Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Technické muzeum v Brně zve na Přehlídku automobilové techniky

Poslední dubnový víkend pořádá Technické muzeum v Brně (TMB) akci s názvem „Přehlídka automobilové techniky 2024“ v areálu bývalých kasáren na ulici Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Zájemci si budou moci v sobotu 27. 4. 2024 a v neděli 28. 4. 2024 vždy od 9.00 do 17.00 prohlédnout vozy z muzejních sbírek – vozidla městské hromadné dopravy, vojenskou techniku i osobní automobily

„Fanouškům automobilové techniky opět předvedeme ty nejzajímavější exponáty z depozitáře TMB v Brně-Řečkovicích. Tatra Historik Klub ČR z Kolína letos přiveze již tradičně cisternový automobil Tatra 111C a kromě něj i dálkový autobus KAROSA HD 12. Dopravní společnost BusLine Semily na této akci představí autobus Karosa ŠL11,“ uvádí Ing. Tomáš Kocman, garant akce „Přehlídka automobilové techniky 2024“, který působí jako kurátor oboru Městská hromadná doprava v TMB. „Návštěvníci mohou zažít také okružní jízdu historickými autobusy ze sbírek TMB, z nichž nejstarší je Škoda 706RO z roku 1947,“ doplňuje Tomáš Kocman.

„Milovníci historických automobilů budou mít opět možnost vidět exponáty ze sbírky vozidel TMB. Z československých vozů uvidí prvorepublikový hasičský vůz Tatra17/31, který je zajímavý tím, že přestavbu na hasičský speciál provedla brněnská firma Hrček a Neugebauer. Dále to budou socialistické vozy Tatra 613 Narex a Tatra 700, Škoda 120 či Favorit,“ zve návštěvníky na brněnskou automobilovou přehlídku Mgr. Sylvie Zouharová Dyková, kurátorka oboru Historická vozidla a spalovací motory v TMB.

„Návštěvníci si mohou také zavzpomínat nad kdysi oblíbenými Trabanty či Žigulíky. Z užitkové techniky se zájemci seznámí například se zametacím vozem IFA W50L, který jsme do sbírky získali v loňském roce a je stále funkční. Dále bude vystaven také popelářský vůz LIAZ 110 Bobr nebo vozidlo SUB MP20-1 plošina, které bylo dlouho užíváno Ředitelstvím silnic a dálnic,“ pokračuje Sylvie Zouharová Dyková.


„Z oboru Militaria představíme v letošním roce několik nákladních automobilů Praga V3S v různém provedení, především rozdílné skříňové varianty. Automobily Praga V3S doplní i dva typy kolového transportéru používaného v minulosti československou armádou – obrněný transportér OT-64 SKOT a obrněný transportér BRDM v protitankové verzi 9P133,“ představuje exponáty ze sbírek oboru Militaria v TMB jeho kurátor Mgr. Roman Řezníček.


Poprvé na přehlídce TMB představí dva nákladní automobily získané do sbírkových fondů v letošním roce, a to automobil Praga V3S FEK a automobil Praga GRAND. První vozidlo obdrželo muzeum ze Správy státních hmotných rezerv, druhé pak od Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Zejména vozidel Praga GRAND bylo vyrobeno malé množství, a proto nejsou příliš veřejnosti známy.
uhasit maketu hořícího domečku.“

„Při letošních dynamických ukázkách v sobotu a v neděli vždy v 11.00 a 14.00 hodin v zadní části areálu mohou návštěvníci sledovat činnost hasičů při řešení dopravní nehody s vyproštěním zraněné osoby z havarovaného vozidla,“ pokračuje Pavla Pražáková. „Družstvo profesionálních hasičů také ukáže postup hašení hořícího vozidla pomocí hasicí plachty a představíme i speciální hasicí zařízení COBRA, jež umí proříznout různě silné stěny, střechy nebo třeba pláště budov. Hasiči veřejnosti rovněž předvedou, jak se má správně postupovat, vznítí-li se v kuchyni olej na pánvi nebo ve fritéze.“

Vstup na Přehlídku automobilové techniky 2024 je zpoplatněn částkou 40 Kč, děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP mají vstup zdarma. Přímo v areálu se nachází zastávka historických autobusů. Zájemci mohou podniknout předváděcí okružní jízdy historickými autobusy ze sbírek TMB po oba víkendové dny v časovém rozmezí od 10.00 do 16.30 hodin. Na každý z odjezdů je třeba si z důvodu omezené kapacity vozidel předem zakoupit jízdenku v ceně 50 Kč.

Vchod do areálu bývalých kasáren leží přímo u zastávky linky autobusu č. 41 „Žilkova“, případně je dostupný pěšky od konečné tramvaje č. 1 v Brně-Řečkovicích. S ohledem na omezenou kapacitu vyhrazených parkovacích míst v areálu doporučujeme návštěvníkům využít převážně uvedené linky MHD.


TMB 23.4.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar