Zbraslav - Jíloviště v tradičním formátu

V letošním roce proběhl v termínu 9. a 10. září již 56 ročník závodu Zbraslav Jíloviště. Tato vzpomínková jízda, která v současné době je zaměřena na přesnost – nikoliv rychlost jednotlivý jízd, navazuje na velmi slavný rychlostní závod do kopc,e který byl započat již v roce 1908.

Navazuje také na slavné vítězství naší nejlepší závodnice Elišky Junkové, která tento rychlostní závod vyhrála v kategorii automobilů na voze Bugatti v roce 1926. A tak se každoročně jede o putovní pohár Elišky Junkové, která jej tomuto závodu věnovala.

V letošním roce se postavilo na start 120 posádek motocyklů a automobilů do roku výroby 1939. Počasí bylo skvělé, a tak si tento vzpomínkový závod užili jak účastníci tak i diváci. Start byl tradičně na náměstí na Zbraslavi a cíl na Baních. Jízda se jela oproti předcházejícím letům třikrát za sebou a díky skvělé organizaci na startu nedocházelo k žádným zdržováním či prodlevám.

Musím organizátorům této skvělé akce za zdařilou organizaci poděkovat. Po ukončení jízd se přesunuly všechny vozy na krásné hřiště na Jílovišti. Na rozdíl od předcházejících ročníků je hřiště již dobudováno, a tak vozidla parkovala ne na prašném povrchu, ale na krásném travnatém pažitu. Je skvělé, jak k této akci přistupuje starosta obce. Na vyhlášení výsledků závodu, který následně za jeho přítomnosti bylo provedeno jsme viděli jeho nadšení a entuziasmus pro tento závod. Ale musím se vrátit zpět i na Zbraslavské náměstí, kde rovněž starostka obce pozdravila na startu všechny jezdce a popřála jim úspěšnou jízdu.

A druhý den ? Zde již se jedná o jízdu středočeský krajem dle itineráře, která je otevřena i mladším vozidlům. Tradiční snídaně v pekárně a cukrárně Stáňa nelze vynechat. Další zastávka byla v Malé Hraštici, kde byl kontrolní bod a také občerstvení, které tato skvělá pekárna a cukrárna ve své druhé provozovně zajistila. Děkujeme, bylo to fantastické.

Následovala jízda po okresních silničkách nádhernou krajinou až do Solvayových lomů, skanzenu, kde je zmapována historie dolování vápence ve Českém krasu. Jízdou v parním vláčkem a prohlídkou štoly a muzea jsme si jízdu skvěle zpestřili. Závěr nedělní jízda ale i celého závodu Zbraslav - Jíloviště byl ukončen také již tradičně, v Engine Classic Cars Praha v obchodním centru POP v blízkosti letiště Ruzyně.

Co dodat? Bylo to skvělé a tak musíme jen říci: Díky všem organizátorům i účastníkům. A nám nezbývá než těšit se na příští ročník.