Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Svátek Böhmerlandů v Krásné Lípě

Z podnětu veteránských nadšenců Václava Slováka a Karla Horkého se první zářijovou sobotu pořádá každoročně mezinárodní sraz motocyklů Böhmerland. Nejinak tomu bude v sobotu 3. září, kdy se všichni majitelé sjedou do Doubice u Krásné Lípy, aby se vydali po stopách konstruktéra tohoto unikátního stroje.

Jen vyspělé motoristické velmoci se mohou pochlubit tak bohatou historií výroby automobilů a motocyklů jako Česká republika. Není rok, aby nějaká značka či určitý model neslavily kulaté výročí. Mezi vozidly vyráběnými ve velkých sériích se objevovaly také zajímavé stroje, které si postupem času vysloužily přídavek „nejpozoruhodnější".

Mezi ně patří bezesporu nejdelší motocykl na světě Böhmerland nebo nazývaný také Čechie, podle toho pro jakého zákazníka byl určen. Jeho rozvor 2230 mm je o jeden metr delší než průměrný rozvor normálního motocyklu.

Ve dvou, tří nebo i čtyřsedadlovém provedení je vyráběl v letech 1925 až 29 v Kunraticích u Šluknova majitel textilek a velký motocyklový nadšenec Albin Liebisch.

Při konstrukci ojedinělého stroje šel vlastní cestou a nenechal se nikým ovlivňovat, a proto na Böhmerlandu najdeme jen těžko něco normálního.

Tak například disky kol jsou z lisované oceli, dvojitý trubkový rám si nechal patentovat, ventilový mechanismus je nezakrytý, přední kolo odpružené třecím tlumičem a spirálovou tažnou pružinou atd.

Také čtyřdobý jednoválec objemu 600 cm (později pouhých 350 cm) je vlastní konstrukce.

Existoval dokonce prototyp se dvěma převodovkami, montovanými za sebou. Ty musely ovládat dvě pravé ruce. První řídil a řadil, druhý jen řadil, takže vždycky museli vrazit na stroji dva muži.

Tradiční mezinárodní setkání majitelů těchto krásných motocyklů s nenapodobitelným zvukem se uskuteční v sobotu 3. září opět ve Šluknovském výběžku, tedy v místech, kde se před osmdesáti lety tyto stroje, které nemají ve světě obdoby, narodily.

Sraz účastníků je u Hotelu Jef v Doubici, odkud se v 8.30 hodin vydají na Spanilou jízdu do Krásné Lípy, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout do 11 hodin. Odtud vede trasa se zastávkami v Jiřetíně pod Jedlovou (12.30 h), Varnsdorfu (13.30), Rumburku (14.00), Jiříkově (14.30), Šluknově (16.00), Kunratic (17.00) zpět do Doubice, kde jsou očekávány zhruba kolem šesté hodiny. Časový údaj v závorkách představuje orientační čas odjezdu z daného místa.

JL, 31.8.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar