Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zbraslav - Jíloviště: Markéto děkujeme

Před několika roky jsme psali, že by bylo dobré omezit jízdu pravidelnosti Zbraslav – Jíloviště pouze pro předválečné automobily. Tehdy se náš názor některým členům pořádajícího Veteran Car Clubu Praha nelíbil. O tři roky později vzala organizaci do ruky paní Markéta Profeldová a svůj názor prosadila.

A tak je už tři roky závod Zbraslav – Jíloviště vypsán výhradně pro předválečné automobily, výjimku tvoří pouze formule 3 a MTX 1-01 a závodní automobily z 50. a maximálně 60.let.


Nápad se nejen ujal, ale setkal se i s kladnou odezvou. A protože Markéta Profeldová je ženou činu, tak pro zájemce byl druhým rokem k dispozici i program s vyobrazenými automobily a motocykly, tak jak to známe ze zahraničních akcí. Dokonce přidala třetí soutěžní jízdu, po níž pokračovaly účastníci k hotelu Palace Cinema, kde proběhlo vyhlášení vítězů. To si sice vyžádalo dopravní omezení mezi Baněmi a Jílovištěm, ale i tohle povolení se jí podařilo vyběhat. Jediné, co se nedaří, je uzavření zbraslavského náměstí už od rána. Přitom při pivních slavnostech to jde. Nějak nechápeme, protože všude v zahraničí není takové omezení problém.


Ale to není všechno. Ještě před vlastním startem se vžila do role Berthy Benzové (manželka Carla Benze) a společně s Ladislavem Samohýlem předvedla ukázkovou jízdu s replikou vozu Benz –Patent-Motorwagen z roku 1886. Právě s tímto automobilem, jestli tak můžeme motorovou tříkolku nazvat, jela v roce 1888 z Mannheimu do Pforzheimu. Stala se tak první ženou, která absolvovala dálkovou jízdu, trasa měřila 106 kilometrů. A na její počest se dodnes na původní trati pořádá Bertha Benz Fahrt.


Zbraslav je vždy příležitostí potkat se zajímavými lidmi. S Bugatti 13 nemohl chybět Prof.Mudr. Jan Pirk s chotí, bugatky ze Zlína přivezl Ladislav Samohýl (jeho syn Martin se tak při evropském autokrosovém závodě v Itálii musí obejít bez jeho pomoci).


Poprvé se jízdy pravidelnosti zúčastnila Škoda-Auto, když zásluhou Michala Velebného prezentovala Škodu 1100 OHC. Bývalý soutěžák a „trabantí a wartburgová“ legenda Karel Trojan pomáhal při dopravě Formule 3 Zdeňka Křivohlavého i metalexu dcery Katky. Mirek Krejsa jel tentokrát s MG Midget, dcera Věrča s dcerou Ester se představily ve Škodě Popular, který v roce 2000 absolvoval cestu z Jablonce do Maroka. Potkali jsme třeba i motokrosaře Mirka Součka nebo Břetislava Engeho. Neradi bychom na někoho zapomněli.


Na Zbraslav si letos našlo cestu jak nebývalé množství soutěžících, někteří přijeli bez předchozího přihlášení, ale i neskutečné množství diváků. Někteří přijeli na dobovém motocyklu nebo automobilem mladšího data výroby pro potěšení přihlížejících. Dokonce i s se škodováckým "bastardem", člověk jen žasne, co dokáží někteří vymyslet. Zhruba do deseti hodin bylo ještě možné pořizovat fotografie, pak už jen s velkým štěstím. Může za to hlavně rozmach mobilních telefonů s fotoaparátem. Ty jsou pro opravdové fotografy velké neštěstí.


Akci nahrálo i pěkné počasí a účast neohrozilo ani veteránské Ecce Homo ve stejném termínu. K jízdě pravidelnosti a zajímavým automobilům se ještě vrátíme, dnes můžeme jen poděkovat paní Markétě Profeldové za perfektně zvládnutý podnik.


Markétko děkujeme Ti.PS.Pokud chcete vidět ještě automobily, potom máte možnost mezi 10 a 12 hodinou na Jílovišti a mezi 13-14 h u zámku v Dobřichovicích.


J.Lasík 9.9.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar