Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Honda CRF450R modelového roku 2022

Po významném evolučním kroku v modelovém roce 2021 vstupuje model CRF450R do roku 2022 s dalšími vylepšeními, která zahrnují plynulejší ovládání díky novému nastavení elektronické řídicí jednotky, či upravené ventily odpružení Showa pro lépe vyvážené tlumení předního a zadního kola.

Honda CRF450R představuje etalon v kategorii motokrosových strojů již od prvního uvedení v roce 2002. Svému jezdci vždy poskytoval naprostou kontrolu díky své vyváženosti a agilitě. Samozřejmostí pak byly také kvalita, odolnost a dlouhá životnost, jimiž je značka Honda pověstná.

Z hlediska technologií se stroj neustále vyvíjel. V modelovém roce 2017 v rámci vývojové koncepce „ABSOLUTE HOLESHOT!“ (První na startu!) prošel celoevropsky oblíbený open-class MX stroj kompletní modernizací, v rámci níž získal zcela nový podvozek a díky novému motoru došlo k významnému nárůstu maximálního výkonu.

V modelovém roce 2018 přibyl standardně montovaný praktický elektrický startér a v modelovém roce 2019 došlo k dalšímu nárůstu výkonu a točivého momentu díky hlavě válce vyvinuté ve spolupráci s týmem HRC. Zároveň byl stroj vybaven technologií HRC Launch Control pro optimalizaci rozjezdu. V roce 2020 model CRF450R získal systém nastavitelné kontroly trakce Honda Selectable Torque Control (HSTC).

Kromě kol a základní architektury motoru vstoupil model CRF450R do roku 2021 jako nový stroj, který do velké míry čerpal z výsledků vývoje závodního speciálu CRF450RW, jenž v roce 2019 zvítězil v MS v motokrosu. A přestože Mistrovství světa 2020 představovalo z mnoha důvodů výzvu, Gajser a HRC tým si nakonec v listopadu 2020 během 18. závodu, které se konalo v italském Trentinu, zajistili druhý mistrovský titul v řadě.

Rozsáhlé úpravy se zaměřily se zejména na vyšší točivý moment v nízkých a středních otáčkách, na co nejpřesnější ovladatelnost a na ergonomii pro jezdce. Tuhost nového (o 2 kg lehčího) rámu a kyvného ramene byly kvůli lepšímu chování v zatáčkách propojeny s užší geometrií podvozku a vyšší světlou výškou. Motor využívající know-how týmu HRC se vyznačoval silným točivým momentem v nízkých a středních otáčkách, zatímco revidovaný dekompresní systém mu zajistil lepší akceleraci z nízkých otáček. Nová hydraulická spojka a komplexní elektronika zlepšily ergonomii inovovaného modelu, což přispělo ke snazším průjezdům zatáčkami konzistentní rychlostí.


Pro modelový rok 2022 zůstal podvozek modelu CRF450R nezměněn. Výjimkou jsou vnitřní úpravy odpružení Showa na obou kolech. Cílem vývojářů pro rok 2022 bylo zajistit výrazně lepší „oporu“ zvýšením světlé výšky při tlumení v kompresi jak u předního, tak u zadního kola, a zároveň optimalizovat vyvážení mezi přední a zadní částí stroje.

49mm inverzní vidlice Showa AF2 s vinutými pružinami je odvozena od továrních jednotek určených pro MX závodní týmy v japonském šampionátu. V rámci úprav pro rok 2021 vidlice získala o 5 mm vyšší zdvih (na 310 mm) a vyšší tuhost úponů hřídele kola. Pro rok 2022 byl ventil nízkorychlostního tlumicího prvku upraven tak, aby byla zvýšena tuhost tlumení nejen v kompresi, ale i v odskoku. Množství oleje se snížilo o 8 cm3 na 380 cm3; k dispozici je nově 13 poloh nastavení odskoku (namísto dosavadních 15) a 15 poloh pro nastavení komprese (stejně jako dosud).

Kompletně přepracované ventily zadního tlumiče Showa MKE AF2 včetně těsnění pro nízké až střední a pro vysoké rychlosti přispěly k celkově tužšímu nastavení tlumení v kompresi. Nově je k dispozici 11 poloh pro nastavení odskoku (oproti 8 u předcházející verze) a 6 pro nastavení vysoko- a nízkorychlostní komprese (oproti dosavadním 12). Objem oleje vzrostl o 1 cm3 na 422 cm3.

V roce 2021 došlo k významnému zlepšení ergonomie jednotlivých částí motocyklu. Díky užším hlavním podélníkům se podařilo hmotnost hlavního rámu snížit o 700 g, zatímco nová konstrukce podsedlového rámu pomohla ušetřit dalších 320 g. Také dynamika podvozku se posunula na novou úroveň: zatímco torzní tuhost zůstala zachována, boční tuhost poklesla o 20 % pro rychlejší průjezdy zatáčkami, lepší trakci a vyšší přesnost řízení. Vrchní a spodní body upevnění vidlice byly upraveny s ohledem na větší pružnost, rychlejší zatáčení a lepší pocit kontroly. Hliníkové kyvné rameno Pro-Link má nově tuhost upravenou tak, aby odpovídala vlastnostem rámu.

Pro snazší pohyb při jízdě na stroji došlo ke zkrácení sedla, které je zároveň lehčí a jeho zadní část se nachází o 10 mm níže, než u předchozí verze. Sedlo se zároveň snáze demontuje a instaluje, ke snazší údržbě přispívá také to, že kapotáž je na každé straně upevněna pouze čtyřmi 8mm šrouby.

Kryty chladiče, které byly kvůli zajištění maximálního průtoku vzduchu navrženy s využitím technologie CFD (Computational Flow Dynamics), jsou vyrobeny z jednoho kusu plastu a jejich součástí je i spodní průduch. Mřížka chladiče je optimalizována s ohledem na co nejlepší průtok vzduchu. Titanová nádrž pojme 6,3 litru paliva.

Standardně montovaná lehká řídítka Renthal Fatbar nabízejí optimální komfort. Horní objímka nabízí dvě polohy pro upevnění řídítek, díky čemuž je lze posunout o 26 mm vpřed nebo vzad. Pokud se držák otočí o 180°, lze řídítka posunout o dalších 10 mm od základní polohy, takže jezdec má k dispozici čtyři individuální pozice.

Dvoupístový přední brzdový třmen je vybaven písty o průměrech 30 a 27 mm a přední vlnovitý kotouč má průměr 260 mm. Spolu s brzdovou hadicí vyznačující se nízkou roztažností je tato kombinace zárukou jistoty při brzdění i konzistentního brzdného výkonu. Jednopístový zadní brzdový třmen spolupracuje s 240mm vlnovitým kotoučem.

Hliníkové ráfky DID s drátěným výpletem jsou lakovány černou barvou. Přední ráfek má rozměr 21 x 1,6 palce a zadní 19 x 2,15 palce. Zadní kolo je od modelového roku 2021 lehčí a pevnější a je standardně obuto do pneumatik Dunlop MX33F/MX33 určených pro lehčí terén.

Sklon přední vidlice a závlek zůstaly zachovány na hodnotách 27,1°/114 mm, rozvor činí 1 481 mm a světlá výška dosahuje 336 mm. Hmotnost bez náplní činí 105,8 kg.

Agresivní linie CRF450R pro modelový rok 2022 doplňuje výrazná červená grafika.

Čtyřventilový motor Unicam o objemu 449,7 cm3 vstupuje do roku 2022 beze změn, jediné úpravy se dotkly map řídicí jednotky ECU, které zlepšují lineární ovládání škrticí klapky a posouvají o kus dále vylepšení z roku 2021.

Nárůst (až o 0,6 kW) výkonu nad 5 000/min. doprovázený silnějším zátahem v nižších otáčkách byl výsledkem zvětšení vzduchové komory o 1,8 litru na celkové 4,1 litru na „čisté“ straně. Úhel vstřikovače se změnil ze 30° na 60°, díky čemuž dochází ke vstřikování paliva až do zadní části škrticí klapky, ke zvýšení účinnosti sání, ochlazování přiváděné směsi a zejména k citlivějšímu ovládání plynu. Nový byl také dekompresní systém: jeho protizávaží se posunulo z pravé strany vačkového hřídele na levou stranu, čímž byl zajištěn stabilnější běh motoru při nízkých otáčkách a jeho vyšší odolnost proti nechtěnému zhasnutí.

Největší změnou pak byly dva výstupní otvory výfuku: podobně jako u CBR1000RR-R Fireblade tyto otvory získaly oválný tvar, který se oproti kruhovému vyznačuje lepší účinností. Svod je navíc veden o 74 mm blíže k ose stroje a jeden tlumič výfuku je vybaven dvěma rezonátory, které snižují hluk a zároveň zvyšují výkon.

Vrtání a zdvih jsou 96 x 62,1 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 13,5:1. Snímač polohy řazení umožňuje využití třech specifických map zapalování pro 1. a 2., 3. a 4. a pro 5. rychlostní stupeň. Naprostá spolehlivost vždy patřila mezi hlavní faktory úspěchu modelu CRF450R. Nezbytné mazání zajišťují píst s 5 olejovými tryskami a sací čerpadlo se dvěma 12mm válci.


Systém HSTC má u CRF450R za úkol minimalizovat prokluz zadního kola (a tedy ztráty hnací síly) a maximalizovat trakci. Systém nevyužívá senzor otáček kola a při regulaci výkonu jezdci zachovává kontrolu nad plynem; ke zpomalení časování zapalování a k regulaci jednotky PGM-FI dojde v případě, kdy rychlost nárůstu otáček překročí nastavenou hranici.

Tři dostupné režimy se liší v úrovni regulace hnací síly při různých jízdních podmínkách:

V režimu 1 systém zasahuje nejméně a po nejdelší době, což je užitečné pro omezení prokluzu kola a pro zachování kontroly v prudkých zatáčkách.

V režimu 3 systém zasahuje rychleji a výrazněji, což se hodí především na kluzkém, blátivém povrchu.

Režim 2 se z hlediska rychlosti a intenzity zásahu přirozeně nachází uprostřed mezi režimy 1 a 3.

Indikátor systému Launch Control, výstraha systému EFI, tlačítko pro výběr režimu systémů HSTC a EMSB, či LED indikátor se nacházejí na levé rukojeti. Stiskem a podržením tlačítka HSTC na dobu 0,5 s se systém přepne do dalšího režimu, který je indikován zelenou LED diodou – 1 bliknutí pro režim 1, 2 pro režim 2 a 3 pro režim 3 – tím je výběr potvrzen.

Systém HSTC je také možné zcela vypnout. Po nastartování motoru systém automaticky zvolí naposledy vybrané nastavení.

HRC Launch Control nabízí každému jezdci to nejlepší pro rychlý start a disponuje 3 režimy, z nichž je možno vybírat:

Úroveň 3 – 8250/min, blátivé podmínky / nováček
Úroveň 2 – 8500/min, suché podmínky / standard
Úroveň 1 – 9500/min, suché podmínky / expert

Aktivace systému HRC Launch Control je snadná: pro zapnutí stačí zmáčknout páčku spojky a stisknout tlačítko Start vpravo. Je-li zvolena Úroveň 1, fialová LED dioda jednou blikne. Dalším stiskem tlačítka Start (případně jeho podržením po dobu 0,5 s či déle) LED dioda blikne 2x pro Úroveň 2. Opakováním procesu LED dioda blikne třikrát, což indikuje zvolení Úrovně 3.

Tlačítko pro změnu režimu motoru (Engine Mode Select Button – EMSB) mění charakter motoru, přičemž k dispozici jsou tři mapy podle jízdních podmínek nebo preference jezdce:

Režim 1 – Standard.
Režim 2 – Smooth (Hladký).
Režim 3 – Aggressive (Agresivní).


Nástroj pro nastavení HRC Setting Tool umožňuje využití mapy ECU s mnohem plynulejším režimem Smooth, který se vyznačuje jemnější reakcí plynu vhodnou pro méně zkušené jezdce. Naopak režim Aggressive přichází s mimořádně citlivou reakcí na plyn a s odezvou motoru vyladěnou pro závodní podmínky.
Honda 26.5.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar