Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kia Sorento - nový vzhled, prémiový interiér

Kia Sorento je k dispozici s pěti, šesti nebo sedmi sedadly, nabízí efektivní škálu pohonných systémů s plug-in hybridním, plně hybridním a dieselovým pohonem a v terénu si vede stejně dobře jako na dálnici. Kia nyní toto mnohokrát oceněné komplexně přepracovala.

Nová Kia Sorento s výrazně modernizovaným designem je nepřehlédnutelná, ať již na silnici nebo v terénu. Přináší modernizovaný design exteriéru, jenž má zhmotňovat luxusnější vzhled. Nové provedení kapoty vychází z luxusnějšího designu SUV a charakterizuje jej větší objem a precizněji definovaná silueta. Jedinečné vertikální světlomety a světla denního svícení v podobě hvězdné mapy zdůrazňují progresivní high-tech image, podobně jako nové provedení masky chladiče s 3D vzorem rastru.

Vertikální řešení světlometů společně s grafikou koncových světel vytváří optickou harmonii s důrazem na suverénní a robustní vzhled SUV. High-tech podobu dále stvrzují sekvenční ukazatele směru. Z přepracované spodní části předního nárazníku vyzařuje robustnost a sebejistý postoj, zatímco široký ochranný kryt, upravená mlhová světla a vertikální přívody vzduchu podtrhují robustní a technický image vozu.

Nové dekory blatníků na boku vozu nyní zaujmou výraznějším 3D provedením. K dispozici tři nová provedení litých kol o velikosti 18, 19 a 20". Litá kola o velikosti 18 nebo 20" jsou k dispozici pouze pro Sorento se spalovacím motorem; 19" litá kola lze objednávat u všech variant pohonu. Pro hybridní provedení a verzi s klasickým pohonem jsou i nadále k dispozici 17" litá kola.
Na zádi zaujme modernizované provedení koncových světel s diagonálními LED zdroji. Grafika hvězdné mapy u vertikálních koncových světel, která vznikla propojením dvou samostatných koncových světel, zdůrazňuje návaznost nového vzhledu Sorenta na dosavadní design. modernizovaný zadní nárazník a dekor v oblasti výfuků dodávají vozu robustnější charakter. Široký a nápadný zadní ochranný kryt nárazníku v kombinaci s grafickými prvky černého obložení evokuje neohrožený vzhled SUV.


Modernizovaný interiér

Přístrojovou desku, otočný volič řazení a výplně předních dveří zdobí dekorační osvětlení s možností výběru ze 64 odstínů. K modernímu high-tech vzhledu přispívá zakřivená obrazovka společně s vícefunkčním dotykovým displejem. Přepracován byl otočný ovladač elektronického řazení; k technicistnímu, smělému a modernímu výrazu nového Sorenta přispívá černé čalounění stropu kabiny, kovové pedály a panoramatické střešní okno.

Sorento dále přináší nejnovější prvky komfortní výbavy a praktické funkce, jako například přední relaxační sedadla, sedadlo řidiče Ergo Motion s vestavěnou bederní opěrkou na principu vzduchových komor a elektricky nastavitelnými bočními polštáři, resp. sedadla s ukládáním nastavení do paměti (na přání). Volant obšitý umělou kůží disponuje funkcí vyhřívání a volitelně může být vybaven elektrickou funkcí výškového a podélného nastavování. Maximální pohodlí celé posádky zajišťují elektricky nastavitelná, odvětrávaná a vyhřívaná přední sedadla, resp. funkce vyhřívání pro sedadla druhé řady.


Odpovědnější mobilita

Sorento Plug-in Hybrid používá spalovací motor 1.6 T-GDI a 13,8kWh akumulátor ve spojení se šestistupňovou automatickou převodovkou (6AT). Tato verze je standardně vybavena pohonem 4WD.
Sorento Hybrid je vybaveno jednotkou 1.6 T-GDI, menší baterií o kapacitě 1,49 kWh a rovněž převodovkou 6AT; je možné volit mezi pohonem 2WD a 4WD.
Dále je zde naftový motor 2,2 litru ve spojení s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou (8DCT), opět ve variantě 2WD nebo 4WD.


Vylepšené technologie

Interiér dekorují obrazovky duálního panoramatického displeje: 12,3" dotykový displej infotainmentu s navigací a 12,3" přístrojový štít řidiče. Kromě toho 10" head-up displej zprostředkuje základní jízdní údaje a dopravní informace bez nutnosti odklánět zrak od vozovky. Digitální vnitřní zpětné zrcátko zase může sloužit buďto jako klasické automaticky stmívatelné zrcátko, nebo jako displej kamery. Ta sleduje prostor za vozidlem, a zprostředkuje tak dobrý výhled i v situacích, kdy výhledu vzad brání nějaká překážka.

Systém palubního infotainmentu, ovládaný přes multifunkční dotykový displej, zahrnuje online navigaci včetně telematických služeb, rozpoznávání hlasu a připojení přes Bluetooth. Soustava klimatizace je dvouzónová s plně automatickou regulací teploty. Systém byl navržen tak, aby vozidlo mohlo na dálku získávat aktualizace softwaru a mapových podkladů prostřednictvím vzdáleného přístupu
Pro Sorento je k dispozici i funkce rozpoznávání otisků prstu. Ta majiteli umožňuje propojit uživatelský profil a spouštět motor. Funkce též poslouží k aktivaci režimu „parkování s obsluhou“ (Valet Mode) jako alternativa k zadávání kódu PIN. Nové Sorento je dále vybaveno bezdrátovým nabíjením telefonů, šesti dobíjecími porty typu USB-C (dva v každé řadě sedadel) a prémiovým audiosystémem Bose. K ještě vyššímu pohodlí přispívá chytrý klíček. Přes aplikaci Digital Key 2.0 navíc zákazník může používat mobilní telefon jako chytrý klíček, bez nutnosti mít fyzický klíč u sebe.

Modernizované systémy ADAS a bezpečnostní prvky

Novinkou je asistent pro jízdu na dálnici verze 2.0 s asistentem pro změnu jízdního pruhu a 360° monitorovacím systémem (SVM) včetně funkce 3D zobrazování. Dále byl modernizován systém autonomního nouzového brzdění, který nyní zahrnuje i funkce pro odbočování na křižovatkách a projíždění křižovatek, asistenta řízení pro úhybné manévry a funkce k zamezení střetu s protijedoucími i souběžně jedoucími vozidly při přejíždění z pruhu do pruhu.

Pro Sorento bude i nadále k dispozici pokročilý adaptivní tempomat propojený s navigací (NSCC), asistent pro odvrácení kolize s vozem ve slepém úhlu (BCA) s aktivním upozorňováním na přijíždějící vozidla v příčném směru při couvání (RCCA), asistent pro bezpečné vystupování (SEA), kamerový asistent sledování slepého úhlu (BVM), dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent (RSPA) a asistent pro zamezení kolizím při couvání během parkování (PCA-R).

Praktickou výhodou nové funkce „zavírání výklopné zádě při odchodu“ je automatické zavírání kufru poté, co řidič opustí oblast detekce za vozidlem.

Sorento je vybaveno až sedmi airbagy: duálním čelními airbagy, duálními bočními airbagy v předních sedadlech, bočními hlavovými airbagy se senzorem převrácení vozu, novým airbagem na ochranu hrudníku pro druhou řadu sedadel a středovým bočním airbagem mezi předními sedadly. Inovací je středový boční airbag, který zajišťuje dodatečnou ochranu hlavy pro cestující na předních sedadlech a zamezuje kontaktu hlavy řidiče s hlavou spolujezdce při nehodě.

Nové Sorento v České republice bude možné objednávat v průběhu prvního čtvrtletí 2024 v autorizované dealerské síti Kia. Sedmiletá záruka výrobce Kia zahrnuje u elektrifikovaných variant také trakční baterii.

KIA 29.11.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar