Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Star Rally historiků s nejdelší tratí při Barum Rally

Star Rally Historic nastupuje už do své druhé dekády. Jedenáctý ročník této soutěže pro historické rally vozy se pojede se statusem mistrovského závodu seriálu Autoklub MČR-HA, zároveň je vypsán jako volný mezinárodní podnik. Součástí bude také demonstrační jízda vozů Rally Legend.

Fanoušci podél trati se mohou znovu těšit na početné startovní pole devadesáti posádek s rozličnými historickými skvosty. Posádky se musí připravit na vůbec nejdelší trať v dosavadní historii Star Rally Historic – souhrnná délka plánovaných rychlostních zkoušek letos téměř dosáhla stovky kilometrů.


Ve Zlíně se tak na konci srpna objeví hned dva Fordy Escort RS Cosworth s opravdu hodnotným rodokmenem, přičemž zejména Vlastimil Neumann již na několika soutěžích naznačil, že patři k jasným favoritům. Nebude to však mít snadné. V letošní startovní listině se totiž nacházejí například loňský vítěz Stanislav Budil s BMW 2002 TI, rychlí piloti na Škodách 130 LR Tomáš Enge, Jan Krejča a Vladimír Berger, vítěz historické Rally Bohemia Jindřich Štolfa s Roverem Metro GTI, či Petr Hustý s výkonným Mercedesem Benz 190 E.

Účastníci českého mistrovství to ve Zlíně nebudou mít snadné ani díky účasti zahraničních posádek. Ty jim sice nebudou ubírat žádné body do klasifikace seriálu, o prestiž v podobě co nejlepšího celkového pořadí se ale jistě poperou. Fanoušky bude jistě zvedat na nohy Audi Quattro A2 polského jezdce Grzegorze Olchawského, jeho krajan Marek Suder zase vyrazí s replikou Fordu Sierra Cosworth polského multišampiona Marka Bublewicze. S Porsche 911 ze sedmdesátých let se do Zlína vydá Rakušan Albert Bellschan von Mildenburg. Nebude chybět ani Hans Gustavsson, pravidelný účastník jak dřívějších ročníků Barum rally, tak několika posledních Star Rally. Do Zlína opět zavítá se svou mrštnou Toyotou Starlet.

Vedle více než pěti desítek dvojic přihlášených do měřené soutěže letošní Star Rally Historic nabídne rovněž přes třicet vozů účastnících se demonstrační jízdy Rally Legend. I tam se fandové mohou těšit na silné speciály jako je Lancia Delta HF Integrale pravidelného zlínského hosta Franca Busiho či Mercedes-Benz SLC 500 domácího Aleše Máčaly, stejně tak se mohou těšit na show, kterou pravidelně předvádějí Bronislav Sobotka se svou Ladou VFTS nebo Stanislav Bláha s podobně nezkrotným Wartburgem 353 W.

Star Rally Historic letos doznala radikální změny v organizační oblasti. Vůbec poprvé totiž opustila centrum Zlína a zázemí nově nalezla v otrokovickém areálu společnosti ZLIN AIRCRAFT. Pořadatelé si od tohoto kroku slibují ještě větší popularizaci Star Rally Historic, neboť její účastníci budou na dohled špičkovým týmům seriálu FIA ERC a MČR.

Odpoledne od 14 hodin na posádky čeká slavnostní start před zlínskou radnicí a po sedmé večerní pak populární městská speciálka v ulicích města. V sobotu pak přijdou na řadu klasické úseky, jejichž celkový počet je rovněž letošní novinkou - ještě nikdy se Star Rally totiž nejela na osmi měřených úsecích.

Kromě městské speciálky a sobotní kudlovické rychlostní zkoušky si všechny zbývající úseky, tedy Březovou, Semetín a Rajnochovice, projedou účastníci dvakrát. Sobotní část měřených testů bude proložena dvěma servisními pauzami, po poslední RZ v Rajnochovicích pak posádky pojedou rovnou do centra Zlína, kde je po deváté večerní na náměstí Míru bude čekat slavnostní vyhlášení i uzavřené parkoviště.


JH 22.8.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar