Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Recenze: Historie okruhu Havířov - Šenov

Závody automobilů na okruhu mají u nás bohatou historii. Než byly vystavěny moderní autodromy, tak se závodilo na přírodních tratích. Zatímco v Čechách existoval prakticky jen Most, formule jezdily i na Ceně Prachovských skal, tak na Moravě se kromě Brna závodilo také v Ostravě, Havířově nebo ve Štramberku.

Právě především pamětníkům a příznivcům automobilového sportu dnes už let dávno minulých je určena publikace Historie okruhu Havířov-Šenov 1971-1994, kterou připravil Roman Krejčí.


Dosud nezpracovaná kompletní historie padesáti dvou sportovních víkendů odhaluje nejen zašlé vzpomínky, ale přináší na světlo i řadu zajímavostí a informací, o kterých jste ještě neslyšeli. Přibližuje dobu, kdy měly závody na našich okruzích, byť jezdci nedisponovali takovou technikou jako dnes, vysokou sportovní hodnotu. Převažovaly pochopitelně vozy Škoda, ale proti nim se objevovaly automobily zahraničních značek, jako byly NSU TT, BMW 2002, Alfa Romeo, Renault 8 Gordini apod. Zvláště skupina B5, v níž startovaly i spidery, bývala vyvrcholením každých závodů.


Při prvních ročních byly k vidění i špičkové automobil zahraničních jezdců. Za všechny vzpomeňme například BMW M1, Lolu T290, BMW 2002, BMW 320, BMW CLS skupiny 5, Ferrari, Porsche Carrera, Ford Escort. A nejen na krásné automobily se mohli diváci těšit, ale i na jezdce, kteří byli v té době už na výsluní, včele s hvězdnou dvojicí Martino Finotto a Carlo Facetti, dále Sepp Manhalter, Karl Opitzhauser, Federico Careca. Svoji kariéru tady začínali mj. Alex Wurz, Walter Lechner nebo Karl Wendlinger.

To vše a mnoho dalších zajímavých informací včetně průběhu závodů se v knize dočtete a ponoříte se do doby, kdy závodili Milan Žid, Jaroslav Bobek, Oldřich Brunclík, Miroslav Adámek nebo s formulemi Jiří Moskal, Václav Lím, Karel Jílek, bratří Veselí, Adolf Fešárek, Petr Bold, Miran Velkoborský, a tak bychom mohli pokračovat. V roce 1983 zavítali na volný závod také Zdeněk Vojtěch a Břetislav Enge, byť měli po závodě v Brně a týden před Zeltwegem.

Na 370 stranách najdete 320 černobílých a 160 barevnách fotografií, plánky tratě a také kompletní výsledky, rekordy atd. Víc už prozrazovat nebudeme.

Ještě, než začaly závody v Havířově, tak se uskutečnilo v letech 1965 až 1970 několik podniků na nedalekém Těrlickém okruhu, o němž se také v knize dočtete.

Publikaci Historie okruhu Havířov-Šenov 1971 – 1994 by neměla chybět v knihově žádného milovníka automobilového sportu a vřele ji můžeme doporučit. Roman Krejčí odvedl ohromný kus, přímo detektivní práce.


Objednat lze na:

https://corally.cz/?action=detail&id=ID4244&catg=281

JL 16.1.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar