Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zbraslav - Jíloviště se jede již tuto sobotu

Příznivce automobilových a motocyklových veteránů čeká náročný víkend. Na programu jsou tři velké akce. Už v pátek odstartuje jedenáctá South Bohemia Classic, v sobotu závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště s navazující nedělní jízdou a konečně po oba víkendové dny Ecce Homo Historik ve Šternberku.

V pražské městské části Zbraslav v sobotu 5. září 2020 odstartuje již po třiapadesáté v novodobé historii jízda pravidelnosti do vrchu o pohár Elišky Junkové Zbraslav–Jíloviště. Letos, kdy si připomínáme 120 let od narození královny volantu, bude i oslavou Elišky a jejího odkazu.


A program je rozšířen také o neděli, kdy se bude konat výstava historických vozidel v Jílovišti. Slavnostní zakončení pak proběhne v Engine Classic Cars Gallery.

Závod Zbraslav–Jíloviště patří mezi naše nejstarší motoristické podniky, poprvé ho tehdejší Klub českých automobilistů, předchůdce Autoklubu ČR, pořádal v roce 1908. Konal se vždy při příležitosti mezinárodního autosalonu v Praze a měl tak velmi důležitou roli v popularizaci motorismu. Start byl tehdy stejně jako dnes na zbraslavském náměstí, cíl pak na vrcholu kopce Cukrák nedaleko Jíloviště.

V roce 1926 vyhrála závod Eliška Junková. Poslední předválečný ročník proběhl v roce 1931. „Trať v těch dobách lemovaly tisíce diváků, atmosféra byla úžasná. Když jsme závod po mnoha letech obnovovali, paní Junková nám věnovala putovní pohár, o který posádky dodnes soutěží,“ vzpomenul Václav Kafka, prezident pořádajícího Veteran Car Clubu Praha. Klub obnovil tradici závodu v roce 1967. „V letošním jubilejním roce 120. výročí Eliščina narození jsme se rozhodli ji připomenout vypsáním zvláštní kategorie pro dámy za volantem, ty nejlepší získají speciální poháry,“ uvedla Marketa Profeldová, ředitelka soutěže.

Nejstarším automobilem bude Renault IV z roku 1905 pana Michala Pomahače, dále se na startu objeví osm vozů Bugatti plus tři Bugatti Nostalgic, sedm náct předválečných závodních automobilů, sedm poválečných závodních prototypů, osm formulí F3 + MTX 1-01, třicet motocyklů atd.

Oproti minulosti končí jízda do vrchu Na Baních nad Zbraslaví, původní trasu totiž protíná dálnice. Ale letos se po soutěžních jízdách uzavře a historická vozidla po ní projedou do Jíloviště, kde budou vystavena pro veřejnost. Zároveň si návštěvníci mohou v Jílovišti prohlédnout výstavu o Jaroslavu Hausmanovi a Elišce Junkové, doplněnou o obrazy maestra Václava Zapadlíka. Program zpestří divadelní hra věnovaná Elišce Junkové, hudba kapely Melody Boys a další vystupující. Celým programem bude provázet rozhlasový moderátor Petr Král.

V Jílovišti bude výstava vozidel pokračovat i v neděli ráno. V poledne pak veterány vyjedou po připravené trase přes Dobřichovice, Lety a Mořinu do Tuchoměřic. Slavnostní závěr proběhne v Engine Classic Cars Gallery, která je hlavním partnerem letošní jízdy Zbraslav–Jíloviště. „Je nám ctí se podílet na této legendární akci, která připomíná hrdiny počátků motoristického sportu a krásu historických vozidel.

Engine Classic Cars Gallery je jedinečné místo, kde se potkávají vzpomínky a sny. A připomínáním příběhů z minulosti jsme si s organizátory jízdy Zbraslav–Jíloviště velmi blízcí,“ vyznal se Radek Pokorný, jednatel společnosti Engine Group.

http://zbraslav-jiloviste.cz/wp-content/uploads/2020/09/Startovni_listina_ZJ-2020.pdf


Časový harmonogram Zbraslav–Jíloviště 2020

Sobota 5. září 2020

08.00 – 10.00 přejímka vozidel
10.00 – 13.00 výstava vozidel
13.00 – 16.30 jízdy do vrchu
16.30 slavnostní vyhlášení Zbraslav
17.00 přesun na Jíloviště
17.00 – 18.00 výstava vozidel Jíloviště
18.00 slavnostní vyhlášení Jíloviště


Neděle 5. září 2020

10.00 – 11.30 výstava vozidel Jíloviště, cukrárna Stáňa
11.30 start do vyjížďkové etapy
14.00 návštěva Engine Classic Cars
15.30 ukončení akce

pr + jlLíbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar