Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Zbraslav - Jíloviště s rekordní účastí

Pokud by nedošlo při vzpomínkové jízdě veteránů do vrchu Zbraslav – Jíloviště k nepříjemné nehodě se zraněním, potom by se ani široká veřejnost o tomto podniku nedozvěděla. K nehodě totiž ihned vyrazily štáby všech tří televizních společností, aby měly ve svém vysílání nějakou senzaci – resp. krev a šroubky.

 

Renault VI

Renault VI

Clement - Bayard

Clement - Bayard

Ceirano

Ceirano

Buick Six 45

Buick Six 45

Fiat 501

Fiat 501

Hupmobile 12

Hupmobile 12

Nehoda se zraněním je vždy nepříjemnou záležitostí, o to víc, když se stane při motoristickém podniku. Ovšem Zbraslav - Jíloviště není v žádném případě závod v pravém slova smyslu. Jde o jízdu pravidelnosti do vrchu, při níž nerozhoduje rychlost, ale dodržení předem stanoveného průměru, maximálně do 60 km/h. A každý, kdo se přijde podívat, sleduje historické motocykly a automobily na vlastní nebezpečí, a podle toho by se měl také kolem tratě chovat, o to víc, když je v pokročilém stádiu těhotenství anebo přijde s dětmi. Prostě opatrnosti nikdy není nazbyt. Nevíme, proč by také měl být stíhán řidič veterána, mimochodem jednoho z nejkrásnějších u nás, který jel po uzavřené trati.

Diváci televizních novinek se tedy dozvěděli  pouze o nehodě, navíc trochu zkresleně, ale už nikoliv jaké skvosty se letos na Zbraslavi sešly. Předně to byl nádherný Renault VI z roku 1905, zřejmě jeden ze tří dochovaných automobilů na světě. Ještě před rokem stálo jeho rezavé torzo na výstavě Retro Prague a nyní s Josefem Holakovským za volantem zdolával hravě převýšení na Baně po části tratě kdysi slavného závodu do vrchu.

K nejstarším automobilům patřily dále RAF H-10 (1909), Hupmobile 12 (1910), Clemet-Bayard (19014), Belsi (1914), Buick K-Six (1020), Ceirano (1924) či závodní Fiat 501 S (1924). Tolik starých automobilů, jen předválečných startovalo letos šedesát, snad ještě nikdy nebylo na Zbraslavi k vidění, a to se jel již 34. ročník vzpomínkové jízdy.

Další šedesátku tvořily motocykly nejrůznějších značek a kubatur a zbytek automobilů do počtu dvou set pocházelo z let 1941 až 1982. Byla to skutečná přehlídka domácí i zahraniční automobilové historie.

Bohužel díky havárii byla jízda na více než dvě hodiny přerušena a tak se diváci, kterým se nedostala žádná informace co se stalo, rozešli domů. Ještě po dvou hodinách nikdo nevěděl, co se bude dít, zda se bude ještě pokračovat. Ani my jsme se nic nedozvěděli, takže vůbec nevíme, zda se jízda nakonec dokončila podle plánu. Škoda také, že se pořadatelům nedaří na jeden den zavřít zbraslavské náměstí pro běžnou dopravu a nepřilákají na start také zahraniční účastníky. Obojí by si tradice jízdy Zbraslav - Jíloviště zasloužila.

 

Jindřich Lasík, 11.9.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar