Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Z ARCHIVU: Kytínská berle aneb Mikuláš po veteránsku

První prosincový víkend se brdské lesy promění doslova a do písmene v peklo. Skoro na každém kroku tady můžete potkat pekelné bytosti z kterých jde strach. Ale když se poštěstí, tak se na vás usměje třeba i anděl nebo samotný Mikuláš. A nejsou to bytosti ledajaké – ale motorizované,

Zasvěcení vědí už o čem je řeč – o Kytínské berli, kterou každoročně pořádají chouzavští a kytínští veteránisté už asi nějakých sedm let. Na udržování tradice mají hlavní zásluhu pánové Michal Pomahač a Josef Holakovský společně ještě s několika přáteli.
Tradičně se začíná v Kytíně a jede se přes les ke Zlatému pavianovi. Cestou je ale ještě zastávka na malé občerstvení na „Vrážkách, a po kterém následuje už jen prudký sjezd do Haloun do umíněné trampské restaurace. Letos se obešel bez pádů, protože po sněhu a ledu ani památky. Navíc sluníčko a pěkné počasí přilákalo asi sedmdesát pekelníků, kteří jen vzpomínali na loňské závěje a pořádný mráz.
Další tradicí je zabijačka u paviana, která se letos obzvláště vydařila a na prejtu, ovaru, jitrnicích a jelítkách si pochutnali všichni včetně tří francouzských veteránistů, kteří dodali akci mezinárodní ráz a kteří se nestačili divit, jak tady jíme „zdravě“. Ale chutnalo jim. Když se všichni nasytili, tak se vyrazilo zpátky, opět s obligátní zastávkou u polní kuchyně. A hurá do cíle, do restaurace „U Dernerů“ Na rovinách.
Ačkoliv Kytínská berle opět konkurovala Mikulášské „štangliádě“, tak jste tady mohli potkat mnoho známých postav z našeho veteránského hnutí, nebo dokonce špičky. Z Uherského hradiště dorazil Ladislav Novák, jeden z našich nejlepších renovátorů a specialista na značku Hispano Suiza. Nebo další expert Jirka Hoboj Rambousek, jehož doménou jsou hlavně bugatky o kterých ví snad všechno. Přál bych Vám slyšet ty debaty doplněné svérázným humorem Maestra Václava Zapadlíka, který rovněž nemohl chybět. Nemůžeme se zbavit dojmu, že po společné výstavě v Lomnici nad Popelkou se opět dostává do formy a jakoby zapomněl na všechny nemoci a neduhy.
S nejzajímavějším automobilem a hodně stylovým se dostavil samotný velký Mikuláš alias Martin Stárek, sběratel traktorů, nákladních automobilů a majitel unikátní provozuschopné lokomobily. Přijel s originál hasičským vozem značky Laffly s motorem Delahaye z padesátých let. A zapomenout nesmíme ani na veteránisty z Chouzavé – Jardu Čermáka, Ivo Daňka, Vaška Šercla a další.
Výborná nálada rozhodně nechyběla, a tak se všichni těší už na červnový jubilejní desátý Brdský trojúhelník, zřejmě opět první červnový víkend.


PS. Na závěr si dovolíme malou poznámku. V minulosti se akce zúčastňovali bájné bytosti vesměs na historických strojích, což bylo i stylové. Možná by bylo dobré tuto tradici uchovat, protože různá cestovní endura nebo čtyřkolky nám prostě ke Kytínské berli nějak nepasovaly.JL, 5.12.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar