Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Porsche slaví 50 let závodní 917

Jedna z nejvýznamnějších číselných řad, která kdy opustila výrobní linku ve stuttgartské čtvrti Zuffenhausen, letos oslavuje 50 let: Porsche 917. Nejproslulejší závodní vůz všech dob se 12. března 1969 před-stavil ve světové premiéře na ženevském autosalonu.

Porsche Museum nyní tyto pamětihodné narozeniny slaví rozhodnutím zrenovovat vůbec první vyrobené Porsche 917 do originálního stavu, v němž se veřejnosti před 50 lety odhalilo. Vůz 917-001 v průběhu času prodělal nejrůznější změny. „Naše postupy nakládání s autentickými historickými vozy se během posledního desetiletí výrazně změnily,“ vysvětluje Achim Stejskal, ředitel Muzea Porsche. Při renovování vozů z historické sbírky naší společnosti klade muzeum velký důraz na za-chování původních materiálů a zvážení relevantní historie jednotlivých exponátů.

Vozem 917-001 byla zahájena bezkonkurenční závodní kariéra modelu 917. Sportovní vůz 917-001 s homologací pro soutěže ve skupině Group 4 byl navržen tak, aby suverénně dominoval závodu 24 hodin Le Mans a sbíral vítězství ve světových šampionátech továrních týmů; také byl prvním z 25 vozů, které bylo nutné vyrobit ke splnění homologačního požadavku. Role hlavního konstruktéra se v tomto projektu ujal Hans Mezger, jenž zodpovídal nejen za dvanáctiválcový motor, ale i vozidlo jako celek.

Vůz 917-001 se představil v březnu 1969 v Ženevě v bíle lakované karoserii se zelenou přední partií; před prezentací tentýž rok na meziná-rodním autosalonu ve Frankfurtu vůz změnil vzhled a v bílo-oranžové barevné kombinaci. Když Porsche později oznámilo přesunutí svých závodních aktivit na tým J.W. Automotive Engineering pod vedením Johna Wyera z Velké Británie, Porsche 917-001 opět sehrálo roli předváděcího vozidla – a odělo se do livreje americké ropné společnosti a sponzora Gulf: světle modré a oranžové.

V návaznosti na svoji první čistou sérii v závodu 24 hodin Le Mans byl vůz 917-001 v září 1970 přestavěn Hansem Herrmannem a Richardem Attwoodem na zkrácenou verzi; při předávání 917-001 společnosti Porsche Salzburg v říjnu 1970 byl v barvách automobilu ozdobeného startovním číslem 23, jenž zvítězil v závodu Le Mans.

Na renovaci originálního 917 pracovali více než rok mechanici muzea a dřívější technici i inženýři ze Zuffenhausenu a Weissachu se zapojením historických archivů a partnerských společností. Projekt byl od počátku mimořádně náročný zejména kvůli četným proměnám, které vůz během své historie prodělal jako testovací a předváděcí automobil. Nejvyšší prioritou bylo zachovat a znovu využít původní materiály vozu, a to ve všech případech, kdy to bylo technicky proveditelné.

Nedílnou součástí renovace bylo testování, během nějž se určovalo, které materiály karoserie jsou původní a je možné je znovu využít; roli zde sehrála materiálová analýza a srovnávání s historickými konstrukčními výkresy a fotografiemi. Byly pečlivě znovu vyrobeny karosářské díly pro přední a zadní část vozu s využitím nejmodernější 3D technologie a odkazy na původní konstrukční výkresy; za pomoci původní dokumentace byla renovována i zadní část hliníkového prosto-rového rámu. Přesně po uplynutí 50 let se vůz 917-001 představí v Muzeu Porsche, obnovený do původního stavu z roku 1969.


Bezkonkurenční dominance

Úspěchy Porsche 917 jsou již pověstné. Vůz dosáhl celkového vítěz-ství již během prvního roku svého nasazení při závodu 1000 km v rakouském Zeltwegu (1969). Roku 1970 pak Hans Herrmann a Richard Attwood vybojovali prestižní celkový triumf na Le Mans – což byl do té doby největší úspěch Porsche v motorsportu, který zopakovali Dr. Helmut Marko a Gijs van Lennep v roce 1971. Další vývoj 917 do podoby přeplňovaných verzí 917/10 a 917/30 o výkonu přes 1000 k přetavili v úspěch George Follmer a Mark Donohue, kteří v letech 1972 a 1973 dominovali severoamerickému seriálu CanAm; tyto modely Porsche se zároveň ukázaly jako neporazitelné v evropské verzi toho-to podniku, kterým je Interserie. Technologie přeplňování se v upravené podobě rovněž o něco později použila ve standardním modelu Porsche – když se v roce 1974 zrodil model 911 Turbo.


Speciální expozice v Muzeu Porsche

Muzeum Porsche od 14. května do 15. září 2019 poctí 50. výročí modelu 917 rozsáhlou speciální výstavou s názvem „Barvy rychlosti – 50 let 917“. Součástí expozice bude celkem 14 kousků vozidel – včetně deseti modelů 917, jejichž celkový maximální výkon dosahuje 7795 k. Muzeum Porsche veřejnosti poprvé představí koncepční studii 917 coby hold prvnímu vítězství na Le Mans v roce 1970. Vývojovou studii v červeno-bílém provedení navrhl malý tým návrhářů a inženýrů, avšak když Porsche vstoupilo do kategorie LMP1 světového šampio-nátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), uvedený model zůstal pouhou vývojovou studií. Speciální expozici dotovanou historicky nejvyšším celkovým výkonem prezentovaných vozů završí výběr závodních plakátů a menších technických exponátů. V souvislosti s výročím se budou v prodejně muzea nabízet nejrůznější produkty 917, včetně růžové grilovací zástěry, inspirované jedinečným vozem 917/20 z roku 1971, přezdívaným „růžové prase“. Na oslavu výročí modelu 917 rovněž vnitropodnikové vydavatelství Edition Porsche Museum vydá knihu.


Porsche 12.3.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar