Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přehled přednášek ve ŠKODA Muzeu a Rodném domě F. Porsche

Série oblíbených přednášek o zajímavých momentech z historie značky ŠKODA pokračuje v sálech ŠKODA Muzea. Připomenou éru vozů s motorem vzadu, 120 let ŠKODA Motorsport přiblíží beseda s pamětníky a další přednáška se ohlédne za 30. výročím zapojením značky ŠKODA do koncernu Volkswagen.

„Před vypuknutím pandemie se po několik let těšila velké oblibě návštěvníků série přednášek a dalších setkání pořádaných v sálech ŠKODA Muzea, a to díky výběru atraktivních historických témat, jejich kvalitnímu zpracování i poutavému podání zkušenými publicisty, pamětníky a dalšími osobnostmi,“ připomíná Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea a dodává: „Věříme, že si k nám po delší vynucené odmlce najdou cestu stávající příznivci přednášek i noví zájemci o skutečně neobyčejné příběhy z historie automobilky. Kromě programu ŠKODA Muzea doporučuji také dvojici přednášek v partnerském Rodném domě Ferdinanda Porsche v Liberci – Vratislavicích nad Nisou.“


4.října 2021, od 17:30 h
ŠKODA Muzeum,

Čekání na změnu (1964-1989)

Úvodní přednáška v sále L&K Fórum bude věnována významné etapě ve vývoji mladoboleslavské značky, totiž éře automobilů s motorem umístěným u poháněných zadních kol. Publicista Jan Tuček, autor řady knih a článků o historii značky ŠKODA, připomene výchozí situaci. V roce 1964, ruku v ruce s rozšířením produkčních kapacit mladoboleslavského závodu, proběhla generační obměna sortimentu. Prim ve výrobě začala hrát koncepce s motorem umístěným vzadu - nyní již samonosné - karoserie. K ikonám následujícího období patřila oblíbená ŠKODA 1000 MB či ladné kupé ŠKODA 110 R. Na konci 80. let převzal štafetu nově koncipovaný model FAVORIT.


1.listopadu 2021, od 17:30 h
ŠKODA Muzeum, sál L&K Fórum

120 let ŠKODA Motorsport

Úspěšné angažmá mladoboleslavské značky L&K/ŠKODA na poli motoristického sportu se datuje již od června 1901 a mezinárodního závodu z Paříže do Berlína. První cenné trofeje dobyly motocykly SLAVIA. Hned v prvním roce výroby automobilů se jejich sportovní deriváty prosadily na domácích i zahraničních podnicích a modely blízké sériové produkci i specializované závodní vozy z Mladé Boleslavi vítězí v rukách továrních stejně jako soukromých jezdců dodnes. Přijďte zavzpomínat na slavné okamžiky ověnčené vavříny. Hosty z řad závodníků spjatých se značkou ŠKODA bude zpovídat Martin Straka.


9.listopadu 2021, od 17:30 h
ŠKODA Muzeum, sál Hieronimus II.


V koncernu Volkswagen (1990 - 2020)

Od roku 1991 začala značka ŠKODA psát své úspěšné novodobé dějiny. Strategické spojení s globálně aktivním koncernem Volkswagen přineslo nejen finanční zdroje, ale také špičkové know how potřebné pro zásadní modernizaci podniku a rozšíření vývoje i výroby automobilů moderního střihu. Zásadní kapitolu v nekončícím příběhu tradiční automobilové značky ŠKODA přiblíží publicista Zdeněk Vacek, autor řady článků a knih o historii motorismu.


Vstup na všechny přednášky je zdarma, bez potřeby předchozí rezervace. Před jejich zahájením doporučujeme prohlídku stálé expozice a aktuálních výstav ŠKODA Muzea (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav).

ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze spojit jeho návštěvu s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porsche (Tanvaldská 38, Liberec – Vratislavice nad Nisou). Ten je pro veřejnost přístupný vždy od pátku do neděle od 9:00 do 17:00 a připravil dvě zajímavé přednášky:


5. října 2021, od 17:30 h

Jaroslav Juhan – Život bez brzd


Jaroslav Juhan (1921 – 2011) byl český automobilový závodník, hokejista a jihoamerický podnikatel, někdejší významný prodejce značky Porsche v Guatemale, bývalý manžel herečky Jiřiny Steimarové a děd hereček Anny Polívkové a Venduly Burger. V roce 1953 se zúčastnil dálkového automobilového závodu Carrera Panamericana a v závodě 24 hodin Le Mans tehdy skončil na 6. místě. Osudy této barvité osobnosti přiblíží Jan Králík, zkušený publicista a autor řady publikací - včetně juhanovské biografie.


Polovina listopadu 2021 / jaro 2022 (termín bude upřesněn)
Rodný dům Ferdinanda Porsche

Karosář Oldřich Uhlík

Jan Králík připomene také život a dílo Oldřicha Uhlíka (1888 – 1964), který byl zakladatelem a majitelem přední české karosárny Uhlík, působící v Praze. Jeho kreace, tedy linie jím navržených a vytvořených karoserií, byly považovány za velmi elegantní a získaly řadu ocenění na domácích i zahraničních přehlídkách. Termín přednášky bude upřesněn, akce proběhne v závislosti na aktuálně platných hygienických opatřeních.

Více informací na muzeum.skoda-auto.cz.Škoda 30.9.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar