Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Křídla motýlí

Je víkend, počasí nic moc. Jedno z dětí nemocné, druhé se pekelně nudí. Na parkovišti Škoda Citigo a nápad je tu. Vyrazíme do Prahy na malou dámskou jízdu. Ve skleníku Fata Morgana tou dobu ještě poletovali motýli. Ale pěkně popořadě.

Jaký první dojem na vás Citigo udělá? Odpověď je jasná. Do malého autíčka se vejdou čtyři lidé a zavazadla. Přitom, ale působí odolně a robustně. Nejmenší škodovka se z partnerství s Volkswagenem snaží vytěžit maximum. Citigo je ideální auto pro městský provoz, střídmé ve spotřebě a ohleduplné k životnímu prostředí. Papírová spotřeba je 4,7 litru na 100 km a emise 100 g CO2 na kilometr. Díky nízké hmotnosti a malému motoru se dokáže vejít do jedné z nejnižších kategorií.

Dovnitř se nastupuje snadno, dveře u třídveřové verze jsou poměrně velké, což v úzkých mezerách může způsobit problém. Přístup k zadním sedačkám není zrovna nejlepší. Sedačky sice sklopíte a odsunete, ale už si nepamatují původní polohu, takže ji musíte zase hledat. Dětská sedačka se vejde dozadu úplně s přehledem. Místa na předních sedadlech je až moc a stísněně se nebude cítit opravdu nikdo. Sedadlo řidiče je výškově nastavitelné, a tak se v Citigu sedí dobře. Zbývá jen nastartovat a vyrazit směr hlavní město.

Po dálnici autíčko uhání jako šíp, který má ve znaku. Spotřeba tím samozřejmě vzrůstá, ale nijak závratně. S vozem se jezdí velmi dobře a řízení je příjemné. Vnitřek známkuji za jedna. Oceňuji kvalitní plasty a středový panel s ovládáním rádia a klimatizací působí velmi dobře. S vozem se skvěle proplétáte městským provozem a výborně se s ním manévruje. Navíc je Citigo vybavené tzv. robotizovanou převodovkou a nemusíte tak přemýšlet, jakou rychlost právě zařadit. Brzy jsme v cíli.

Již z dálky vidíme nekonečnou frontu před skleníkem. Vypadá to nejméně na hodinu. Lidé, kteří už byli ve uvnitř, nás ubezpečují, že návštěva se vyplatí. Motýli, jejich krása, ladný let a křehkost fascinují člověka od nepaměti. Letos tuto podívanou ve Fata Morgáně pořádali již po patnácté. Pro děti je motýl synonymem pohádkových kouzel a lesních víl.
Po hodině a půl jsme konečně uvnitř. Motýli svojí krásou okouzlili i moji dceru a rozzářené oči byly největší odměnou. K vidění byly zejména americké druhy, včetně několika novinek. Například druh Greta oto s neobvyklými, průhlednými křídly. Nám se moc líbil druh Morpho peleides s výrazně modrými křídly. Největším zážitkem bylo sledovat líhnutí motýlů z kukel. Ty v pravidelných zásilkách přicházejí po celou dobu trvání výstavy z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou.

Ještě se nám nechce domů a dostáváme tip navštívit muzeum Trabantů v Motole, které je v budově STK v Plzeňské ulici. Seznámíte se s kompletní historií výroby vozů značky Trabant. Provozovatelé se však neomezili jen na modely Trabantů. Prohlédnout si můžete i přívěsný vozík a připomenout si s čím se tehdy kempovalo a jaké konzervy se např. ohřívaly. Ovládla mě vlna nostalgie. I já jsem v dětství jezdila s rodiči pod stan a spoustu věcí z té doby důvěrně znám.

Dále můžete spatřit kompletně vybavenou dobovou garáž, kde právě probíhá oprava závodního Trabantu. V další části expozice si v části uříznutého vozu můžete zkusit, jak se v Trabantu sedělo, řadilo a řídilo. Pro děti mají nachystanou závodní dráhu, kde si s modely Trabantů mohou zasoutěžit.

V závěru prohlídky jsou umístěny hračky, elektronika a také třeba obaly od různých nápojů. Vše původem z bývalé NDR. Zde se rozzáří oči všech, co něco podobného měli tehdy doma, používali a dnes vzpomínají. Měla jsem obavu, zda taková výstava dokáže zaujmout osmiletou dívenku, ale obava byla zcela zbytečná. I přes nepřízeň počasí, jsme si den užili.

Zbývá už jen jediné. Již za pár dní představí automobilka Škoda nové Citigo. Ukazovala jsem ho na obrázku dceři a byla zvědavá na její názor. A víte co, ta malá řekla: „teď to autíčko s novou tváří v ulicích ještě víc zazáří, viď mami?“ A já už můžu jen dodat, že se moc těším a bude mi ctí, vyzkoušet tohle šikovné městské autíčko.mavi 19.6.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar