Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Promoklé jubileum Chotovinských zatáček

Deset let není v životě člověka příliš, ovšem nepřetržité pořádání veteránské soutěže po dobu deseti let už si vyžaduje své. K právě takovému jubileu se prokousal tým Václava Janeckého při pořádání Chotovinských zatáček. Že mu to ale příroda v sobotu 5. srpna vůbec neulehčila, o tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži.

Chotovinské zatáčky se během uplynulých deseti let vypracovaly od přátelského setkání majitelů několika desítek historických vozidel až po dnes vyhlášenou jihočeskou akci, na níž se v posledních ročnících pravidelně schází 130 až 150 účastníků. Letošní jubilejní desátý ročník měl být oslavou poctivé práce skupiny nadšenců kolem Václava Janeckého a jeho veteránského muzea v Chotovinách na Táborsku i poděkováním všem pravidelným účastníkům, kteří si termín soutěže, připadající od samotného počátku na první srpnovou sobotu, natrvalo zapsali do svého kalendáře.

Příroda ale jako by chtěla prověřit pevnost vůle organizátorů i věrnost posádek a si připravila boží dopuštění. Od rána intenzivně pršelo, teplota navzdory vrcholnému létu kolísala kolem 17 °C a zdálo se, že se setkání promění ve fiasko. Když se však k budově chotovinského muzea začali vedle automobilů sjíždět také motocyklisté v nepromokavých oblecích, bylo jasné, že jakákoliv nepřízeň nemůže přihlášené posádky odradit od účasti v soutěži.

Letošní Chotovinské zatáčky si uchovaly podobu předchozích ročníků, přesto se ale několika novinkami odlišovaly. Trasa byla tentokrát rozdělena na samostatnou dopolední a odpolední část s poledním návratem do Chotovin. Navíc oběma soutěžním úsekům předcházela měřená jízda pravidelnosti s prvky setinové rallye po vymezeném úseku trasy, což bylo v případě této soutěže poprvé. Zachována naopak byla orientační jízda podle pevně daných bodů na mapě s kontrolními průjezdními stanovišti, spojenými s plněním vědomostních a dovednostních úkolů.

Škoda jen, že dopolední i odpolední části jízdy byly poměrně krátké, vždy nepřekračující vzdálenost 30 kilometrů. Silnou stránkou Chotovinských zatáček totiž vždy byla skvěle navržená trasa s řadou působivých krajinných míst a výhledů. Vzhledem k počasí a zejména s ohledem na posádky motocyklů a trvale otevřených vozidel to ale vlastně bylo dobře.

Jízdou a plněním úkolů program setkání neskončil. Na podvečer bylo ve veteránském muzeu Václava Janeckého nachystáno vyhlášení výsledků v jednotlivých vypsaných kategoriích a předávání ocenění těm, kteří se podíleli během deseti let existence soutěže na její organizaci nebo ji nějakým způsobem podpořili. V rámci Chotovinských zatáček se rozdělovaly rovněž body do celoročního Jihočeského poháru historických vozidel 2023.Vítězové jednotlivých kategorií:


A1auto do 1945Lukáš HeřmánekFord T1926
A2auto 1946-1970Martin BohuslávekŠkoda 1000 MB1969
A3auto 1971-1993Václav KavkaŠkoda Rapid1989
M1moto do 1945Miroslav PopelkaVictoria Kr20enLux1939
M2moto 1946-1970Miroslav SoučekJawa 2501959
M3moto 1971-1993Rostislav VrábekJawa 350 California1971Marcel Gause 7.8.2023
foto: autor a Radim Marek

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar