Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Retrojízda zahájila sezonu v Retroautomuzeu

Retroautomuzeum ve Strnadicích o Bílé sobotě zahájilo již svoji osmou sezonu, když bylo otevřené na jaře roku 2015. Mezitím doznalo mnoha změn, samozřejmě k lepšímu. A nejinak tomu bylo i letos.

Základ nejrozsáhlejší takto tematicky zaměřené sbírky v České republice tvoří vozidla vyráběná ve státech bývalé RVHP (Rada Vzájemné Hospodářské Pomoci, námi v muzeu překřtěná na Rodinu Vozů Hodných Pohledu). Mezi více než dvěma sty vystavovaných vozů si snad každý najde automobil, k němuž ho váží vzpomínky, případně typ, který ho zaujme často až neuvěřitelně krkolomným technickým řešením.
Samostatnou kapitolu tvoří expozice automobilů, prodávaný h kdysi v Tuzexu za bony. Tato přehlídka ukazuje protiklad, kde v té době byla západní produkce, zatímco socialistická silně zaostávala.
Součástí zahájení muzejní sezony je vždy asi třicetikilometrová soutěžní jízda po okolí. Zdejší silničky k projížďce přímo vybízejí, a tak nám nějak nejde na mysl, že ne všichni této příležitosti využili. Přitom si užijí i hodně legrace, neboť je po trase čekají příslušníci VB se svými žlutobílými škodovkami a žigulíky.Když retro muzeum socialistických automobilů, tak i jízda se nesla v tomto duchu. Jelo se podle mapy, ale jak jsme se přesvědčili mnohým dělal problém se v ní vyznat. Přitom byla přehledná a jednoduchá. Mnozí tak najezdili snad i jednou tolik kilometrů. Například majitel krásné Felicie.


A kdo odjel dřív, ten byl ochuzen o skvělé dvě scénky vystřižené z filmu Kurvahošigutentag. Ochotnický spolek s Bohušem, Irenkou, doktorem a panem Košťálem ji zahrál opravdu skvěle. Když jsme zavřeli oči, tak bychom ani nepoznali, že nemluví Bolek Polívka.Zahájení sezony se vydařilo, po ranním mrazivém počasí vysvitlo odpoledne i sluníčko, a Bílá sobota se tak obešla bez sněhu a deště.

JL 20.4.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar