Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Štajf se Zelinkou mistry Evropy HA ve třídě 2

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka získala titul mistrů Evropy ve skupině 2 v rámci letošního seriálu FIA European Historic Rally Championship. Stalo se tak po vítězství českých reprezentantů v této skupině na 69. ročníku španělské Rally Costa Brava, posledním mistrovském podniku letošní sezóny.

Na programu Rally Costa Brava, která se jela v okolí katalánského města Girona v poměrně netradičním podzimním termínu, bylo třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 176 kilometrů. Velkým oživením pro startující posádky i fanoušky rally byl desátý měřený úsek na legendárním okruhu F1 poblíž Barcelony. Statut poslední soutěže letošního evropského šampionátu historických vozů znamenal pro všechny posádky nejen možnost získat body za umístění v cíli, ale hlavně tím rozhodnout o své celkové pozici ve všech třídách šampionátu FIA European Historic Rally Championship pro rok 2021.


To byl příběh posádky Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka, která s vozem Opel Kadett C GT/E usilovala o zisk evropského titulu ve skupině 2, tedy vozů se sportovní homologací do roku 1975. Cesta k cíli však nezačala hladce poté, co v počátku soutěže prasklo na jejich soutěžním voze výfukové potrubí. Česká posádka tak byla nucena přizpůsobit vzniklé situaci jízdní styl, což se projevilo na časech dosahovaných během pátečního dopoledne. Po opravě v poledním servisu však začal Vojtěch Štajf výrazně zrychlovat a čtyři vyhrané rychlostní zkoušky ze šesti znamenaly z pohledu klasifikace FIA EHRC vedení ve skupině 2 po prvním dni soutěže s bezpečným náskokem 18,4 sekundy.


Také v sobotu pokračoval atak Štajfa se Zelinkou na své největší soupeře, britskou manželskou posádku Ernie a Karen Grahamovi, a to především díky správné volbě pneumatik v úvodní sekci. Po celou dobu pak kontrolovali svoji vedoucí pozici, a to i v situaci, kdy jízda na zmíněném okruhu F1 svědčila spíše britským soupeřům. Stejně jako v předešlém dni však Vojtěch Štajf dokázal zvítězil ve více měřených úsecích a navýšil celkový náskok na konečných 27,6 sekundy. To bylo pro celkové vítězství ve skupině 2 klasifikace evropského šampionátu rozhodující a v cíli se mohla česká posádka právem radovat nejen z pódiového zlata, ale především ze zisku titulu letošních mistrů Evropy v dané skupině.


„Možná z počátku sezóny nemyslitelné se stalo právě tady v Gironě skutečností. Jsme mistry Evropy a máme s Vláďou nepopsatelnou radost. Navazujeme tak na českou stopu v evropském šampionátu historiků, kterou zde v roce 2011 naposledy zanechal se stejným vozem Mirek Janota. Každopádně ta naše cesta nebyla vůbec jednoduchá. Účastnili jsme se pouze pěti evropských podniků, ale dokázali jsme z nich pokaždé vytěžit skupinové vítězství, kromě úvodní Rally Vltava, kde jsme byli druzí,“ rekapituluje výsledky ze sezóny Vojtěch Štajf a dodává: „Rozhodli jsme se to nevzdat a pokusit se přesunou finálový boj až sem do Španělska, což se nám povedlo. Hned v úvodu jsme měli vrásky na čele z poškozeného výfuku a museli jsme několikrát při jeho opravě hodně improvizovat. Pak už jsme ale uchopili situaci na trati do svých rukou a ustáli to s grácií až do cíle.“PR 22.11.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar