Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hornet CB750 Hornet - premiéra na veletrhu Intermot

Na veletrhu Intermot v Kolíně nad Rýnem společnost Honda představila netrpělivě očekávaný, zcela nový CB750 Hornet, čímž se do modelové řady této značky vrací jedno z nejskloňovanějších jmen ve světě motocyklů.

Rychlý, agilní a zábavný. Hornet je zárukou potěšení z jízdy v každé situaci nejen díky nejlepšímu poměru výkonu a hmotnosti ve své třídě, ale také díky vyváženosti, stabilitě a agilní ovladatelnosti, jimiž jsou stroje značky Honda pověstné.


Zcela nový kompaktní a lehký řadový dvouválcový motor o objemu 755 cm3 ve svých malých rozměrech ukrývá špičková technická řešení. Tradiční výkonové „žihadlo“ modelu Hornet zůstalo zachováno – maximálního výkonu 67,5 kW stroj dosahuje při 9 500/min. Zároveň však motor nabízí vysoký točivý moment v celém rozmezí otáček (s maximem 75 Nm při 7 250/min.), jenž je zárukou dynamiky v nízkých a středních otáčkách a příjemné akcelerace v jakékoliv jízdní situaci.


Nový motor je výstavní skříní technického know-how značky Honda. 270° fázování klikového hřídele vytváří pulzující charakter typický pro vidlicové dvouválce a společně se speciálně vyvinutým výfukem produkují atraktivní zvuk; patentované sací vedení s vířivým prouděním Vortex Flow Ducts nasávaný vzduch rovnoměrně rozděluje do celého prostoru vzduchové komory, což přispívá k ostré reakci plynu a rychlému nárůstu otáček; válce motoru jsou podobně jako u CBR1000RR-R Fireblade potaženy kombinací niklu a karbidu křemíku; důmyslné prostorové uspořádání a osmiventilová hlava Unicam přispívají k dosažení mimořádně kompaktních rozměrů.

Nový motor je uložen v novém lehkém ocelovém lichoběžníkovém rámu o hmotnosti pouhých 16,6 kg, jenž byl vyladěn tak, aby motoru umožňoval naplno využít jeho schopnosti a výkony. K agilitě a zpětné vazbě přispívá inverzní 41mm vidlice Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BPTM) upevněná v novém vrchním a spodním uchycení. Dalším faktorem pro maximalizaci zábavnosti stroje je zadní tlumič s nastavitelným předpětím, který je s novým ocelovým kyvným ramenem spojen pomocí systému Pro-Link.
K potěšení z jízdy, praktičnosti stroje i k potěšení z jeho vlastnictví přispívá bohatá standardní výbava, které vévodí pětipalcový barevný TFT displej, jenž čitelně zobrazuje všechny důležité informace a umožňuje ovládání všech systémů. Konektivitu zajišťuje systém hlasového ovládání Honda Smartphone Voice Control, jenž je k dispozici pro zařízení se systémem Android a (poprvé i pro) iOS. Veškeré osvětlení je tvořeno LED diodami; ukazatele směru s funkcí automatického vypnutí jsou navíc vybaveny systémem signalizace nouzového brzdění, jenž přispívá k vyšší bezpečnosti jezdce.


Nový Hornet také disponuje 3 jízdními režimy s přednastavenými kombinacemi výkonu motoru, brzdění motorem a úrovně zásahů systému nastavitelné kontroly trakce s integrovanou technologií zamezující zvedání předního kola (Wheelie Control). Ve čtvrtém režimu „User“ si může jezdec sám zvolit preferovanou kombinaci podle aktuálních podmínek a jeho jízdního stylu.


Design modelu Hornet, za který odpovídá výzkumné a vývojové středisko značky Honda v Římě (jehož designéři stojí mimo jiné za úspěšnými modely Africa Twin, X-ADV a za řadou nahých strojů Neo Sports Café), se vyznačuje ostrými rysy, moderním vyjádřením technické krásy a siluetou, liniemi a tvary utvářejícími kompaktní a agresivní proporce. Nejvýraznějším rysem je ostře řezaná palivová nádrž inspirovaná křídly sršně (angl. hornet, pozn. překl.). Kamkoliv se podíváte – od agresivně zkosené přední kapotáže až po ostrou a minimalistickou záď, tam spatříte prvky napětí a agresivity, ze kterých vyzařuje ryzí sportovní charakter.


Pro CB750 Hornet bude k dispozici kompletní nabídka originálního příslušenství včetně tří paketů – Sport, Style a Touring, které uspokojí potřeby každého jezdce. Model bude k dispozici ve čtyřech barvách: bílé perleťové Pearl Glare White, černé Graphite Black (v obou případech s elegantním rámem lakovaným v červené metalíze Metallic Red Flame a anodizovanou červenou vidlicí), matné šedé metalíze Matte Iridium Gray Metallic a v matné žluté Mat Goldfinch Yellow.


Jméno Hornet je zpět, a to v balení, které jistě napíše další vzrušující kapitolu jeho slavné historie.


Honda 6.10.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar