Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

South Bohemia prostě neměla chybu

Za více než čtyřicet let, co se věnuji motorismu, jsem navštívil hodně veteránských akcí u nás i v zahraničí. Některé pouze jednou, jiné už vícekrát. Jsou místa, na která se ale stále rád vracím. Už dnes vím, že jedním z nich bude i South Bohemia Classic.

Dlouho jsem přemýšlel, jestli jako každoročně zavítat v sobotu opět na Zbraslav – Jíloviště, dnes již kultovní podnik, který jde pod vedeném paní Markéty Profeldové nahoru, nebo dát přednost jižním Čechám. Nakonec jsem v pátek vyrazil přeci jen na jih a rozhodně jsem nelitoval. Naopak jsem nadšen.


S pořadateli soutěže jako jsou Jan Bláha, Karel Mach, Pavel Kacerovský, Michal Pavlíček, František Fošum a dalšími se znám již léta. Jejich Rally Český Krumlov patří k nejlepším u nás, a nyní to samé můžu říct o South Bohemia Classic. Soutěž nás nejen mile překvapila, ale doslova nadchla. Takhle si představujeme velkou veteránskou soutěž, a je v podstatě jedno do jaké kategorie patří. South Bohemia je tzv.setinová rallye. Právě podobné soutěže jsou velice oblíbené v Rakousku i Německu.

Smyslem je nejen, aby se dobře pobavily a zasoutěžily posádky, ale také diváci byli dobře informováni, že jejich obcí bude projíždět na sto čtyřicet převážně veteránů. Ale i novějších automobilů, zařazených do kategorie Exclusive z let 1987 až 2015.


Proto připravili speciální přílohu do Deníku s podrobným časovým harmonogramem včetně časů průjezdů, mapky trasy a startovní listiny. S tím jsme se snad u nás ještě nesetkali. Páteční etapa „Krajem rybníků a piva“ měřila 130 kilometrů od 17.15 do 21 hodin, sobotní “Z kopce do kopce“ pak 270 kilometrů od 8.15 do 16 hodin.


Prakticky všude, kudy jsme projížděli, čekali diváci, aby účastníky pozdravili a prohlédli si vozidla. Divili byste se, kolik jich třeba stálo v dešti v kontrole v Holašovicích. O náměstí v Českém Krumlově, kde byla už za tmy krátká pausa a rovněž komentovaná kontrola, ani nemluvě. Vůbec průjezd historickým městem byl pro všechny posádky nevšedním zážitkem. Atmosféra jako na Ennstal Classic nebo Sachsen Classic. Ale to nebylo všechno.


V sobotu čekal na posádky například průjezd po šotolinové cestě Novohradských hor z Rakouska do Čech s vojákem se samopalem a příslušníkem VB. O kousek dál zastávka na občerstvení u Baronova mostu s pravou bavorskou atmosférou, aby si i cizinci užili a hurá dál kolem poutního místa v Dobré vodě do Kaplice.


Tady byla připravena Grand Prix Kaplice v ulicích města. Právě takové zkoušky známe jen ze zahraničí. Dorazili i pan Oldřich Vaníček, prezident UAMK nebo Petr Gross, vynikající spolujezdec, který se zotavuje po těžké nehodě. K tomu samozřejmě stovky diváků, a opět výborný moderátor. Pak už jen do cíle v Dolní Vltavici a galavečer s vyhlášením výsledků.
V klasifikaci Classic zvítězili manželé Jiří a Renata Vítkovi s MG A (1958) před maďarskou dvojicí Andras Noszvai a Gerhard Nouskal s NSU TT (1971), kteří zároveň zvítězili v kategorii mechanických stopek. Třetí skončili Pavel Huňáček a Vojtěch Formánek se Škodou 110.


Soutěže se zúčastnili i soutěžní jezdci, u nichž byli nejlepší Jindřich Kunc a Jan Pícha jun se Škodou 130 RS na čtvrtém místě, osmou příčku obsadili manželé Vojta a Milana Štajfovi se Subaru Leone, jedenáctou pak Jan Pícha sen s Lenkou Píchovou Rakušanovou a rovněž se Škodou 130 RS, s níž ještě nedávno startoval v historikách Emil Triner. Nechyběl ani služebně nejstarší soutěžák Marcel Tuček, který s manželkou Ivanou a Škodou Felicia dojeli na pěkném 25.místě.


Kromě českých posádek dorazili na jih Čech i soutěžící z Rakouska, Německa, Itálie, Francie, Maďarska, Chorvatska, Slovenska, Polska a dokonce i z USA. Rovněž přehlídka automobilů byla velice pestrá. Nejstarším Rover 16 salon 1938 z roku, dále nádherný Mercedes Benz 300 Adenauer z počátku padesátých let.


Příští rok, ve dnech 6. a 7. září nás čeká jubilejní desátý ročník South Bohemia Classic, na kterém by pořadatelé rádi uvítali více předválečných automobilů.

J.Lasík 11.9.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar