Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Veteránská Bílá sobota neměla chybu

Velikonoce lze prožít různě, někdo cestuje, jiný jezdí po návštěvách, někdo je doma, v letošním takřka letním počasí bylo možné podniknout ledacos. Tak třeba veteránisté z Prahy a okolí si velikonoční sobotu užili při Retro Prague Classic.

Kdo se pohyboval v oblasti Lán a Křivoklátska, mohl potkat jedinečné automobilové muzeum v pohybu, respektive přehlídku pětapadesáti skvostů, které vyrazily na velikonoční rallye tradičně od Senátu ČR na pražském Valdštejnském náměstí. Nejdříve se jelo do STK Motol na kontrolu brzd a pak hurá za brány hlavního města, směr Červený Újezd, Unhošť, Braškov. Po krásných klikatých silničkách přes Lánskou oboru nejdříve do Lán a dále pak do Rakovníka. Jízdu lesem za krásného počasí si posádky užívaly se vším všudy.


V Rakovníku se startovní pole rozdělilo, první část jela na oběd a „závodit“ na motokárách, druhá pak do muzea amerik v Lužné. Po více než hodinové přestávce se posádky vyměnily, aby se pak zase sjely dohromady a pokračovaly přes Městečko a Křivoklát k Berounce do Zbečna, po trati závodu do vrchu ze sedmdesátých let do Sýkořic a zase dolů do Nižboru. Podél řeky na kraj Berouna, kde je čekal další bývalý „kopec“ směrem na Železnou. Pomalu, nebo spíš hezky svižně se účastníci blížili do cíle ve Zbuzanech.


Tady se zrovna opětně otevíralo bývalé Muzeum Praga pana Emila Příhody. Ale po majetkových tahanicích zakoupil objekty slovenský spolek Reflexia za přispění veteránisty a podnikatele Karola Pavlů. Ze svých sbírek sem dovezl několik veteránů, kterými doplnil pozůstatek sbírky pragovek pana Příhody. Většinu veteránů totiž postupně odvážel a zůstalo zde zatím pouze torzo sbírky. Jaký bude další osud exponátů netušíme.


Jak jsme už řekli, letos se Retro Prague sešla opravdu pestrá a krásná přehlídka historických automobilů mnoha značek. Nejstarším vozem byla Praga Mignon s nádhernou patinou z roku 1916. O pár let mladší byly Cadillac (1922) nebo Oldsmobile (1926).

Úchvatný pohled byl na majestátní Rolls Royce, který vloni oslavil devadesáté narozeniny. A co teprve další britská klasika v podobě Lagondy M45, rok výroby 1934. S ní jel jeden z organizátorů pan Tomáš Kalkus. Jeho kolega Mirek Kotlařík, autor velice pěkně vybrané tratě, startoval s Alfou Romeo Spider. Akci si nenechal ujít ani veteránský nadšenec a „všeuměl“ Mirek Krejsa, který s manželkou Lenkou vytáhl Škodu Popular Roadster, s níž absolvoval cestu do Maroka. Nesmíme zapomenout ani na Tatry 87 a 600, Jaguar SS 100, Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Jaguar E a další.


Doprovázeli jsme Retro Prague Classic celý den a bylo vidět, že si Bílou sobotu všichni užívali, stejně jako mi. Dnes se už těší na Retro Prague Historic, která povede v polovině července z Popradu do Prahy.JL 24.4.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar