Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Honda CFR 300 L modelový rok 2023

Oblíbený víceúčelový stroj Honda CRF300L,získává pro modelový rok 2023 nové barevné provedení a standardně montované chrániče řídítek. Výbava zahrnuje silný a pružný jednoválcový motor a šestistupňovou převodovku s pomocnou třecí spojkou.

Esence víceúčelových motocyklů je již dlouhou dobu nedílnou součástí DNA značky Honda. Již na konci 70. let minulého století byl představen stroj XL250S, který nabízel vynikající jízdní vlastnosti na silnici a zároveň prvotřídní výkony v terénu. Celá řada XL se stala legendou a ukázala, že kombinací úsporného a snadno použitelného čtyřtaktního jednoválce s vhodným rámem lze vytvořit motocykl, který by byl praktický, variabilní a mimořádně zábavný.

Model CRF250L se ukázal být vhodnou základní platformou, jež je společně s verzí RALLY* konzistentně prodejním úspěchem na celém světě. Kromě většího objemu nový motor modelu CRF300L v modelovém roce 2020 nabídl také pomocnou třecí spojku.

Do roku 2023 tento model vstupuje bez mechanických změn. Novinkou je nové barevné provedení a standardně montované chrániče řídítek, takže CRF300L ve všech ohledech zůstává skutečným motocyklem pro všestranné použití.

Jednoválcový motor o objemu 286 cm3 disponuje dosahuje maximálního výkonu 20,1 kW při 8 500/min. a točivého momentu 26,6 Nm při 6 500/min. Vrtání a zdvih jsou 76 x 63 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7 : 1.

Pro vyhlazení síly motoru a pro dynamický rozjezd i akceleraci jsou převodové poměry 1. až 5. rychlostního stupně krátké, zatímco u 6. rychlostního stupně je převodový poměr dlouhý, což umožňuje příjemnější jízdu po hlavních silnicích. Pomocná třecí spojka snižuje sílu potřebnou k ovládání páčky a zároveň odbourává „odskakování“ zadního kola při rychlém podřazování, což je prospěšné pro lepší kontrolu nad strojem na silnici i v terénu.

Účinnost spalování i ekologické parametry zlepšují iridiová svíčka spolu s přesným měřením množství paliva v systému vstřikování PGM-FI. Konstrukce motoru využívá posunutý válec, který snižuje vnitřní ztráty třením, a píst vyrobený ze speciálního materiálu, jenž je opatřen molybdenovým povlakem. Olejové čerpadlo je vybaveno interním odlehčovacím zařízením, které brání zavzdušnění oleje. Klikový čep využívá půlené nalisované kovové ložisko, zatímco v klikovém ložisku je použito litinové pouzdro. K dalšímu snížení vibrací přispívá primární vyvažovací hřídel.

Pohotovostní hmotnost činí142 kg. Tuhost ocelového dvoukolébkového rámu byla vyvážena tak, aby podporovala citlivé ovládání a poskytovala jezdci pocit kontroly nad trakcí předního i zadního kola. Rám skvěle doplňuje jednodílná vidlice tvořená jedním hliníkovým odlitkem. Pro nastavení řetězu slouží prvek z extrudovaného hliníku. Spodní upevnění přední vidlice je vyrobeno z hliníku, což šetří hmotnost v oblasti vysoko nad těžištěm a zároveň zlepšuje odezvu řízení.

Přední kolo je opatřeno jedním 256mm brzdovým kotoučem spojeným s dvoupístovým třmenem, na zadním kole se nachází 220mm kotouč s jednopístovým třmenem; stejně jako u závodních modelů CRF má zadní hlavní brzdový válec novou lehkou integrovanou konstrukci. Kotouče mají vlnovitý okraj, který byl rovněž převzat přímo z CRF250R / CRF450R, a vyznačují se výjimečnou samočisticí schopností i v nepříznivých podmínkách. 2kanálový systém ABS je součástí standardní výbavy.

21palcové přední kolo a 18palcové zadní kolo zvyšují stabilitu v těžším terénu a v případě potřeby umožňují obutí speciálních terénních pneumatik. Terénní pneumatiky ve stylu enduro (vpředu 80/100-21 51P, vzadu 120/80-18 62P) zajišťují trakci v různých jízdních situacích.


Díky inspiraci závodními stroji CRF je model CRF300L oděn do kapotáže s výraznou grafikou. Štíhlá 7,8litrová nádrž společně s úzkou přední částí sedla usnadňuje pohyb jezdce směrem vpřed. Minimalistické konzoli pro upevnění registrační značky sekunduje agresivně tvarovaný přední blatník. Pro modelový rok 2023 je model CRF300L standardně vybaven chrániči řídítek.

Sedlo je umístěno ve výšce 880 mm. Pozice jezdce posouvá ovládání a manévrovatelnost stroje směrem vpřed a směrem ke středu stroje, což je dáno „vzpřímeným trojúhelníkem jezdce“ – široká řídítka jsou mírně posunuta dozadu, stupačky jsou umístěny nízko a posunuty směrem vzad, aby usnadňovaly řazení v těžkých off-roadových botách.


Boční stojan je opatřen širokou sklopnou ploškou.

LCD displej váží pouhých 70 g a vyznačuje se velkými černými číslicemi na ostrém bílém pozadí pro okamžitou čitelnost a velkými 23mm číslicemi tachometru. Zobrazované údaje zahrnují informaci o zařazeném rychlostním stupni, dojezd na palivo v nádrži a spotřebu, průměrnou rychlost, stopky a otáčkoměr.Honda 2.12.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar