Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Nebe, peklo, ráj

Jedno z našich nedávných putování za krásami naší vlasti, jsme tehdy zakončili ve wellness hotelu V Nebi. Dnešní cestování začneme zcela netradičně v pekle. Společníkem na této cestě nám byl tentokrát Renault Grand Scenic 1,5dCi.

Z nového Scénicu jsem měla opravdu dobrý pocit. Líbí se mi po stránce designu, jízdních vlastností a přehlednou palubní elektronikou. Posed je vysoký, pohodlný a sedačky příjemné a široké. Snad jen s výjimkou třetí řady sedadel, kde je pro dospělého člověka stísněný prostor pro nohy. My jsme měli tento problém vyřešen, jelikož tato místa si oblíbily děti, které ještě musí mít podsedák.

Renault nabízí pro své vozy vestavěné navigace Tom-Tom, které v sobě mají funkci upozornění na rychlostní omezení. Informace jsou čerpány z paměťové karty. Tu stačí vyndat a před cestou zaktualizovat.

Do cíle cesty jsme dorazili bez sebemenších problémů. Ten den, na Veliký pátek, nás uvítalo sluníčko na hradu Houska. Velikým lákadlem je pohyblivé peklo z lipového dřeva. Toto peklo děsí a fascinuje návštěvníky všech věkových kategorií. Pohybuje se a vypadá stejně krásně jako betlém. Rozdíl je ale v tom, že místo Ježíška mu vévodí Lucifer. Hrad Houska leží mezi slavnějšími hrady Bezděz a Kokořín. Mluví se o něm jako o bráně do pekel.

Peklo na Housce se otevřelo 7. června 2014 a zabírá prostor bývalé garáže pro panské kočáry. Je to zšeřelá místnost, kde návštěvníkům běží před očima deset osvětlených výjevů. Předlohou se stala slavná Božská komedie středověkého italského básníka Dante Alighieriho.

V její první části dělá antický básník Vergilius autorovi průvodce peklem. Návštěvníci pozorují, jaké tresty zakoušejí lidé za své hříchy. Za obžerství se topí ve splašcích a musejí se jimi živit. Vyřezávané loutky se skutečně propadají do bažiny. Zloději pak v pekle na Housce shoří po uštknutí hady. Duše sebevrahů zase končí vpletena do stromů a střeží je Harpie. Vše je doprovázeno hudbou, která dokonale pasuje, a výjevy jsou okomentovány cedulemi s popisem. V knize návštěv mě zaujal tento vzkaz: „Do pekla vážně nechceme!!!!!!!“ Mé děti, po shlédnutí a mém citlivém výkladu, prohlásily: „Maminko, my budeme hodnější.“ Dobrá zkušenost, bohužel, moc dlouho jim to nevydrželo.

Pokračujeme dál chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko - Máchův kraj. Tato oblast zaujímá rozlohu cca 410 kilometrů čtverečních. Patří k nejkrásnějším oblastem Mělnicka, Českolipska, Mladoboleslavska i celých Čech. Krajina má kaňonovitý charakter, jsou pro ni typické pískovcové skály. Můžeme obdivovat rozličné tvary, skalní převisy, drobné jeskyně, výstupky a římsy.

A protože byl Veliký pátek, a protože to bych nebyla já, abych nevymyslela pro děti nějaké zajímavé zpestření a protože ...Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad prý označovalo světýlko nebo kvetoucí kapradí, případně otvor ve skále. Žádný problém. Stačilo najít jen vhodné místo, otvor ve skále a přálo nám štěstí. Přímo nad nalezeným otvorem rostlo kapradí. Díky přírodo, pomyslím si v duchu a rychle ukládám „poklad“ na místo. Děti už jdou. Poučeny z Krkonošských pohádek zarecitovaly: „horo, horo, otevři se pro člověka poctivého a vydej mu málo z bohatství svého“. Co na tom, že nalezený poklad nebylo zlato, perly ani drahé kamení. Kinder vajíčko a drobné sladkosti udělaly dětem větší radost.

Pokračujeme dál a auto nás spolehlivě veze za dalšími zážitky. Renault Grand Scenic se dokáže poprat s nerovnostmi na silnici a nijak výrazně se nenaklání. To byla jedna z prvních myšlenek, když jsme sjížděli klikaté serpentýny kolem hradu Kokořín. Tohle šikovné autíčko tak nějak vycítilo, že teď jsou to dospělí, kteří by si zasloužili nějakou tu odměnu nebo zážitek. Asi právě proto stavíme u pivovaru v Lobči.

Na návštěvníky parostrojního pivovaru u Mšena čeká ve staré varně pivovaru výčep s prodejem lobečského piva. Občerstvit se můžete např. utopencem, nakládaným sýrem, preclíky, brambůrky a podobným jednoduchým, hospodským menu. Prostor výčepu je výhradně nekuřácký. Pivo lze koupit čepované nebo ve skle (0,75 l, 0,3 l) a také v pet lahvi( 1,5 l nebo 1 l ). Na řidiče tady myslí speciálním pšeničným nealko bavorského pivovaru Schneider Weisse.

Je mimořádně krásný den, a tak oceňujeme venkovní sezení. Mým snem bylo chutnat zelené pivo a to se mi vyplnilo. V České republice je zelené pivo nabízeno tradičně každý rok na Zelený čtvrtek. Nejdůležitější je jeho utajená, údajně bylinná složka. Tradiční pití zeleného piva začalo v roce 2006 v Brně. Ochutnat ho můžete, ale v mnoha dalších městech. Sen jsem si splnila a na ochutnání pro zajímavost, proč ne. Jinak zůstávají mými favority, co se piva z Lobče týče, jednoznačně LETNÍ ALE a LOBEČ STOUT.


Aktuální otvírací doba je květen- červen
pátek: 17 – 22 h
sobota: 12 – 22 h
neděle 12- 18 h.

Na závěr pro vás mám ještě pozvání a to na 10. června 2017. Konat se zde bude již tradiční VETERÁNSKÉ ROJENÍ V LOBČI.

Přijďte se pokochat krásou starých vozů a zastavte se na vynikající pivo. Na viděnou v Lobči.


mavi 21.5.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar