Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Pozvánka do Muzea techniky v Telči

Prázdniny ještě zdaleka nekončí, a jestli při svých toulkách po vlastech českých zavítáte do Telče, jednoho z našich nejkrásnějších měst, tak se na chvilku zastavte i v soukromém Muzeu Techniky, jen pár kroků od hlavního parkoviště.

Někdo si třeba řekne, takových muzeí jsem už viděl, drahé vstupné a pak jen „snůška“ krámů a starého železa. Omyl. To neplatí o muzeu pana Aleše Wimmera, které založil před dvěma roky se svým otcem. I my jsme byli překvapení, stejně jako další návštěvníci, jejichž názory jsme vyslechli. Nechceme rozhodně dělat přehnanou reklamu, ale návštěva stojí zato. Všude pořádek, exponáty přehledně uspořádané s popiskami (byť zatím jen často většinou jen rukou) a vstupné na dnešní dobu lidové – 50 Kč za dospělého a 30 Kč zlevněné.

Napočítali jsme dvacítku automobilů v nejrůznějším stavu od podvozků (Laurin Klement/Škoda nebo Škoda 125) přes exponáty v původním stavu (Rolls Royce 20/25, vůz pana Malíka, který vlastně nemá ani název), automobily ve stavu probíhající renovace (Studebaker Commander, Tatra 13) až po unikání (JK Sport, Armstrong Siddeley E „Nellie“.K tomu celá řada motocyklů, krásných stabilních strojů i jízdních kol. Ale to není všechno, muzeum je koncipované tak, aby si v něm každý našel „to své“, a tak můžete obdivovat ohromnou sbírku kočárků jak dětských, tak pro panenky, dále radia, kamna, vysavače, dokonce zubařské křeslo, elektrospotřebiče (některé ještě pamatujeme) atd.

Zatímco pan Aleš Wimmer je přes automobily, tak jeho otec sbíral celý život právě předměty denní potřeby a maminka právě ty kočárky. A když si s panem majitelem, pokladním, průvodcem, uklízečem sednete do dobové sedací soupravy a začnete poslouchat vyprávění, jak to všechno vzniklo, tak si najednou připadáte, že se zastavil čas.

Jak jsme se už zmínili unikátem zapůjčeným do muzea je Studebaker Commander s šestiválcem 3,7 litru z roku 1937, který karosovala vrchlabská firma Petera. Vůz je v současné době v renovátorském stavu, a tak se mohou návštěvníci podívat, jak vypadala dřevěná kostra karosérie. „Dneska už lidi vůbec nevědí, jak se vlastně automobily vyráběly, a proto jsem rád, že je právě v tomhle stavbu. Nebo Rolls Royce 20/25 s karosérií Windovers Londýn se šestiválcem 3,7 litru. Zadní část vozu je po požáru, a tak to chci nechat. Renovovaných automobilů do podoby, v jaké nebyly ani době svého vzniku, je všude dost, „říká Aleš Wimmer. V původním stavu je i Ford V8 81A z roku 1939. Zajímavým kouskem je i Franklin 11 B, rok výroby 1927. Tyto automobily používala i americká letecká esa, jako byl Charles Lindberg.

Ale najdete tady i české automobily. Vedle tatrovek (57 a 13) škodovek (model 430, Felicia, 1000 MB) a Aera 30, také dva unikáty. Na svoji dobu elegantní JK Sport, který na začátku padesátých let postavil Julius Kubínsky a osadil dvoulitrovým šestiválcem BMW 326 o výkonu 55 k. Údajně existuje pouze tento jediný kus.

„Pozoruhodný je i vedle stojící vůz, tak trochu připomínající závodní Aero Minor. V roce 1949 odkoupil Jaroslav Malík od Fondu národní obrody vyřazený vojenský vůz KdF 82, tzv. „Kübelwagen“. Protože v padesátých letech úřady tolerovaly nejrůznější přestavby, tak i tento automobil byl překarosován do podoby, kterou můžete vidět v muzeu. A jezdil až do roku 1989. Pan Malík byl malíř pokojů, tak do vozu naložil kbelíky a štafle a jezdil po kšeftech, proto se mu říkalo pan Barvínek, „ přibližuje historii Aleš Wimmer.

Na závěr dodejme, že i samotná budova je historická, neboť se jedná o prostory bývalé parní pily, kterou v roce 1873 založil Leopold Podstatzky-Lichtenstein.


Od května do září je otevřeno denně od 10 do 18 hodin, v dubnu a říjnu a sobotách, nedělích a svátcích (10 – 17 h), v ostatních měsících po telefonické domluvě.
Více zde: http://www.muzeumtechnikytelc.cz/J.Lasík
10.8.2015

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar