Veteránské Sosnění s pěknou podívanou

K prvnímu letošnímu Sosnění se na autodrom v Sosnové u České Lípy sjelo na sedm desítek majitelů historických automobilů a musíme přiznat, že takřka všechny byla na odpovídající úrovni, tedy žádný „lidový tuning“.

Pěkný souboj, takřka „kolo na kolo“ připravili Petr Brousek a Jiljí Chmelař s pěkně „nabroušenými“ miníky. Po celý závod na deset minut se snažil Chmelař svého soupeře předjet, ale marně. Do soupeření byl tak zaujatý, že dokonce přehlédl šachovnicovou vlajku a pokračoval ve svižném tempu ještě půl kola, než byl zastaven traťovým komisařem.

Podobně se dobrou polovinu závodu vyvíjela škodovácká skupina, v níž nejlépe odstartoval Jiří Bistiak s krásnou Škodou 130 LR, ale v druhé části závodu motor ztrácel výkon a vedení musel přenechat Jaroslavu Pešanovi ml. a třetí dojel „zámecký pán“ Jaromír Šimonek se Škodou Garde.
Specialitou Sosnění je i způsob závodění. Nejdříve se jezdci utkají ve skupinách, do kterých se přihlásili, a po jejich odjetí se udělá pořadí podle časů, aby mohli být rozděleni do skupin od nejpomalejších „Enthusiast“ až po „Sport“. A Jaroslav Pešan ml.vyhrál i skupinu Sport, když zajel vůbec nejrychlejší kolo závodu ze všech zúčastněných včetně formulí. Druhý dojel Brousek před Bistiakem.
Možná by pro příští rok stálo vypsat kategorii Mini, kterých jsme letos napočítali…
Už v tréninku odstoupil na technický problém motoru Fiatu 124 Abarth jezdec Jan Šipka, a stejný osud potkal i Ondřeje Zdražila s Renaultem 5 GT.

V Prvním závodě formulí se prezentovalo sedm monopostů MTX 1-01, jeden Easter MTX 1-03, jedna Formule Škoda a bohužel pouze jedna „ef-trojka“ Rudolfa Böhma. Cílem projel první dle očekávání a prakticky jako vždy Radek Kincl s Easterem před Jaroslavem Rezkem s formulí Škoda. Ten sváděl velice pěkný souboj s Pavlou Stránskou Vovsovou s MTX 1-01, která se na několik kol dostala i na druhou pozici, o kterou však přišla vinou převodovky. Hned za ní dojel její otec Jiří a Katka Trojanová startující se sériovým motorem, zapůjčeným právě od Jiřího Vovse.

V druhém závodě musel odstavit formuli Radek Kincl, a tím uvolnil cestu Jaroslavu Rezkovi, za nímž dojeli stejně jako v první jízdě dcera a otec Vovsovi.
Druhé letošní Veteránské Sosnění se uskuteční 8. října.