Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Sosnová Classic slibuje neobyčejnou podívanou

Nastávající víkend se autodrom v Sosnové rozburácí motory historických automobilů a motocyklů při akci Sosnová Classic, jejíž nultý ročník se uskutečnil vloni. Přihlášeno do dvoudenní akce je na dvě stovky strojů.

Předem nutno podotknout, že závodit v pravém slova smyslu se nebude (populární Sosnění je na programu o 14 dní později), ale vět šinou půjde o jízdy pravidelnosti a demonstrační ukázkové jízdy historických strojů (Škoda, MTX, Laurin Klement).

Poprvé se na dráze objeví historické motocykly ve dvou kategoriích – od 1929 do 1949 (23 strojů) a od roku 1950 až 1978 (26). Do kategorie sidecar je přihlášeno jedenáct strojů a těšit se můžeme hlavně na našeho nejzkušenějšího Jirku Hlavsu, který se představí na strojích Rudge TT Replica (1933) a Rudge Ulster (1937). Kdo viděl Hlavsu třeba při Brno Revival nebo kdysi na závodě do vrchu Klausenpass, tak mi dá za pravdu, že se svým spolujezdcem předvedou opravdový adrenalin.

Jirka Hlavsa loni startoval s Walterem 6B Sport (1930), který zrenovoval Stanislav Karger a letos si jízdu zopakuje v kategorii předválečných závodních a sportovních automobilů. Mezi dvacítkou přihlášených se můžeme těšit mj. na osm vozů Bugatti různých typů od 13 do 43 plus dva stroje Nostalgic z dílny Ladislava Samohýla. S jednou pojede Markéta Profeldová. Jakub Stauch předvede bravurní jízdu s Brescií a premiéru bude mít Walter P3 Suppersport pro 1000 mil československých, jehož premiéru si nachystali bratři Volfové z Jičína.

Další kategorií budou poválečné závodní a sportovní automobily (16), kde můžeme těšit opět na Talbot Lago Františka Kudely, monopost Tatra 603 Milana Zetka, Tatra 603 B6 Stanislava Hajdůška nebo tři Aero Minory atd.

Do jízdy pravidelnosti je přihlášeno v kategorii Auta 3 a Auta 4 osmnáct, resp. šestnáct automobilů, z nichž mezi nejzajímavější bude patřit Škoda 130 LR/H Petra Daníčka nebo Fiat 124 Jana šipky či UVMV Coupe GT Jiřího Švece atd.

Dále je vypsána exhibiční kategorie Škoda, v níž se představí celá škála škodovek od Škody Sport (1949) přes dvě Škody 1100 OHC (1957 a 1959), Škodu 200 RS až po Škodu Fabia RS Rally 2.
V kategorii formulí (20) se po dlouhé době objeví třeba Adam Klus s monopostem Avia AE-2 vynikajícího jezdce Václava Líma, který bude na svůj špičkový automobil sledovat mezi diváky. Převážně monoposty MTX doplní i čtyři formule 3 ze šedesátých let.

Zajímavé automobily budou k vidění i ve skupině Unikáty a MTX. Z bohaté nabídky vybíráme nedávno zrenovovanou Škodu Dakos Petra Koláře, unikátní MTX Tatru 8, navrženou v roce 1993 Václavem Králem, dále Renault Alpine z Engine Group nebo spider MTX 2-01 s nímž sbíral vavříny Miran Velkoborský v Intersérii.

Poslední skupinou budou automobily a motocykly Laurin Klement (16) s unikátními originály nebo replikami Pavla Malaníka.

Program je v sobotu i v neděli stejný, začíná se v 8 hodin tréninkovými jízdami a pak od 9 h do 17 hodin (neděle od 8 do 16 h) se na dráze představí jedna skupina za druhou.


Program najdete na www.sosnova-classic.,cz

https://www.autodrom.cz/storage/uploads/harmonogram-sobota.pdf1119647223.pdf


https://www.autodrom.cz/storage/uploads/harmonogram-nedele.pdf955680218.pdfJL
8.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar