficiální nabíječku dodává pro model Tonale Plug-In Hybrid Q4 společnost Free2move eSolutions, která je společným podnikem Stellantis a NHOA.

Aplikace eSolutions Charging byla navržena pro všechny, jež začínají s elektrickou mobilitou, ale i ty, kteří často využívají veřejné nabíjení. eSolution Charging zpřístupňuje více než 360 000 nabíjecích bodů po celé Evropě, umožňuje jejich nalezení a použití pomocí několika málo kliknutí. Jedním z nejzajímavějších řešení je eProWallbox, který nabízí větší flexibilitu z hlediska funkčnosti a nákladů. eProwallbox s výkony od 7,4 kW do 22 kW se přizpůsobuje energetickým potřebám a rychlosti nabíjení a je ideálním řešením pro domácí, firemní i veřejné nabíjecí stanice.Alfa Romeo 12.12.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar