Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Z ARCHIVU: Kytínská berle aneb Mikuláš po veteránsku

První prosincový víkend se brdské lesy promění doslova a do písmene v peklo. Skoro na každém kroku tady můžete potkat pekelné bytosti z kterých jde strach. Ale když se poštěstí, tak se na vás usměje třeba i anděl nebo samotný Mikuláš. A nejsou to bytosti ledajaké – ale motorizované,

Zasvěcení vědí už o čem je řeč – o Kytínské berli, kterou každoročně pořádají chouzavští a kytínští veteránisté už asi nějakých sedm let. Na udržování tradice mají hlavní zásluhu pánové Michal Pomahač a Josef Holakovský společně ještě s několika přáteli.
Tradičně se začíná v Kytíně a jede se přes les ke Zlatému pavianovi. Cestou je ale ještě zastávka na malé občerstvení na „Vrážkách, a po kterém následuje už jen prudký sjezd do Haloun do umíněné trampské restaurace. Letos se obešel bez pádů, protože po sněhu a ledu ani památky. Navíc sluníčko a pěkné počasí přilákalo asi sedmdesát pekelníků, kteří jen vzpomínali na loňské závěje a pořádný mráz.
Další tradicí je zabijačka u paviana, která se letos obzvláště vydařila a na prejtu, ovaru, jitrnicích a jelítkách si pochutnali všichni včetně tří francouzských veteránistů, kteří dodali akci mezinárodní ráz a kteří se nestačili divit, jak tady jíme „zdravě“. Ale chutnalo jim. Když se všichni nasytili, tak se vyrazilo zpátky, opět s obligátní zastávkou u polní kuchyně. A hurá do cíle, do restaurace „U Dernerů“ Na rovinách.
Ačkoliv Kytínská berle opět konkurovala Mikulášské „štangliádě“, tak jste tady mohli potkat mnoho známých postav z našeho veteránského hnutí, nebo dokonce špičky. Z Uherského hradiště dorazil Ladislav Novák, jeden z našich nejlepších renovátorů a specialista na značku Hispano Suiza. Nebo další expert Jirka Hoboj Rambousek, jehož doménou jsou hlavně bugatky o kterých ví snad všechno. Přál bych Vám slyšet ty debaty doplněné svérázným humorem Maestra Václava Zapadlíka, který rovněž nemohl chybět. Nemůžeme se zbavit dojmu, že po společné výstavě v Lomnici nad Popelkou se opět dostává do formy a jakoby zapomněl na všechny nemoci a neduhy.
S nejzajímavějším automobilem a hodně stylovým se dostavil samotný velký Mikuláš alias Martin Stárek, sběratel traktorů, nákladních automobilů a majitel unikátní provozuschopné lokomobily. Přijel s originál hasičským vozem značky Laffly s motorem Delahaye z padesátých let. A zapomenout nesmíme ani na veteránisty z Chouzavé – Jardu Čermáka, Ivo Daňka, Vaška Šercla a další.
Výborná nálada rozhodně nechyběla, a tak se všichni těší už na červnový jubilejní desátý Brdský trojúhelník, zřejmě opět první červnový víkend.


PS. Na závěr si dovolíme malou poznámku. V minulosti se akce zúčastňovali bájné bytosti vesměs na historických strojích, což bylo i stylové. Možná by bylo dobré tuto tradici uchovat, protože různá cestovní endura nebo čtyřkolky nám prostě ke Kytínské berli nějak nepasovaly.JL, 5.12.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar