Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

SEAT 600 - auto emoción trochu jinak

Od července 2007 do června 2008 si španělská automobilka bude připomínat 50. výročí zahájení výroby modelu SEAT 600. Důležitý automobil opouštěl výrobní linky Zona Franca v Barceloně po dobu 16 let.

Celkem vznikl ve více než 790 000 exemplářích různých verzí a provedení a stal se jedním z automobilů, které v letech 1957 až 1973 přispěly k motorizaci Španělska.
V roce 1957 již SEAT licenčně vyráběl model 1400, ale jednání s firmou Fiat nakonec vyústila v zavedení dalšího, ještě důležitějšího modelu. Dva měsíce po uvedení na trh v Itálii byla ve Španělsku zahájena licenční výroba legendárního „šestistovky“. Na voze byly však provedeny úpravy, které měly automobil ještě vylepšit. Byl pozměněn kompresní poměr motoru, rozvody, a posunovací okna vyměněna za stahovací. Také design doznal kosmetických změn, původní silueta však byla zachována.
Originální FIAT 600, který navrhoval Dante Giacosa, vznikal se zvláštním zadáním: měl mít čtyřmístný interiér a vážit pouze 450 kilogramů, z čehož 200 kg mělo připadat na mechanické části a 250 kg na karoserii. Požadavkem bylo, aby levný a jednoduchý vůz nezdržoval provoz. Šestistovka uměla vyvinout i rychlost nad 85 km/h.
Koncepce úspěšných automobilů od VW či Renaultu, rozhodla pro uspořádání hnacího ústrojí s filozofií „vše vzadu“. Ze začátku sice panovaly pochybnosti o tom, zda bude vůz dobře ovladatelný za všech podmínek a rychlostí, praxe ukázala, že šlo o dobrou volbu. Pohonnou jednotkou měl být zprvu vzduchem chlazený dvouválec, nakonec se ale do sériové výroby dostal řadový vodou chlazený čtyřválec o objemu 570 cm3 s výkonem 16 k. Vyznačoval se vysokou spolehlivostí, která vycházela z myšlenky, že motor (a vlastně i celé auto) má být co nejjednodušší.
Během éry vozu SEAT 600 byla na trh uvedena řada modifikací odlišených písmeny za označením 600. Nejvýkonnější SEAT 600 L z roku 1972 dosahoval výkonu 32,5 k a jeho rychlost činila 120 km/h.
Při příležitosti tohoto významného jubilea byla na stránkách http://media.seat.com spuštěna monografická prezentace 50 let SEAT 600 s podrobnými informacemi o historii tohoto modelu, výrobními statistikami a mnoha dobovými fotografiemi.

JL, 13.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar