Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zemřel Erhard Schnell, designer vozů Opel

V požehnaném věku 92 let zemřel v hessenském Treburu Erhard Schnell, který se navždy zapsal do historie moderního automobilového designu především ikonickým modelem Opel GT. Do poslední chvíle byl v těsném kontaktu s automobilkou Opel a zúčastnil se i řady novinářských akcí.

Například ještě v roce 2018 byl čestným hostem celosvětového srazu vozů Opel GT na okruhu Hockenheimring, kde se slavilo 50 výročí od uvedení tohoto modelu.

Erhard Schnell se narodil v roce 1927 ve Frankfurtu nad Mohanem a po studiích komerční grafiky začal pracovat jako designer. V roce 1952 se stal designerem značky Opel a dal tvář takovým modelům, jako byly Opel Kapitän nebo Rekord. V roce 1961 byl na stáži v Technickém centru koncernu GM v Detroitu.

V roce 1962 začal Erhard Schnell tvořit první koncepční model evropského výrobce automobilů. Jeho nápady nabíraly konkrétní obrysy ve stylistickém studiu značky Opel, které bylo otevřeno v Rüsselsheimu v roce 1964. Právě tam vznikl koncept Experimental GT, charakteristický svými křivkami připomínajícími lahev Coca-Coly. Experimental GT se ve světové premiéře představil na autosalonu IAA v roce 1965 a jen o tři roky později vyjel produkční model Opel GT. Opel GT se stal doslova hitem, evropští zákazníci nadšeně kvitovali jeho styling připomínající americké Chevrolety Corvette.

Později se Erhard Schnell výrazně podílel na designu Corsy první generace a jeho zásluhou se Calibra – další nezapomenutelný model – pyšnila extrémně aerodynamickou karoserií. Právě Calibru považoval Schnell za svůj nejmilejší model, možná i proto, že při tvorbě jeho designu měl prý od vedení automobilky zcela volnou ruku.

I po odchodu do důchodu v roce 1992 byl Erhard Schnell stále v těsném kontaktu se svojí značkou Opel. Stýkal se s novináři, pracoval z domu, začal tvořit obrazy vodovými barvami… „Nedovedu si představit den, kdy bych nevzal do ruky tužku či štětec,“ prohlásil v jednom z rozhovorů legendární designer.


Opel 13.2.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar