Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Veteránská elegance na Loučni bude opět velká

Sedm desítek historických automobilů, lépe řečeno opravdových klenotů, z toho patnáct Ferrari, čeká na návštěvníky čtvrtého ročníku soutěže elegance Concours d Elegance na zámku Loučeň. Ve většině případů půjde o premiéry automobilů, které dosud nebyly vystaveny.

Přehlídka historických automobilů bude opravdu i letos na české poměry ojedinělá a unikátní. Vedle už zmíněných Ferrari, které doplní asi ještě pět současných modelů, se můžeme těšit mj. na Buick z roku 1914, který bude nejstarším exponátem, dále třeba na dvanáctiválcovou Hispano Suiza J12 po maharadžovi Holkarovi z Indoru. Mimochodem po Bugatti Royale jde o druhý nejdelší sériově vyráběný automobil. Pan Vladislav Novák předvede právě dokončenou Bugatti 57 Ventoux (na snímku). Doplní ji ještě Bugatti 44 Stelvio nebo replika Bugatti 57 Atlatic s nádhernou karosérií, která je původní, zatímco motor pochází z jiného automobilu.

Slovenští veteránisté přivezou například mohutný automobil značky Bucciali. Národní technické Muzeum vystaví Mercedes Benz 770, karosovaný firmou Sodomka ve Vysokém Mýtě (foto). Původně byl v roce 1939 objednán pro velitele německých vojsk v Norsku a po válce sloužil v Československu ke státním ceremoniím. V roce 1952 byl překarosován, aby nepřipomínal imperialistický původ. Ve své době nejluxusnější a nejdražší automobil značky Daimler Benz poháněl kompesorový zážehový osmiválec objemu 7655 cm³ a s výkonem 230 k.

Další zajímavý automobil vystaví Škoda-Auto a bude to aerodynamická Škoda 935 z roku 1935 (foto). Viz odkaz:
https://www.autokaleidoskop.cz/Historie/Skoda-935-Dynamic-vystavena-poprve-v-muzeu-Skoda/


„Poslední
dny jsou hektické, aby všechno klaplo. Jednou mi zavolá majitel auta, že neví, jestli stihne práci dodělat čalouník. Jinému zase u motoru praskla hlava. Tak mu řeknu, nalož to a přivez. Děsí mě, že se některé renovace nestihnou dokončit. Už jsem sto sedmdesát krát překresloval plánek parku, kam co umístit. Jak skloubit Ferrari a ostatní epochy automobilové historie. S nadsázkou říkám, že to bude cirkus. Ale asi nejdůležitější je, aby se nám nepokazilo počasí. A nepršelo,“ říká Bohuslav Klein (foto), jeden z hlavních organizátorů.

Hodnota sedmdesáti automobilů se odhaduje na miliardu osm milionů, a aby byla reprezentativní, tak se snaží pořadatelé ze sdružení Veteránská krása limitovat počet návštěvníků na dva tisíce každý den. Tomu odpovídá i vstupné 500 Kč (děti v doprovodu dospělé osoby zdarma). Na jednu stranu možná vysoké, ale na druhou tolik krásných automobilů pohromadě nikde jinde u nás neuvidíte. A to se sem ještě řada další skvostů nevešla, protože kapacita parku je přeci jen omezená.

Concours d Elegance na zámku Loučeň se koná ve dnech 3. a 4.června.

Pozn. Byli jsme na všech elegancích a ani jedna nezklamala.Právem můžeme označit za největší akci svého druhu v ČR.

J.Lasík 16.5.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar