Rally Bohemia Historic - první Enge se Škodou 130 LR

Posádka Břetislav Enge a Lucie Engová na Škodě 130 LR zvítězila v absolutní klasifikaci i v rámci Mistrovství České republiky historických automobilů na Rally Bohemia Historic. Model Škoda 130 LR si tak připsal na Bohemii již třetí vítězství v MČR HA v řadě.

Břetislav Enge už loni útočil na vítězství při souboji s Janem Krejčou, letos tedy své obdivuhodné výkony na Rally Bohemia legendární okruhový a vrchařský jezdec potvrdil tím nejlepším možným způsobem. Zároveň se zasloužil o to, že automobil Škoda 130 LR dosáhl na Rally Bohemia Historic hattricku v počtu absolutních vítězství v MČR historických automobilů. Až do začátku poslední sekce soutěže figurovala Škoda 130 LR i na druhém místě, a to v rukou rychlé chodské posádky Jan Frei a Petr Šlegl. Ti ale v předposlední rychlostní zkoušce museli odstoupit pro závadu elektroniky. Stříbro tak mohli v cíli oslavit Lubomír Sychra a Tomáš Kavalek na Lancii Delta HF Integrale. Na stupně vítězů je doprovodili ještě bronzoví Petr Hejhal a Roman Mihulka se Škodou 110 L, kteří se zároveň stali vítězi Kategorie 2 pro automobily z let 1970-1975.

V Kategorii D pro automobily z let 1976-1981 zvítězili Jan Hodouš a Aleš Hodouš na Wartburgu 353. V Kategorii 1 automobilů do roku 1969 úspěšně dojeli do cíle její jediní účastníci, britsko-norská posádka Nigel Rose a Petter Vegel s Austinem Healey 3000 MK 3.

Po první etapě vedli s náskokem více než minuty v klasifikaci MČR HA její favorité Jiří Jírovec a Jiří Horák na BMW M3, ale v první nedělní rychlostní zkoušce Radostín I havarovali. Během soutěže dominovali absolutní klasifikaci s více než šestiminutovým náskokem Filip Ballek a Tomáš Fallada se Subaru Impreza 555, ale na základě závěrečné technické prohlídky byli vyloučeni. Nedařilo se ani dvojici Štěpán Zabloudil a Hynek Středa na identickém automobilu, které brzy zradila převodovka a po opakovaném startu v rámci klasifikace 2. etapy následně odstoupili hned na první rychlostní zkoušce.

Náročné tratě Rally Bohemia řádně prověřily připravenost historických automobilů, když jich do cíle dojelo pouze 14 ze 27 převzatých.