Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Přehlídka historických vozů Mercedes Benz v Arkádách

Třiadvacet modelů, převážně historických, německé značky Mercedes Benz je do 25.února vystaveno v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze na výstavě „V zajetí Mercedes-Benz“ . Tolik automobilů najednou tady ještě vystaveno nebylo.

Drtivou většinu veteránů dodal pro výstavu Ladislav Samohýl, jehož veteránská sbírka čítá více než 300 kusů historických vozidel od roku 1902 do současnosti. Není u nás asi většího odborníka a milovníka značky Mercedes Benz. Prakticky každý z vystavených modelů má za sebou nějaký ten příběh a nejvíce se o nich dočtete v knize Fenomén Mercedes Benz, která napsali právě Ladislav Samohýl a motoristický novinář Zdeněk Vacek.

Není rozhodně bez zajímavosti, že většina automobilů má za sebou i bohatou českou historií, neboť byly dovezeno do republiky a nikdy ji už neopustily. Od počátku měly české majitele.

Asi jen málokdo ví, že značka Mercedes vznikla vlastně v Čechách, respektive na Moravě v obci Drslavice nedaleko Uherského Brodu. Tady totiž založil rodinu děda Emila Jelinka. A právě jméno jeho dceři Mercédes dala název automobilům s třícípou hvězdou.

Přímo v obchodním centru se návštěvníkům naskytne možnost prohlédnout si například Mercedes-Benz 500K Roadster, vůz, kterým jezdili prominentní nacisté - zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich a říšský ministr kultury a sportu Adolf Hünhlein. Vůz je navíc jedním ze tří vozidel první série provedení 500K Roadster a je velice ceněným exponátem. Pětilitrový osmiválec o výkonu 160 k umožňoval rychlost 170 km/h a na sto kilometrů spotřeboval 30 litrů benzinu. Motor váží 600 kg a na délku měří jeden metr.

Vystaven je také Mercedes-Benz 500 Nürburg s karosérií dražďanské firmy Glässer, který sloužil jako rezervní automobil prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Ještě před 2. světovou válkou ve stejném typu vozu jezdil také Adolf Hitler. Těchto modelů bylo vyrobeno 931 v letech 1931 až 39 v nejrůznějším provedení.

Mezi nejluxusnější modely, hned po kompresorových osmiválcích, patřil typ 320 z let 1937 až 42. Šestiválec objemu 3,2 litru disponuje výkonem 78 k. Hned vedle stojí typ 380, jeden ze dvou na světě dochovaných exemplářů s touto karosérií. Právě tento model začal éru slavných kompresorových osmiválců.

Mezi historické exponáty se zajímavou legendou patří také Mercedes-Benz 170 V. V obchodním centru Arkády Pankrác bude vystaven renovovaný exemplář, který je širší veřejnosti známý hlavně díky účinkování v oblíbeném seriálu Četnické humoresky.
V expozici ale nechybí ani další zajímavé kousky z historie Mercedes-Benz, jako je například velice zdařilá replika Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886.

Nebo další veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz. Automobilové fanoušky jistě nadchne také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL.
Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. V sobotu 10. února od 14 do 18 hodin se uskuteční projížďky pro veřejnost v modelu Benz Patent Motorwagen.

Při jízdě bude zájemce doprovázet Bertha Benz alias Markéta Profeldová, která také přivezla na zahajovací tiskovou konferenci paní Denisu Gálovou, ředitelku obchodního centra Arkády.

Návštěvníci se budou moct se slavným veteránem i se slavnou ženou vyfotit a rovnou si odnést vytištěnou fotografii. Skutečná Bertha Benz podnikla v roce 1888 s Benzovou tříkolkou cestu dlouhou 106 kilometrů a stala se prvním člověkem, který uskutečnil dálkovou jízdu automobilem.

Během víkendu 17. a 18. února zájemci o jízdu ve vybraných modelech Mercedes-Benz usednou za volant přímo před obchodním domem, a to vždy od 13 do 17 hodin. Během posledního víkendu výstavy pak mohou návštěvníci soutěžit o zapůjčení vozu Mercedes-Benz na týden, prohlídku německé továrny a další zajímavé ceny. Podmínkou registrace do soutěže bude nákup v OC Arkády Pankrác v hodnotě vyšší než 300 korun.

Výstava historických vozů Mercedes-Benz se po skončení expozice v pražském obchodním centru Arkády Pankrác přesune do brněnského obchodního centra Galerie Vaňkovka, kde si ji veřejnost bude moct prohlédnout od 2. do 25. března. V dubnu pak výstava zakončí svoji cestu v Bratislavě, konkrétně v OC Central Bratislava.

Rozhodně se přijďte na výstavů Mercedesů podívat, vždyť některé automobily vůbec poprvé opustily muzeum pana Ladislava Samohýla, jehož otec Alois začal sbírat veterány už v padesátých letech minulého století.

JL 1.2.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar