Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zapomenutá značka BNC

Francouzské automobily se zkratkou BNC zná asi jen málokdo. Vyráběly se jen velice krátkou dobu, v letech 1924 až 1931, a dnes je lze spatřit občas na závodech veteránů, jako například při jízdě na Klausenpass.

Společnost BNC založili na pařížském předměstí 

Levallois-Perret pánové Bollack a Netter, aby mohli stavět především malé sportovní automobily. Dvoumístné otevřené vozy hodně připomínaly tehdejší konkurenční Amilcary, které však byly mnohem úspěšnější, jak na poli obchodním, tak i  

sportovním.

Protože neměli ani a ani nevyráběli vlastní motory, odebírali proto čtyřválce od firmy Ruby, které byly levné, spolehlivé, výkonné a hospodárné.

Do levnějších modelů se montovaly hlavně motory s postranními ventily, přestože byly už k dispozici pohonné jednotky s ventilovým rozvodem OHV. Velkoobjemové motory prakticky nikdy nepoužívali, spíš upřednostňovali objem kolem jednoho litru.

Jedním z nejznámějších modelů je vůz vyrobený v roce 1926 v továrně S.C.A.P. poháněný čtyřválcem o objemu 1100 cm³ a vybavený kompresorem Cozette.

Automobily BNC byly přímo předurčeny k účasti na sportovních podnicích, a tak ani nepřekvapí jejich účast ve slavném závodě 24 hodin Le Mans. V roce 1929 jeden z vozů s motorem Meadows 1.5 dokonce vedl svoji třídu, ale několik hodin před cílem došlo k poškození motoru, což znamenalo odstoupení ze 13. celkové pozice.

Koncem 20. let minulého století se BNC snažila proniknout do vyšší třídy s velkými osobními vozy poháněnými řadovým osmiválcem Lycoming. Ale pro malý zájem zákazníků se neuchytil,y a protože zároveň v té době upadal zájem také po lehkých sportovních automobilech, musela v roce 1931 firma ukončit výrobu.


Jindřich Lasík, 16.11.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar