Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

 

Winter Trial projíždí mrazivým Českem

V pondělí odpoledne dorazila padesátka posádek holandské veteránské soutěže Winter Trial do Karlových Varů, kde po přenocování vyrazila druhý den ráno na další etapu, tentokrát s cílem v Liberce. Bohužel bez avizovaného Stig Blomqvista nebo Lancie Stratos.

Winter Trial k nám zavítal po tříleté přestávce a takřka s polovičním startovním polem a bohužel bez otevřených předválečných automobilů Bentley nebo Alvis, které vidět na zasněžených cestách bylo vždy lahůdkou. Letos se nenašel žádný odvážlivec, který by každý den ráno, šest dní za sebou, usedal za volant.

Prostě časy se mění a ani Winter Trial není to, co to bývalo. Ale abychom jen nekritizovali, tak jsme na silnicích Českého středohoří, Kokořínska nebo Lužických hor či na polygonu v Mostě mohli vidět i několik pěkných automobilů, jako například Datsuny 240 Z, Renault Alpine 310, Porsche 911, samozřejmě Volva PV544 nebo Amazon či Fiat 124 Abarth. Většina automobilů má svůj původ v šedesátých letech.

Ale dva a půl tisíce kilometrů můžete absolvovat klidně i s Citroënem 2CV z roku 1965. Jede se totiž na pravidelnost, nikoliv na rychlost. Většinu startovního pole tvoří Holanďané, ale najdou se i posádky z Anglie, Irska, Norska, Rakouska či Francie. Pro české veteránisty je výše startovného příliš vysoká a ti, kteří by na to případně měli, zase nevytáhnou na zimní silnice svého Miláčka.

Některé speciální zkoušky jsou náročné na orientaci, kdy pořadatelé připraví vždy několik záludností a spolujezdci posílají své řidiče na nejrůznější cesty, aby za chvili zjistili, že nikam nevedou. A tudíž nezbývá nic jiného, než otočit a zkusit jinou cestu. Jiné zkoušky, jako třeba na Kokořínsku nebo ve středu ráno v Českém ráji jsou zase hodně technické a kdysi byly využívány jako rychlostní zkoušky při Rallye Škoda/Bohemia.

Ve středu pokračuje Winter Trial z Liberce přes Orlické hory do Olomouce.


J.Lasík 24.1.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar