Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Soutěž elegance - 130 veteránů v zámeckém parku

Už 39 let má Soutěž elegance historických vozidel na zámku v Roztokách u Prahy na starost pan Jiří Černý z pražského Veteran car Clubu. Jak nám prozradil, prý ještě jeden rok, do čtyřicátého ročníku, a pak předá „žezlo“ mladším. Ale moc mu nevěřím.

V posledních letech má akce neměnné datum – 8. května, ať to padne na jakýkoliv den v týdnu. A tak nikdy není nouze o bohatou účast majitelů převážně historických automobilů a také návštěvníků. Máme dojem, že letos ale padl rekord. Do zámecké zahrady se sjelo přes sto třicet vozidel, včetně asi dvaceti motocyklů a „přiletěl“ i jeden větroň.


Od ranních hodin se do Roztok sjížděli veteránisté se svými skvosty, aby zabrali nejlepší místo, v půl jedenácté už nebylo s automobily, kde zaparkovat a udělat pěknou fotografii bylo prakticky nemožné. Pěkné počasí nalákalo do Roztok stovky návštěvníků, možná i více než tisíc. Zámecká restaurace nefungovala, a tak byly dva stánky s občerstvením neustále v obležení.


Už dva roky se nikdo nemusí přihlašovat předem, což se také ukázalo jako dobrý nápad, protože jak říká pan Jiří Černý : „stávalo se, že majitelé nahlásili do přihlášky ten a ten automobil, a pak přijeli s jiným. Mnozí se nepřihlašovali vůbec a seznam přihlášených, který jsme dávali ke vstupence, tak byl hodně nepřesný“.


Přehlídka automobilové historie byla letos hodně bohatá a pestrá, z významných českých značek chyběl jen Laurin Klement, zato byl opět k vidění monopost Tatra, jediná československá formule 1. Při pohledu na Walter 6B z roku 1930 jsme si uvědomili, jaké krásné automobily jsme dokázali ve třicátých letech vyrobit. Pozornost si zasloužila i jiná Tatra, sportovní model 57 S z roku 1932.


Nejstarším vozem byl Renault Frese z roku 1898, slavící letos 120. narozeniny, stejně jako francouzský výrobce. Společnost mu dělaly dva krásné automobily Cadillac z dvacátých let. Tomáš Kalkus sice vynechal Křivonosku, ale do Roztok dorazil s Lagondou M45 z roku 1934, manželé Profeldovi zase provětrali Bugatti 44 , rok výroby 1929 a předseda pražského VCC Václav Kafka přivezl Alvis Speed z roku 1934.


Z automobilů, které měly v Roztokách premiéru, jmenujme například krásnou šedesátiletou Simcu Vedette nebo americký AMC Pacer (1976). Snad ještě nikdy jsme neviděli Citroën C4 z roku 1929. Napočítali jsme na čtyři desítky různých značek, což jen dokazuje, že i tentokrát zvítězila kvalita nad kvantitou.


JL 9.5.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar