Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Studenecké míle - pohodová rodinná akce v Krkonoších

Ani letos jsme si nenechali ujít veteránské Studenecké míle a opět nezklamali. A také zůstaly věrné tradici, pokud jde o počasí. Krásné slunečné počasí se odpoledne změnilo takřka z minuty na minutu na bouřku a pořádný „slejvák“.

Ale majitele historických automobilů a motocyklů hned tak něco nezastaví a směle déšť nedéšť pokračovali do cíle ve Studenci. Někteří ani nenandávali střechu. Prostě voda k mílím patří a asi to bude chtít promluvit s Krakonošem.

O příjemnou atmosféru se po celý den starají kapely a o naše žaludky místní hasiči, kteří nestačili péct jednu vynikající sejkoru za druhou. A to vše za ceny na dnešní dobu lidové. Třeba skvělá klobása stála šedesát, v Praze ne Legendách sto padesát. Pravda, byla asi o centimetr delší. Z principu jsme ji ani neochutnali.

Za skvělou akcí stojí hlavně Jindra Synek, který ji vlastně kdysi vymyslel, dále pak Tomáš Chrtek, rodina Bartoňů (Iva, Miloš, Martin) a další nadšenci, bez jejichž pomoci by to nešlo. A kdo dorazil na desátou hodinu, ten byl svědkem unikátní letecké bitvy z první světové války na replikách historických strojů. Každý rok si pořadatelé připraví něco s vojenskou tematikou, ale letos nemělo představení chybu. Díky!

Od letadel se přesuneme k historii na dvou i čtyřech kolech. Kořením každé akce jsou předválečná vozidla. Nejstarší automobil- Ford T z roku 1913 přivezl Jiří Sekyrka, o rok mladší „téčko“ ale v provedení Speedster řídil Zdeněk Coufal. Třetím nejstarším strojem byl Dodge Brothers Roadster (1923) pravidelného účastníka Ladislava Kolína.

Z dalších předválečných automobilů zaujal bezpochyby Rolls Royce 20/25 Gurney Nutting z roku 1934. Dále pak dvě Lagondy – dvanáctiválcovou z roku 1939 přihlásila Eva Stoklasová. Až z Litomyšle přijela po ose s Lagondou 16/80 z roku 1924 rodina Flídrů. Podle nás by si zasloužili cenu za nejzajímavější dobový oděv. Třeba příště.

Z poválečných automobilů nechyběl BMW 502 V8, vyrobený přesně před sedmdesáti roky, a řízený Jiřím Nožičkou. A tak bychom mohli pokračovat. Ostatně seznam přihlášených najdete na www.studeneckemile.cz

Na
Studeneckých mílích se o nic nesoutěží, na trati nejsou žádné dovednostní úkoly, ani se nejede na zvolený průměr. Tady se prostě na nic nehraje a možná právě proto je tato akce, která má za sebou už osmnáctý ročník tolik populární.

Pořadatelé šipkami vyznačí trať, každý dostane do ruky program s mapkou a startovní listinou a může se vyrazit. Letos na náročnou trať zhruba osmdesát kilometrů vyrazilo na dvě stovky účastníků, někteří přijeli svá vozidla pouze vystavit.

I když nejsou vyhlašovány výsledky, tak si mnoho účastníků odveze pěkné ceny, včetně pohárů z nejstarší sklárny Novosad a syn v Harrachově.


Jestli chcete zažít báječný den s báječnými lidmi, tak přijďte poslední květnovou sobotu pobejt do Studence. A jestli chcete přijet s veteránem vyrobeným do roku…, potom už od nového roku sledujte stránky. Jakmile se spustí přihlášky, tak je „vyprodáno“ během několika dní.


Cena města Studenec auto: Zdeněk Kuthan, Tatra 26/30, 1928
Cena města Studenec moto: Stanislav Michera, Ariel 557, 1028
Cena Jindry Synka: Zdeněk Coufal – Ford T Speedster, 1914
Pohár Libereckého kraje: Eva Stoklasová, Lagonda V12, 1939
Spolupráce roku: Hasiči Studenec
Nóbl auto: Jaroslava Študentová, Škoda Popular, 1936
Nóbl moto: Zdeněk Wohnout, BMW R12, 1940
Dobový oděv auto: Jan Chlum, KDF 82, 1943
Elegance: Petr Bezstarosti, Chevrolet AB,1928
Dobová výbava auto: Vojtěch Novák, Škoda Octavia 1962
Hogo foto auto: Dalibor Kužel, Cadillac Coupe, 1958
Hogo Fogo moto: Pavel Toulec, Velocette 250, 1936
Elegance: Ondřej Topič, Škoda Felicia, 1959
Dobová výbava: Pavel Krejčí, Jawa 250 side, 1953





JL 2.6.2025

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar