Psal se rok 1955 - MB 300 SLR a S.Moss

Nejnovější sportovní automobil a zároveň i nejrychlejší otevřený – Mercedes Benz SLR nese označení žijící závodnické legendy Stirling Moss a je vzpomínkou na jeden ze slaných Stříbrných šípů poloviny padesátých let.

V roce 1955 se tento sympatický Angličan, který letos oslaví 80. narozeny, zúčastnil s model SLR nesoucí startovní číslo 722 slavného italského závodu Mille Miglia. A do dnešního dne také drží Sir Moss rekord na trati vedoucí z Brescie do Říma a zpět. Takřka 1600 kilometrů dlouhou trasu pokořil za 10 hodin, 7 minut a 48 sekund, což odpovídá průměru 158 km/h – rychlost na veřejných komunikacích víc než dobré. Na druhého v cíli Juana Manuela Fangia, který jel se stejným vozem, získal náskok 32 minut.

Klíčem k úspěchu byla vedle Mercedesu Benz 300 SLR také nová technika závodění, kterou Moss poprvé zavedl. Jeho spolujezdec Denis Jenkinson mu hlásil podrobné informace o trati. Měl připravený tzv. roadbook, nebo chcete-li „modlitební knížku“, který se vlastně stal základem dnešních itinerářů při rallye. Aktuální model SLR edice Stirling Moss je vzpomínkou na dobu bohatou na úspěchy a na 50. léta, tedy na 300 SLR.

S tímto vozidlem vítězili i další známí jezdci jako byli Karl Kling a Juan Manuel Fangio, který s modelem 300 SLR vyhrál například Grand Prix Buenos Aires 1955, Eifelrennen na Nürburgringu 1955, atd. Za zmínku stojí také první dvě místa v Targa Fliorio 55 (1.Moss - Collins, 2. Fangio – Kling).