Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Sosnová Classic - Solbergové, Alen a závodní historie

Letošní svátek historických automobilů, sidecarů a motocyklů Sosnová Classic, který se koná už 18. a 19. května, láká na řadu raritních strojů a slavná jména za jejich volanty.Vedle zajímavých automobilů se objeví také Oliver a jeho otec Petter Solbergovi za volanty závodních speciálů Škoda, a chybět nebude ani Markku Alén.

Druhý ročník akce Sosnová Classic hlásí více než 200 přihlášených předválečných automobilů (24), dále cestovních automobilů (58) plus exhibice Škoda (20), formulí (18 + 2 spidery), motocyklů předválečných (31) a poválečných (30) a strojů třídy sidecar 18).


Letošní ročník nabídne řadu tematických okruhů, v čele s oslavami 50 let výročí soutěžního vozu Škoda 200 RS. Škoda Motorsport v rámci oslav představí současný speciál Fabia RS Rally2 ve speciálním zbarvení, který budou v sobotu po trati vodit švédští mistři volantu Petter a Oliver Solbergovi, v neděli pak Martin Prokop. Zpestřením bude účast vozů ze sbírek Škoda Muzea a součástí letošní Sosnová Classic bude i sraz vozů Škoda 1000 MB s více než 50 přihlášenými účastníky.


To ale není zdaleka vše. Návštěvníci uvidí v akci například plejádu vozů od Aero Minor Sport po GP speciál Z18 s kompresorem, včetně překrásných vozů jako Alfa Romeo GTA 1300 Junior nebo Delahaye 135 i rarit značek Alvis, Lagonda či Wosley, které budou součástí jízd GP historických vozidel.
Přihlášeny jsou čtyři vozy Bugatti (13, 37, 43 a 37), Jirka Hlavsa (Walter 6B Super sport), Mirek Krejsa (Wolseley Hornet, ev. Tatra 607 monopost) nebo Standa Profeld (B 37). Ti všichni a další nabídnou neskutečnou podívanou.


K vidění bude ovšem i celá řada dalších soutěžních speciálů, v rally sekci se návštěvníci mohou těšit i na legendární Stratos, Deltu, ale i ex tovární Fiat 131 Abarth ze sbírek Engine Prague, který na trati představí právě finský mistr světa Markku Alén.


V sekci statických výstav se návštěvníci mohou těšit na velkou expozici závodních a soutěžních vozů Tatra, tématickou výstavu automobilů z historie značky Mercedes-Benz, prezentaci off-roadů včetně speciálů z historie Rallye Dakar a také historických motocyklů. „Oproti loňskému roku jsme rozšířili plochu areálu o 10 000 m2, zejména jde o prostor pro klubové výstavy a divácké odpočinkové zóny například v nové zóně za tribunami. Letos máme k dispozici také vyasfaltované parkoviště v zadní části areálu,“ vyjmenovává Pavel Dušánek, šéf Driving Camp Autodrom Sosnová, vylepšení pro letošní ročník.



Prvního ročníku Sosnová Classic se v loňském roce v Sosnové u České Lípy zúčastnilo ve dnech 12. - 14. května přes 8 000 návštěvníků a 240 vozidel. „Vloni jsme mimo jiné oslavili 120 let od konání prvního zdokumentovaného motoristického závodu v severních Čechách. Letos během soboty slavíme s Oliverem a Petterem Sobergovými 50 let rallyové legendy Škoda 200 RS a v neděli se zaměříme na italské vozy s další hvězdou programu Markku Alénem. Věřím, že se z akce Sosnová Classic stává nádherná oslava motorismu,“ říká Dušánek a dodává: „Na všechny letošní hosty se moc těšíme a věříme, že si všichni letošní ročník užijí naplno.“




PR + JL 8.5.2024



Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar