Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Veteránského Terezína 2015 se zúčastnila stovka historiků

Už dvaatřicet let pořádá Veteran Car Club Velemín mezinárodní sraz historických vozidel pod názvem Terezín 2015. První klubového srazu v roce 1984 se zúčastnilo 34 vozidel, tak o rok později jich bylo už 68, přičemž polovina z tehdejší NDR a v roce 1987 počet účastníků poprvé přesáhl stovku.

Zatímco první ročníky se odehrávaly v Terezíně, tak v roce 1994 se akce poprvé přenesla do litoměřického výstaviště jako součást motoristické výstavy Tempo, a v těchto prostorách je dodnes. Ale jak jsme se dozvěděli, že by se do budoucna mohla najít zázemí u automobilového muzea v Terezíně. Proč ne, změna je život.

Pěkné jarní počasí vylákalo k účasti…majitelů historických automobilů a motocyklů a desítka traktorů značky Zetor. Škoda jen, že ne všichni vyjeli na orientační jízdu malebnou a rozkvetlou krajinou Českého Středohoří a zúčastnili se pouze výstavy. A tak pouze na výstavišti byly k vidění například Auburn Speedster z roku 1936, Opel Kapitan, Tatra 600 a další automobily. Asi k tomu měli majitelé vážný důvod. Přitom lepší počasí si ani nemohli přát.

Startovní pole je každým rokem pestrou směsicí motocyklů a automobilů nejrůznějšího data výroby, od nejstarších až po začátek osmdesátých let. Letos byla bohužel slabá účast německých veteránistů, naopak přijelo hned několik majitelů britských sportovních automobilů MG a Triumph, včetně poměrně málo známého modelu Herald z roku 1965.
Předválečná doba byla zastoupena sedmi automobily (máme na mysli těmi, které se zúčastnily jízdy, jinak jich bylo deset), z nichž nejstarší byla krásná Praga Super Piccolo z roku 1924 pana Antonína Podzemského. Na srazu nechyběl Austin Seven z roku 1924 pana Karla Petschkeho. Ten je se svojí paní snad každý víkend na nějaké veteránské akci. Minulý týden zavítal například na Soutěž elegance do Roztok.

Asi nejkurióznějším vozidlem byla tříkolka Reliant Robin vyrobená v roce 1976 v Aglii a známá z filmů s Mr. Beanem nebo málo známý sportovní automobil Marlin či NSU RO 80 s Wankelovým motorem.

Kategorii do roku 1970 vyhrál Karel Dubitzký s krásným polokabrioletem Škoda Tudor o osm bodů právě před Karlem Petschkem. V kategorii do roku 1975 se z krásného poháru radoval Mirek Cankář s Triumphem MK3, rok výroby 1969, který také nasbíral nejméně bodů ze stovky účastníků. A konečně poslední kategorii od roku 1976 vyhrál Jan Kaňkovský se Škodou 110 R.

Na Terezín 2015 se sjelo také dvanáct předválečných motocyklů, z nichž nejstarší byla Husqarna 560 z roku 1926 německého veteránisty Udo Feista. O rok mladší byl Böhmerland pana Karla Horkého, který do světa populárních českých motocyklů zasvětil už i svého syna Karla. Nejlepší v kategorii moto do roku 1952 byla paní Libuše Šulcová se sajdkou BSA 770, o které platí to samé jako o Karlu Petschkem. Mladší motocykly byly vesměs nejrůznější Jawy nebo ČZ, kromě Nortonu 850 (1974) a ještě o deset let mladší Hondě SC14.
Aby byl výčet vítězů úplný, tak připomeňme, že nejlepší v kategorii do roku 1962 byl nejlepší Petr Kadlec s Jawou 500 OHC side (1955) a od roku 1963 pak Pavel Pospíšil s Velorexem. Ale o výsledky vůbec nejde, hlavně dobře si užít den a zajezdit si v pěkném přírodě. A to se určitě podařilo.

Většinu účastníků tvoří členové Veteran Car Clubu Velemín, kterých je dohromady na dvě stovky, což je také celkem logické. Ale tak to už dnes na veteránských srazech sa soutěžích chodí, že většina účastníků je vždy z blízkého okolí. Možná, kdyby se vybralo třeba deset soutěží, které se budou hodnotit podle jednotného kritéria a body z jednotlivých akcí sčítat, potom by se třeba našli jedinci, kteří by objížděli celý seriál. Sice existuje Pohár Federace, ale do něj spadají různé akce, které nemůže ani hodnotit stejným metrem. Ale to jsme se dostali už někam jinam…


J.Lasík 18.5.2015

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar