Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

První sraz replik Porsche v Dobřenicích

Originálních sportovních automobilů Porsche padesátých let, jako byly slavné modely 356 Speedster, 550 Spyder nebo 718 RSR, bylo vyrobeno velmi málo a dnes dosahují jejich dochované kusy ceny astronomických výšek a jsou téměř neprodejné.

Proto velikou oblibu získaly již koncem šedesátých let jejich kopie, běžně nazývané repliky. Jejich výrobě se po celém světě v různých konstrukčních variantách věnovalo a dodnes stále zabývá mnoho různých malých firem. Většinou mají karoserii z laminátu a podvozkový základ ze staršího, již ojetého automobilu Volkswagen Brouk. Osazeny jsou převážně čtyřválcovými vzduchem chlazenými motory VW 1,2 až 2 litry nebo i Porsche. Ve Velké Británii se ale našla firma Banham, která vzala za základ pro svou kopii Porsche 550 Spyder československou škodovku řady 150 / 120.

Abychom názvosloví uvedli na pravou míru, tak replika je automobil, který vyrobil podle originálního vozu původní výrobce, většinou sama automobilka. KOPIÍ se pak nazývají vozy, které si zachovávají vzhled originálu, ale jsou vyrobeny různými malými firmami nebo i jednotlivci za použití různých nepůvodních dílů. V České republice se i přes toto původní světově používané názvosloví, pro všechny tyto automobily vžil onen nesprávný název replika a proto jej budeme používat také.

Po roce 1990 si tyto velmi zajímavé automobily začali jednotlivci dovážet ze zahraničí a někteří šikovnější si je stavěli ze zakoupených dílů i sami doma. Mnohé firmy tyto vozy totiž nabízely i jako stavebnice, s možností dokončení doma v garáži. Dnes tedy i v České republice je provozována skupina těchto automobilů, které jsou jak na veteránských zvláštních registračních značkách, tak i na běžných SPZ, podle toho, kdy byly skutečně vyrobeny.

oldtimer gallery klub v AČR z Dobřenic, ve spolupráci s Porsche Classic Clubem ČR, se rozhodly pro tyto automobily uspořádat 1. sraz Porsche replik, aby se jejich majitelé společně setkali, vzájemně si představili své vozy a mohli si vyměnit zkušenosti s jejich provozem a údržbou. Všichni majitelé těchto automobilů jsou srdečně zváni.

Program setkání bude velmi brzy představen na webu: www.oldtimergallery.cz

oldtimergallery
14.2.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar