Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Sosnová Classic - pestrá přehlídka motorsportu

Od pátku do neděle patřil autodrom v Sosnové, dnes nazývaný areál jako Driving camp, historickým automobilům a motocyklům při první oficiální Sosnová Classic. Zatímco v pátek byly na programu volné jízdy, o víkendu se už soutěžilo v jízdách pravidelnosti.

Poprvé se na autodromu objevily historické motocykly a sajdkáry, což se ukázalo jako skvělý tah. Krátký technický okruh se zamlouval jak jezdcům, tak divákům a už se mluví o tom, jestli v příštím roce neoddělit obě kategorie zvlášť.


Motocykly byly rozděleny na dvě skupiny, a to do roku 1949 a do 1978, což představovalo dohromady 43 strojů vyrobených v letech 1929 (Matchless a Norton) do 1978.


Sajdkár, jejichž posádky často předváděly akrobatické výkony a jízdu po dvou kolech, se sešlo devět, přičemž nejstarším byl Ariel F z roku 1930. Zájem o obě kategorie byl tak velký, že pořadatelé museli řadu jezdců odmítnout, a to se zároveň ve stejném termínu konal ještě Slovácký okruh.A dostáváme se k automobilům, pro které byly vypsány čtyři kategorie: GP a závodní do 1945, sportovní a závodní do 1970, závodní do 1979 a do 1990. Předválečné závodní automobily jsou vždy ozdobou každého podniku. Na startu se objevilo šest vozů Bugatti, od typu 13 z roku 1920 přes Brescii (1922) až k typu 37, roku výroby 1928. „Konkurenci“ mu dělal Walter 6B Sport, ale bohužel jen v sobotu. Druhý Walter P3 Suppersport přivezla rodina Volfů z Jičína, ale z pochopitelných důvodů nechtěli mezi „dravci“ riskovat poškození automobilu, který dosud ujel několik set metrů doma po dvoře.

Z Francie přijel Bernard Ariztequi s Bugatti 35 B a akcí byl tak nadšen, že na příští rok přislíbil účast dalších jeho krajanů. Pokud dodrží slovo, tak se máme nač těšit.

V kategorii do 1970 už nebyl František Kudela s Talbotem Lago T26 GS (1950) ve startovním poli osamocen. Stejný automobil, ale o dva roky mladší, přivezl Ivo Smutný. Velmi pěkný pohled byl na čtyři soutěžní automobily Tatra 603 B5 a B6. Jeden z vozů řídil zkušený Stanislav Hajdůšek a byla radost jeho jízdu sledovat. Tentokrát chyběly bohužel monoposty Tatra 607.

Další dvě kategorie byly přehlídkou nejrůznějších automobilů. Vedle vozů Škoda 130 RS zaujaly Fiat124 Abarth Jana Šipky nebo Mini Cooper, který tentokrát řídila Anička Chmelařová. S modrým závodním speciálem Mini Cooper – ex Jiljí Chmelař, který byl dlouhou dobu na prodej, si počínal velice hezky nový majitel Václav Havrda. Jeho snažení zastavila bohužel technická závada.


Zvláštní kategorii tvořily výhradně automobily Škoda nejrůznějších typů, od modelu Sport (1949) přes dvě 1100 OHC (1957 a 59) až po Octavii WRC a Fabii WRC. Během exhibicí se nám líbila jízda Jaroslava Mikeše s krásnou Škoda 130 RS, s níž startuje také v evropském šampionátu do vrchu. Pozadu nezůstávali ani Jindřich Indra se Škodou 1150 A2 nebo Petr Daníček se Škodou 130 LR Evo. Poprvé v akci jsme viděli Škodu F3 z depozitáře Škoda Auto. Společně s nimi jezdili s nejnovější Fabií rally2 jestě Jan Kopecký a v Emil Lindholm.


Zbývá nám ještě kategorie formulí za účasti 17 strojů včetně tří formulí 3. Společně s nimi startoval Jiří Švec s okruhovou verzí vozu ÚVMV GT, s nímž před lety jezdil závody do vrchu. Pozornost poutal ještě monopost KDV 3M Mondial Karla Tomeše.


Jen dodejme, že absolutními vítězi se stali František Prchal a Amálie Kolářová se side BMW R 51/3 z roku 1953. V automobilech byl neúspěšnější Thomas Friedrich se Škodou 120 S.


Sosnová Classic se určitě vydařila, spokojeni byli snad všichni, hlavně jezdci, z nichž někteří najezdili hodně kilometrů. Snad jedině by stálo za to rozdělit volné jízdy na automobilů na otevřené třeba do roku 1950 a pak vyloženě cestovní. A není to jen naše připomínka. Už dnes se můžeme těšit na rok 2023.


Výsledky najdete na: https://www.autodrom.cz/vysledky-sosnova-clasic-2023


K
motocyklům se ještě vrátíme


JL 18.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar