Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Výstava Ferrari v pražském NTM

V Národním technickém muzeu byla zahájena výstava vozů Ferrari u příležitosti čtvrtého ročníku soutěže elegance historických automobilů Concours d Elegance na zámku Loučeň u Mladé Boleslavi. Čtyři automobily budou vystaveny do 28. května.

Nejstarším a opravdovým unikátem je Ferrari 275 GTC z roku 1966, kdy se jedná o jediný dochovaný model vyrobený ve dvou exemplářích. V témže roce byl prodán do USA a vloni jej vydražil ca za tři miliony eur plus patnáct procent aukční poplatek z ceny jeden český sběratel. Nyní jej můžete obdivovat v NTM a ver dnech 3. a 4. června na Loučni. Podle slov organizátora JUDr Bohuslava Kleina má tento automobil větší cenu než všechny vystavené automobily nedávno v Roztokách. Označení 275 v názvu vozu představuje objem jednoho válce v krychlových centimetrech, tedy 3286 cm³, výkon byl 216 kW.

Podobný typ GTB vyhrál v témže roce svoji kategorii v závodě mistrovství světa 1000 km Nürburgringu (celkově 25.).

Dalšími vystavenými automobily jsou Ferrari 330GT 2+2 z roku 1966, rovněž s vidlicovým zážehovým dvanáctiválcem, ale objemu 3967 cm³ a s výkonem 245 kW. Se stejným typem jezdil do práce sám velký Enzo Ferrrari. Dále si můžete prohlédnout Ferrari 400 Automatic (1976), který mnozí považují na nejošklivější Ferrari, byť jej karosoval Pininfarina. Současnou produkci zastupuje Ferrari F430 Scuderia (2008) s vidlicovým osmiválcem objemu 4308 cm³ a s výkonem 379 kW.

„Automobily Ferrari nebyly u nás před rokem 1989 nikdy provozovány, jde tedy o jakési krátkodobé nakouknutí do ciziny, nakouknutí bezpochyby výjimečné a exkluzivní“, říká Petr Kožíšek, vedoucí oddělení silniční a lodní dopravy NTM. Výstava zároveň připomíná 70 let založení značky Ferrari.

A právě Ferrari budou hlavním mottem čtvrtého ročníku Concours d Elegance v Loučni. Hlavnímu pořadateli JUDr Klenovi a za pomoci Davida Kopala a Roberta Pergla ze Scuderie Praha se podařilo získat patnáct historických vozů Ferrari, které doplní asi pět posledních modelů. Návštěvníci tak uvidí zajímavý průřez produkcí italské automobilky.


JL 15.5.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar