Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Retro Prague - veteránský svátek

Vrcholem letošní veteránské sezony bude opět akce nazvaná Retro Prague, jejíž sedmý ročník proběhne na pražském výstavišti v Holešovicích. Ačkoliv jde vlastně o čtyři akce najednou, největší pozornost bude na sebe poutat Auto Štangl Bohemia Rallye.

Premier Runaboud

Premier Runaboud

Nash 451

Nash 451

Mercedes SSK

Mercedes SSK

Isotta Fraschini

Isotta Fraschini

Bohmerland

Bohmerland

Soutěže, respektive jízdy pravidelnosti, se mohou zúčastnit historická vozidla vyrobená do roku 1970. Přihlášeno je zhruba osmdesát automobilů včetně tří motocyklů, především z ČR, ale několik účastníků dorazí také z Německa, Řecka či Anglie, odkud přijede po ose Mile Bullett s osmdesát let starým vozem Frazer Nash Anzani Fast Tourer.

Nejstarším vozem měl být Renault z počátku minulého století, ale k vidění bude pouze na Veteran Salonu, neboť jeho majitel ještě nestačil náročnou renovaci dokončit. Jako první tak vyrazí na trať americký Premier Runabout, který v příštím roce oslaví 100 let. Z předválečných automobilů, kterých by se mělo sejít kolem čtyřiceti, zaujme jen o dva roky mladší RAF H-10 Evžena Majoroše, dále Praga Alfa narozená v roce 1913.

Početněji jsou zastoupena 20. léta, které reprezentují například Buick (1922), Isotta Fraschini (1923), Fiat 509 Spider (1925), Laurin Klement/110 (1925), Frazer Nash (1926), Salmson VAL 3-7 (1927), Peugeot 183 (1929).

Z novějších vozidel zaujmou dvě čtyřlitrová Ferrari 330 GT (1964) nebo o pár let mladší Dino.

O dobrou náladu se postarají Václav Slovák a Karel Horký s unikátními motocykly Böhmerland. Opravdovým skvostem by měl být sedmilitrový Mercedes SSK (1928) berlínského sběratele Bernda Füstinga. Mezi účastníky by se měli objevit, pokud jim to čas dovolí, také manželé Karel a Vendula Svobodovi s Mercedesem 300 S.

Soutěž o délce 270 km je rozdělena do tří dnů. Ve čtvrtek 13. července odjedou v 17 hodin z výstaviště k Senátu ČR, odkud se ve 21 hodin vydají na jízdu večerní Prahou.

Páteční etapa zavede účastníky z „ostrého startu" v Letňanech u sídla firmy Auto Štangl přes Kostelec, Mšeno, Kokořínské údolí na hrad Houska. Tam bude zhruba od 11 do 14 hodin přestávka a pak vyrazí opět napříč Kokořínskem a přes Brandýs nad Labem na Staroměstské náměstí, kam by měli dorazit kolem 17. hodiny.

Sobotní část začíná sice, stejně jako v pátek, opět na výstavišti (8 h), ale opravdový start bude u sídla Dekry na Chodově. Důvodem je provoz v pražských ulicích. Pak se vydají směr Průhonice, Popovice, Senohraby, Ondřejov do Českého Šternberka. Po přestávce se vrátí do Prahy přes Sázavu, Pyšely a po staré benešovské.

Retro Prague není jen rallye, ale také čtyři dny probíhající Veteran salon a Veteran Art. Sobota a neděle je vyhrazena ještě burze a v sobotu si dají na výstavišti sraz ještě majitelé miníků.

Ve čtvrtek 13. července bude výstava v Průmyslovém paláci otevřena od 12 do 20 hodin, v pátek a sobotu od 9 do 20 h a v neděli pak jen do 16 hodin.

Jindřich Lasík, 30.6.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar