Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Recenze: Východočeské závody a okruhy

Vydavatelství Grada Publishing přichází s další publikací známého motocyklového autora Jiřího Wohlmutha, tentokrát s názvem Východočeské závody a okruhy. Jde v pořadí už o šestou knihu mapující silniční motocyklové a automobilového závody na okruzích, případně do vrchu.

Východní Čechy jsou oblastí, kde se silničnímu motocyklovému sportu dařilo obzvlášť. Vždyť po velké ceně Brna se v Jičíně a v Hořicích jezdily závody, jejichž význam přesahoval hranice našeho státu. Byla to Cena Prachovských skal a 300 zatáček Gustava Havla. Pochopitelně je těmto dvěma závodům věnována značná část knihy. Ale závodilo se i jinde.


V první předválečné části je vzpomenuto na začátky v Hořicích, Hradci Králové, Nové Pace, Bohdanči i Brandýse nad Orlicí a dalších místech. Druhá část se chronologicky věnuje poválečnému závodění z více než třiceti míst tohoto kraje – Litomyšle, Jičína, Nového Bydžova, Náchoda, Pardubic, Holic, Dvora Králové a mnoha dalších.


V třetí samostatné části se seznámíte s několika závodníky, konstruktéry a mechaniky, jejichž jména se ve své době skloňovala po celé Evropě – Čeněk Junek, Vlastimil Rain, Václav Rathouský, Miroslav Felgr, Jiří Koštíř, Zbyněk Havrda.


Konstruktéři, především ti motocykloví, dali uvedeným i jiným závodům punc technického vývoje a posunuli tak úroveň závodů dál. V Hradci Králové přišly na svět motocykly AHRA, ve Dvoře Králové nad Labem stroje Ravo, v Jaroměři motocykly MS, nedaleko Ústí nad Orlicí stroje Perti a ve stejném městě vstoupily stroje FGR i do nového jedenadvacátého století. A nebylo to všechno. V České Třebové vznikly motocykly VAB a v podkrkonošském Hostinném byly postaveny stroje Mali s českými motory Jawa a již zmíněným motorem AHRA.


Knihu (220 stran) doplňují mapky okruhů, dobové, dosud nepublikované fotografie a nechybí ani výsledky. Kdo se zajímá především o silniční motocyklový sport ten určitě nebude zklamán.Dosud vyšlo:


Severočeské závody a okruhy

Středočeské závody a okruhy

Západočeské závody a okruhy

Moravské a slezské závody a okruhy

Středočeské závody a okruhy
JL 13.7.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar