Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Cesty květin

Jako každá žena, miluji květiny. Nezáleží na tom, jestli je to luční kvítí nebo třeba růže. Není důležité, zda jde o květiny hrnkové nebo řezané. Zkrátka každá květina mi udělá vždy radost a život je hned veselejší. Nikdy jsem, ale nepřemýšlela nad tím, odkud se k nám ta nádhera dostává.

Řezané květiny mají poměrně krátkou životnost, přesto vydrží cesty dlouhé stovky kilometrů. V pondělí třeba rostou na plantáži v Keni nebo ve skleníku v Holandsku a v úterý už nám z nich naše květinářka váže kytici. Většina květin, s nimiž se setkáváme v květinářstvích, nepochází z České republiky, ale byla dovezena z Holandska, které je celosvětovou zahradnickou velmocí.

Právě tam se na ploše asi 400 fotbalových hřišť nachází květinová burza Flora Holland, kde se ročně obchoduje s více než 12 miliardami květin, řezaných i hrnkových. Do Flory Holland putují květiny z šedesáti zemí světa. Zahradníci přesně vědí, kdy je nejvhodnější chvíle je uříznout a poslat co nejrychleji a nejšetrněji na květinovou burzu. Ze vzdálenějších destinací je posílají letecky, z okolních zemí je vozí po silnici ve speciálních chlazených kamionech.

Tulipány pocházejí třeba z Holandska, růže z Keni, další květiny nejčastěji z Etiopie, Izraele, Belgie nebo Ekvádoru. Africká Keňa patří mezi nejvýznamnější producenty řezaných květin, především růží, slunečnic a karafiátů. Je tam po celý rok dostatek světla a tepla, takže se rostliny mohou pěstovat v jednoduchých fóliových přístřešcích na farmách, není nutné stavět nákladně vytápěné skleníky. Každá třetí květina, ze které si necháme uvázat kytici, pochází právě odtamtud.

Jakmile květiny dorazí na burzu, její zaměstnanci je uloží do velkých chladících místností (růže v teplotě 2 stupně C, ostatní květiny při 8 stupňů C), poté zkontrolují, jakou mají kvalitu, a může začít dražba. Odehrává se vždy brzy ráno ve speciálních sálech, kde sedí několik stovek netrpělivých obchodníků, kteří mají na uších sluchátka, před sebou notebook a čekají, až se před nimi na velkých obrazovkách objeví to, co hledají, například červené růže. U každé položky, která se právě draží, se ukáže na obrazovce její fotografie a informace o pěstiteli, ceně a kvalitě. Obchodníci ji mohou vidět i naživo, protože do sálu neustále přijíždějí vozíky se zbožím a asistenti z nich vyndávají a zdvihají nad hlavu svazky květin.

Vyvolávací cena je vždy vyšší a postupně klesá až do té doby, dokud některý z obchodníků nezmáčkne na svém stolečku tlačítko- pak je zboží jeho a draží se další položka. Všechno trvá asi 10 sekund. Obchodovat lze i pomocí internetu z pohodlí domova. Denně se draží asi 20 miliónů řezaných květin a 2,5 miliónu hrnkových květin. Nejvíce se prodávají růže, chryzantémy a tulipány.


A na závěr ještě pár mouder z květomluvy


Bílá je barva nevinnosti, dokonalosti a čistoty. Rudá je barvou vášně, energie a síly. Růžová značí něhu a vřelé city. Žlutá je barvou veselosti a životní energie, ale pozor, některé odstíny také symbolizují žárlivost a faleš.


Karafiát je vyjádřením něhy, sympatií nebo i okouzlení. Růže je symbolem dokonalosti, krásy a červená navíc vyjadřuje touhu a vášeň. Tulipánem dáme najevo pochopení nebo odpuštění, zároveň vyjádříme sklon ke spolehlivosti a věrnosti.


mav 25.10.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar