Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Porsche Classic Festival se blíží

U příležitosti oslav 134. narozenin geniálního automobilového konstruktéra 20. století a rodáka z Vratislavic nad Nisou u Liberce, prof. Dr.Ing.h.c. Ferdinanda Porsche, se ve dnech 4.- 6.září 2009 uskuteční v Liberci a Vratislavicích nad Nisou největší setkání automobilů Porsche, pořádané v České republice.

Pořadatelem akce je nejstarší Porsche klub u nás, který vznikl již v roce 1985 a jako jediný na světě může pyšnit skutečností, že má sídlo přímo v rodném domě Ferdinanda Porsche, ve Vratislavicích nad Nisou.
V posledních letech se stalo tradicí, že první zářijový víkend přijíždí do Liberce, jehož součástí jsou i Vratislavice nad Nisou, více než stovka automobilů Porsche všech ročníků i modelů, aby jejich majitelé vzpomenuli na Ferdinanda Porsche, který se právě ve Vratislavicích nad Nisou (tehdy Maffersdorf) 3.9.1875 narodil.
Každý rok lze na tomto setkání spatřit nejstarší sportovní automobily Porsche od prvních modelů typ 356, přes mladší modely Porsche 912, 914, 924, 944, 928, 968 až po současné typy Boxster nebo Cayman. Samozřejmě, že největší počet automobilů Porsche je neslavnějšího a nejoblíbenějšího modelu 911 od roku 1965 až po 2007 nebo 2008. Hlavní důraz Porsche Classic Festivalu je věnován především na historické automobily Porsche starší minimálně 20 let.
Vedle mimořádného počtu sportovních vozů Porsche a pestrosti všech modelů se pravidelně Porsche Classic Festivalu účastní i významné osobnosti sportovního života, které třímali v roku volanty vozů Porsche. Klenotem celého setkání je dnes již 88.letý Jaroslav Juhan (na snímku s Milanem Bumbou), který na setkání pravidelně přilétá ze Ženevy. Tato významná osobnost světového motoristického sportu není u nás mnoho známa, ale v análech automobilky Porsche je zapsána zlatým písmem. Jaroslav Juhan byl mezi prvními, kdo s vozem Porsche podnikl v roce 1953 náročný dálkový závod Carrera Panamericana napříč latinskou Amerikou a následně svým činem i výbornými výsledky přiměl stuttgartskou automobilku k tovární účasti v letech následujících. Téměř neznámé je, že Čech Jaroslav Juhan jel za tovární team Porsche legendární závod 24 Hour Le Mans v roce 1953 a skončil na šestém místě.
V loňském roce se Porsche Classic Festivalu zúčastnil se svým závodním vozem Porsche 911 GT3 úspěšný brněnská jezdec Jan Vonka. Letos se s jeho účastí opět počítá a tato bude doplněna i o další zajímavé závodní automobily Porsche dalších jezdců. Se svým historickým Porsche 911 z roku 1965 by měl přijet Arnošt Neubauer, účastník evropského šampionátu v závodech historických automobilů do vrchu. Představit legendární soutěžní automobil Porsche 911 svého otce přislíbil i Richard Trajbold. Jeho otec, Jan Trajbold st. s ním kraloval na přelomu tisíciletí v Mistrovství Evropy historických vozidel v rallye, odkud přivezl 4 tituly mistra Evropy.
Úplnou premiérou před náročnou dálkovou rallye historických vozidel – Porsche 911 představí po renovaci a přípravě známý automobilový jezdec Jiří Kotek, který s ním v minulosti startoval například v Safari Rallye Historic.
Jednání o účasti na letošním Porsche Classic Festivalu probíhají i s dalšími zajímavými osobnostmi motoristického sportu, jako je např. Jiří Janák, účastník evropského Porsche Cupu nebo německý vicemistr v rallye Matthias Kahle.Program Porsche Classic Festivalu

První účastníci Porsche Classic Festivalu se již podle tradice sjedou v pátek 4. září odpoledne do vratislavického pivovaru Konrad. Tam v 18 hodin odstartuje Spanilá Porsche jízda po stopách Ferdinanda Porsche, která povede přes Vratislavice nad Nisou na vrchol hory Ještěd.
Hlavní program setkání je naplánován na sobotu 5. září do sportovního areálu Vesec, kde je dostatek prostoru na parkování více jak stovky sportovních automobilů Porsche a na přilehlých komunikacích lze uskutečnit bezpečné jízdy jak civilních vozů účastníků, tak i závodních automobilů. V neděli 6. září zhruba mezi 11 a 13 hodinou bude možné spatřit část automobilů Porsche z letošního setkání ještě na náměstí Dr.E.Beneše před libereckou radnicí.

MB,18.8.2009

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar